w

Żeby zbiory marchwi i buraków były soczyste i smaczne. Kilka prostych rozwiązań

Rośliny okopowe także muszą być odpowiednio nawożone. Niezbędny jest azot i fosfor, który przyspiesza ich rozwój.

Związkami chemicznymi, najbardziej przystosowanymi do podwyższania koncentracji azotu i fosforu, są wodorofosforan dwuamonowy (NH4)2HPO4 i azotan amonu NH4Cl.

Jak i kiedy nawozić marchew i buraki

Na cały proces bardzo korzystnie wpływają kompleksowe nawozy mineralne typu amofoski i nitroamofoski oraz naturalne ich odpowiedniki czyli nawozy roślinne (kompost, gnojówka). W lipcu i sierpniu, kiedy najsilniej rosną potrzebują ich najbardziej.

W sierpniu warzywom dostarczamy mangan i bor. Zwiększają one akumulację witamin i cukru w ​​warzywach. Na 10 litrów wody 1 łyżeczka boru i manganu, podlewamy między rzędami w ilości 2 litrów na 1 metr. Zaraz po nawożeniu podlewamy dodatkowo zwykłą wodą.

Bor, mangan i wiele innych mikro- i makroelementów znajduje się w dużych ilościach w popiele drzewnym. Rozsyp pół szklanki na metr grządki i przemieszaj go z ziemią, a następnie podlej.

Buraki bardzo lubią sól stołową lub morską. Karmienie roztworem soli: rozpuść 10-15 gramów soli na 10 litrów wody. Podlewamy około 5 litrów na 1 km kw. Buraki stają się wyjątkowo słodkie.

Marchewki warto nawieźć pod koniec sierpnia kwasem borowym. Rozpuść 1 łyżeczkę kwasu borowego w 1 litrze gorącej wody i wlej ten roztwór do 10 litrów wody. Uprawy marchwi opryskuj tym roztworem.

Jak poradzić sobie ze szkodnikami

Marchewki mają czasem gorzki smak, który chroni ją przed szkodnikami. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z muchą marchwi.

  • Po pierwsze, pomaga wczesne sadzenie tej rośliny.
  • Po drugie, ważne jest, aby nie zagęścić upraw, ponieważ podczas przerzedzania marchwi szkodnik leci do zapachu.
  • Po trzecie, możesz odstraszyć owada za pomocą substancji drażniących: pieprzu i musztardy. Muszą być rozrzucone między uprawami natychmiast po wschodzie i okresowo dodawać nowe porcje.
  • Po czwarte, spryskiwanie grządek specjalnymi preparatami.

Po jakich roślinach najlepiej sadzić marchew

Poprzednicy – dobrzy i źli

Najlepiej jest siać marchewki na obszarach, na których wcześniej uprawiano:

– ziemniaki
– pomidory
– sałatę

Których poprzedników należy unikać?

Najmniej odpowiednim miejscem do uprawy marchwi jest gleba po natce pietruszki. Wynika to z faktu, że pietruszka w okresie wegetacji stwarza komfortowe warunki w glebie do powstawania i rozmnażania się bakterii chorobotwórczych. W rezultacie rośliny okopowe zaczynają chorować, rosną małe, krzywe, z suchym miąższem i stają się bezbronne wobec szkodników.

Wskazówki do udanej uprawy marchwi

Marchew bardzo nie lubi być siana w pierwszym roku po nawiezieniu gleby obornikiem. Im wyższe temperatury w danym sezonie tym marchew będzie smaczniejsza. Ważne by miała dużo wody w okresie wegetacji, to zapewni jej soczystość, a gdy korzeń już ładnie się wykształci należy zaprzestać podlewania. Wówczas będzie szedł w głąb równy i ładny, gdy dostaje wodę przy powierzchni rozkorzenia się na boki.