Niewiele osób o tym wie, ale 50 lat temu Otto Barnes, naukowiec z Brod, odkrył, że temperatura ciała jest doskonałym wskaźnikiem działania tarczycy, podaje The Big
Riddle.
Jest tylko jeden niuans: temperaturę ciała należy mierzyć natychmiast po przebudzeniu, będąc jeszcze w łóżku.
Barnes zauważył, że nienormalna temperatura rano jest pierwszą oznaką procesu zapalnego w tarczycy. Wymyślił test BBTT, który został udowodniony w badaniach z udziałem kilku tysięcy pacjentów. I okazał się skuteczniejszy niż testy chemiczne!
Dodatkowo zmiany na prawidłowe temperatury u pacjentów leczonych hormonalnie dowiodły, skuteczności testu wśród pacjentów, których leczono hormonalnie i udało się dostosowac odpowiednie dawki leków.
Wszystko czego potrzebujesz to termometr. Oto co należy zrobić:
1. Przygotuj go zanim pójdziesz spać. (Najlepszy do tego celu, bo z największą dokładnością jest szklany tradycyjny termometr).
2. Jak tylko się obudzisz, natychmiast umieść termometr pod pachą. Niech tam zostanie dłużej niż zwykle ok. 10 minut.
3. Zapisz wynik. Pamiętaj, że poprawnie nazywa się to „poranną temperaturą podstawową”. Jej normalny zakres wynosi: od 36,5 C ° do 36,8 C °.
Ważne by nie dokonywać pomiarów podczas choćby najlżejszej infekcji, po spożyciu większej dawki alkoholu czy większym niż zazwyczaj wysiłku fizycznym w dniu poprzednim. Kobiety powinny mierzyć temperatuję w tych dniach cyklu, w które nie mają menstruacji, ani owulacji, ponieważ w tych dniach temperatura ciała może być inna niż średnia temperatura ich ciała.
Test działa również w tych dniach, pod warunkiem, że kobieta zna korelację swojej temperatury w różnych dniach cyklu. Dla kobiet najlepsze do testu są dni od pierwszego do szóstego dnia cyklu, czyli tuż po zakończonej miesiączce.
Oto jak interpretować wyniki:
Jeśli twoja temperatura wynosi od 36,5 ° C do 36,8 ° C, to z tarczycą wszystko jest w porządku.
Jeśli twoja poranna temperatura jest niższa niż 36,5 ° C, może to oznaczać niedoczynność tarczycy. Tarczyca nie pracuje tak aktywnie, jak powinna.
Prawdopodobnie dlatego doświadczasz objawów chronicznego zmęczenia, depresji, często cierpisz na przeziębienia oraz masz problemy z pamięcią i koncentracją. W najbardziej zaawansowanych przypadkach doświadczasz nadmiernej utraty włosów.
Jeśli poranna temperatura podstawowa przekracza 36,8 ° C, oznacza to nadczynność tarczycy. Dzieje się tak, gdy tarczyca jest nadczynna. Najprawdopodobniej w organizmie występuje silny proces zapalny.
Pamiętaj, że dla „czystości” wyników zabieg należy powtórzyć co najmniej trzy razy z rzędu w trzy kolejne dni.
Jeśli przez cały ten czas powtarza się wynik, który nie mieści się w „normie”, należy udać się do endokrynologa, by poznać przyczyny swoich problemów.
Jeśli odchylenie jest w strone obniżonej temperatury i jest nieznaczne, przed wizytą u lekarza, możesz próbowac wesprzeć swoją tarczycę.
Najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia dieta. Powinna zawierać wystarczającą ilość jodu, niacyny, tyrozyny, witamina C, witamina A, selen i cynkselenu. Wszystkie te minerały są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
Na niedoczynność może też wpływać stres, nadmiar estrogenów i ekspozycja organizmu na metale ciężkie
Nie suplementuj samodzielnie bez konsultacji z lekarzem, żadnych z tych składników. Zwiększ jedynie ich zwartość w codziennym pożywieniu.