Mimo dbania o czystość sanitariatów w domu, kamień stopniowo zaczyna zatykać krany, umywalki, a także pojawia się w toalecie.
Mówiąc o kamieniu w wodzie mamy na myśli osady, które powstają w wyniku znacznej twardości wody. Ona natomiast wynika z rozpuszczonych w niej jonów wapnia oraz magnezu.
Kamień nie tylko psuje wygląd, ale tworzy szorstki osad, na którym dodatkowo osadzają się brud i zarazki, co w efekcie jest niehigieniczne i daje nieprzyjemny zapach.
Jak zatem wyczyścić toaletę z kamienia i usunąć nieprzyjemny zapach bez drogich środków, aby wyglądała jak nowa?
Oto rozwiązanie, za pomocą którego oczyścimy kamień i usuniemy nieprzyjemny zapach.
Sposób na wyczyszczenie toalety
Bierzemy mały litrowy pojemnik, wlewamy do niego 300 ml octu, który wcześniej lekko podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do zagotowania. Ma mieć taką temperaturę, żeby nie parzył. W przypadku mocnej powłoki można użyć esencji octowej (20%). Następnie dodajemy 300 ml płynu do mycia naczyń.
Mocno wstrząsamy butelką dokładnie mieszając składniki, aż do uzyskania jednorodności i powstania piany. Zamiast płynu do mycia naczyń można użyć np. mydła w płynie. Środek czyszczący jest gotowy, możesz sprawdzić go w akcji.
Przed czyszczeniem należy usunąć z toalety jak najwięcej wody, można to zrobić popychając ją szczotką lub zwykłą plastikową butelką. Gdy w toalecie prawie nie ma już wody, nałóż produkt pędzlem na całą powierzchnię. Można też nanieść go gąbką lub spryskiwaczem.
Po nałożeniu roztworu pozostały płyn wlej do toalety i zamknij pokrywkę. Zostawiamy powierzchnię pokrytą roztworem na około godzinę, w tym czasie kwas octowy i mydło spełnią swoje zadanie. Po godzinie podnieś pokrywę i dokładnie umyj toaletę ściereczką.
Kamień wapienny wraz z nieprzyjemnym zapachem znika bez śladu. Następnie kilka razy spłukujemy wodę i cieszymy się czystą i błyszczącą toaletą.
Rozwiązanie z łatwością wyczyściło kamień i usunęło nieprzyjemny zapach.
Po tak prostym czyszczeniu sedes wygląda jak nowy, a dla utrzymania czystości wystarczy powtórzyć zabieg raz na 2-3 miesiące, a wtedy nieprzyjemny zapach z kamieniem nie będzie się pojawiał przez długi czas.
Ten roztwór można wykorzystać także do czyszczenia kranów, odpływów, umywalek, kabin prysznicowych czy płytek.