Zbierz teraz te granatowe jagody, a zapomnisz co to przeziębienie i grypa

W swoich ogrodach hodujemy wiele roślin nie zdając sobie sprawy z tego jak wiele z nich ma niezwykłe właściwości prozdrowotne.

Owoce jałowca pospolitego znamy głównie z jego zalet przyprawowych. Jednak dawniej był znacznie bardziej doceniany.

W starożytności był wykorzystywany do produkcji wina, a także stosowano go w medycynie ludowej jako środek przeciwbólowy, do zahamowania czynności nerek, ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego, upławów i braku miesiączki.

Właściwości owoców jałowca

Jałowiec ma działanie wiatropędne, moczopędne, trawienne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, hepatoprotekcyjne, przeciwcukrzycowe i przeciwhiperlipidemiczne, przeciwhipercholesterolemiczne oraz działanie jako środek neuroprotekcyjny przeciwko chorobie Parkinsona.

Jagody były też stosowane jako środki antyseptyczne, pobudzające i ściągające, a także w leczeniu migreny, reumatycznego zapalenia stawów, dny moczanowej i bolesnych obrzęków. Ponadto wiadomo, że rdzenni Amerykanie używali jagód jako żeńskiego środka antykoncepcyjnego, anoreksogennego oraz w leczeniu cukrzycy.

W XIV wieku holenderski aptekarz wyprodukował z owoców jałowca gin, jako środek moczopędny, który stał się cenionym do dziś trunkiem.

Obecnie jałowiec doczekał się licznych badań, które potwierdziły jego korzystny wpływ na zdrowie. Jest stosowany w schorzeniach dróg moczowych, chorobach układu pokarmowego i układu krążenia. Ale przede wszystkim to silny środek bakteriobójczy, przeciwutleniający, przeciwgrzybiczy i przeciwzapalny oraz wzmacniający odporność.

Zastosowania te przypisuje się głównie jego bioaktywnemu składowi, który jest bardzo bogaty w fenole, terpenoidy, kwasy organiczne, alkaloidy i związki lotne.

Biorąc to pod uwagę, nie dziwi fakt, że jego stosowanie i włączanie do suplementów diety, leków ziołowych i farmaceutycznych jest gorącym tematem wśród naukowców, biorąc pod uwagę jego potencjał łagodzenia – a nawet leczenia – szeregu chorób i dolegliwości.

Zasady zbierania surowców

Pierwszą rzeczą do zapamiętania przed zbiorem jałowca jest to, że tylko popularne podgatunki rośliny nadają się do użytku leczniczego.

Owoce jałowca dojrzewają 2 lata. W pierwszym roku maja kolor od zielonego do jasnofioletowego, a w drugim ich barwa ciemnieje do granatowej. Zbiera się wyłącznie dojrzałe owoce prawie czarne z niebieskim nalotem. Robimy to późną jesienią, najlepiej po przymrozkach.

Zbieranie jagód odbywa się w następujący sposób – pod wybraną rośliną rozkłada się kawałek tkaniny lub duży arkusz grubego papieru, a następnie odpowiednio wstrząsa się gałęziami krzewu. Dojrzałe jagody opadają same, co dodatkowo pomaga oddzielić owoce dojrzałe od niedojrzałych.

Następnie jagody można tylko oczyścić z igieł, brudu i kurzu i ułożyć do wyschnięcia.

Suszy się jałowiec w standardowy sposób – w cieniu i w warunkach dobrej wentylacji.

Jak przechowywać jałowiec

Suszone jagody zaleca się przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu. Najlepiej w suchych szklanych słoikach lub lnianych torebkach. Jałowiec zachowuje właściwości lecznicze do 3 lat.

Jak używać jagód jałowca

Jest wiele sposobów na wykorzystanie jagód jałowca. Najlepiej wybrać odpowiednia dla siebie formę i stosować z umiarem.

Wywar

Stosuje się na przeziębienia. 1 łyżkę pokruszonych suchych jagód jałowca zalewamy szklanką wody, zagotowujemy i gotujemy 8-10 minut na małym ogniu. Gdy bulion zostanie odpowiednio zaparzony i schłodzony, wypija się 1 łyżkę trzy razy dziennie.

Lecznicze właściwości jagód pomagają radzić sobie z bakteriami i grzybami, eliminują ból i pieczenie. Jako środek na infekcje ginekologiczne. Przygotowuje się wywar trochę inaczej. Około 20 g jagód jałowca należy zalać litrem wody, gotować nie dłużej niż 5 minut, a następnie schłodzić i przefiltrować. Genitalia są przemywać dwa razy dziennie lekko ciepłym roztworem.

Napar

Łyżkę owoców (mogą być suszone lub świeże) zalewamy szklanką wrzącej wody, przykrywamy i czekamy 6-10 minut na herbatę.

W razie potrzeby, doprawić miodem lub sokiem z cytryny. Korzyści wynikające z herbaty jałowcowej polegają na tym, że lecznicze właściwości napoju uspokajają nerwy i poprawiają nastrój, ale oczywiście należy go spożywać z umiarem.

Syrop

Na syrop potrzebujemy na 100 ze świeżych owoców i 500 ml wody, oraz cukier lub miód do smaku. Pomocny na choroby skóry takie jak: łuszczyca, egzema. Syrop ze świeżych jagód, przyjmowany doustnie. Wywar zewnętrznie.

Nalewka

Na nalewkę z jagód jałowca potrzeba 100 ml spirytusu lub 250 ml wódki na ok 10 suchych owoców. Owoce trzeba rozgnieść w moździerzu ale nie całkowicie. Trzymamy w cieple, w ciemnym miejscu przez 8-10 dni. Regularnie wstrząsamy butelką, nalewka stopniowo nabierze koloru. Po czym można ją przefiltrować i używać zgodnie z przeznaczeniem.

W chorobach stawów lecznicze właściwości jałowca wykorzystuje się głównie zewnętrznie. Gotową nalewkę filtruje się przez wyciskanie jagód, a następnie obolałe stawy dokładnie wciera lekiem lub na kilka godzin nakłada się rozgrzewający kompres.

Macerat

Szklankę jagód kruszy się moździerzem i zalewa 500 ml oleju, w tej postaci trzymamy przez dwa do trzech miesięcy i przyjmuje 1 łyżkę stołową na pusty żołądek.

Inhalacje

Podczas kaszlu najkorzystniejsze są inhalacje parowe jałowca. Około 15 suszonych owoców należy zalać litrem wrzącej wody, a następnie pozostawić na 10 minut pod zamkniętą pokrywką. Następnie trzeba pochylić się nad pojemnikiem, zakrywając głowę ręcznikiem i wdychać pachnącą parę przez kilka minut. Lecznicze opary rośliny przenikną do dróg oddechowych, oskrzeli i płuc i pomogą szybko wyeliminować proces zapalny.

Uwaga!
Podczas wdechu konieczne jest powolne i płytkie oddychanie, w przeciwnym razie możesz spalić błony śluzowe i tylko pogorszyć samopoczucie.

Żucie świeżych owoców

W przypadku zapalenia jamy ustnej, stanów zapalnych gardła i nosogardzieli oraz nieświeżego oddechu zaleca się żucie świeżych owoców. Nie tylko korzystnie wpływają na stan błony śluzowej, ale również kierują swoje działanie na pracę przewodu pokarmowego.

Świeże jagody można żuć, zaczynając od 4 jagód dziennie, stopniowo zwiększając liczbę do 13 sztuk, a następnie stopniowo zmniejszając.

Przyprawa

Pachnące, cierpkie owoce jałowca są doceniane przez kulinarnych specjalistów. Nadają pikantnego smaku mięsu i rybom, pomagają na dłużej zachować jakość wędlin, pieczeni, potraw zapiekanych i marynat. W kuchni jagody jałowca są szeroko stosowane do produkcji napojów, słodkich i wytrawnych wypieków i marynowania.

Przeciwwskazania do stosowania jagód jałowca

Bogactwo składu biochemicznego determinuje nie tylko właściwości lecznicze jagód jałowca, ale także przeciwwskazania, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Owoce i wszelkie produkty na ich bazie są zabronione w ostrym zapaleniu nerek i innych zaostrzonych schorzeniach czy infekcjach.

Niekontrolowane przyjmowanie preparatów ziołowych może pogorszyć sytuację, spowodować krwawienie i skomplikować dalsze leczenie.

Kobiety w ciąży nie powinny zażywać preparatów z jałowca, gdyż mogą powodować skurcze macicy i spowodować poronienie.

Nie należy stosować samoleczenia jagodami jałowca w przypadku zdiagnozowanych ostrych i przewlekłych chorób układu pokarmowego i nerek. Nawet przy braku przeciwwskazań przebieg przyjęcia nie powinien trwać dłużej niż dwa miesiące.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8952110/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5755145/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6726717/
ravilov.media

Miniatura wpisu: agro-ukraine.com

Ocet jabłkowy z miodem jest częścią porannego posiłku mnichów. Oto powody

Prosty i skuteczny sposób na oczyszczenie toalety z kamienia i usunięcie nieprzyjemnych zapachów