Zwykle spathiphyllum dobrze czuje się w mieszkaniu i nie wymaga specjalnej opieki. Jednak po zakupie rośliny kwitnącej możesz napotkać jeden poważny i nieprzyjemny problem.
Skrzydłokwiat zrzuca kwiaty i jednocześnie nie spieszy się z tworzeniem nowych szypułek. Wynika to z faktu, że podczas uprawy przedsprzedażowej roślina karmiona była szokowymi dawkami nawozów, które stymulują bujne kwitnienie.
Skrzydłokwiat – dlaczego nie kwitnie
Kiedy skończą się składniki odżywcze, roślinie zaczyna brakować sił na wytwarzanie nowych pąków. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie niezbędnego karmienia. Przy czym nie trzeba ich kupować w sklepach ogrodniczych, ponieważ możesz spróbować zastosować metody ludowe.
Hodowcy z doświadczeniem zalecają stosowanie jednej bardzo znanej przyprawy – mielonego cynamonu. Aby przygotować roztwór odżywczy, wystarczy wymieszać 1 łyżeczkę cynamonu w litrze wody, wymieszać a następnie podlać spathiphyllum.
Mieszankę składników odżywczych należy uzupełniać stopniowo, podlewając roślinę raz w tygodniu przez miesiąc. Przy regularnym nawożeniu, po pewnym czasie spathiphyllum ponownie pokryje się kwiatami.
Inne wymagania wspomagające kwitnienie
Trzeba też wspomnieć, że warunki otoczenia nie są obojętne dla skrzydłowiatu. Na jakość kwitnienia wpływają między innymi warunki oświetleniowe. Spathiphyllum potrzebuje kilku godzin światła dziennego, w przypadku zbyt małej ilości zareaguje zahamowaniem kwitnienia.
Wymaga też regularnego przycinania, które pobudza wzrostu nowych pędów. Przycinaj stare, martwe lub chore pędy, aby stymulować roślinę do produkcji nowych pędów kwiatowych.
Ciekawostka: Skrzydłokwiat w wierzeniach ludowych
Należy pamiętać, że popularna nazwa skrzydłokwiatu to – „Kobiece szczęście”. Dawniej przypisywano roślinie moc pomagania dziewczętom i kobietom w odnalezieniu szczęścia rodzinnego. Zgodnie z wierzeniami ludowymi, pomaga też odnaleźć bratnią duszę i sprzyja poczęciu dziecka.