w

Jak przygotować truskawki na zimę – najważniejsze jesienne zadania

Większość upraw ogrodowych wymaga przygotowania do zimy. Wśród czynności przygotowawczych przed nadejściem chłodów znajduje się przycinanie. Ale czasami przycinanie rośliny jesienią może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W przypadku truskawek tak właśnie jest.

Dlaczego truskawki potrzebują liści na zimę?

Jesienią, jeszcze przed nadejściem chłodów, liście truskawek gromadzą i zatrzymują korzystne substancje, które chronią tkanki roślinne przed zamarzaniem. Liście chronią także zawiązki nowych liści i pąki kwiatowe przed śniegiem i mrozem.

Co się stanie, jeśli przytniesz truskawki jesienią?

Krzew zacznie wydawać energię na tworzenie nowej masy zielonej. Rośliny nieprzygotowane na zimno zaczną słabnąć i zamarzać, co może doprowadzić do ich śmierci, zwłaszcza jeśli przyjdzie im znieść srogą zimę. A nawet jeśli same krzaczki przetrwają zimę, wydadzą plony słabe, owoce będą mniej dorodne i niesłodkie.

Kiedy przycinać truskawki

Najbardziej logiczne i prawidłowe jest przycinanie truskawek niemal natychmiast po zakończeniu zbiorów. W takim przypadku każda sadzonka będzie miała czas na wytworzenie świeżej zielonej masy, a także zgromadzenie potrzebnych składników odżywczych i uformowanie pąków kwiatowych na następny rok.

Liście truskawek przycina się ostrymi nożycami ogrodowymi lub sekatorami zachowując młode liście. Na dużych powierzchniach można je także kosić. Koniecznie zbieraj liście nie zostawiając ich na grządce. Zabieg ten ma na celu usunięcie starych liści, które bardzo łatwo łapią choroby grzybowe. Dlatego nie chcemy by zarażone liście tkwiły na grządkach.

Jak przygotować truskawki na zimę – wszystkie najważniejsze jesienne zadania

Pielęgnacja truskawek nie kończy się na zebraniu owoców – aby uzyskać dobre zbiory w kolejnym sezonie, należy dbać o sadzonki, które po cięciu zdążą się ładnie odbudować.

Można wówczas pobrać pędy i pozyskać nowe sadzonki.

Co należy zrobić z truskawkami jesienią?

Jesienią, ale na długo przed nadejściem mrozów można jeszcze usunąć suche, uszkodzone i porażone liście. Robimy to ostrożnie nie naruszając rdzenia krzewu ani nie uszkadzając zdrowych liści. Ma to na celu ograniczenie chorób i szkodników.

Bliżej przymrozków warto przykryć grządki ściółką. Może to być słoma, skoszona trawa, ściółka sosnowa lub włóknina.

Truskawki wymagają również karmienia.

Jak nawozić truskawki jesienią?

Nawożenie truskawek jesienią jest kluczowe dla zapewnienia im odpowiednich składników odżywczych, które pozwolą im przetrwać zimę i dobrze rosnąć w następnym sezonie. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

Nawozy organiczne: Najpopularniejszymi nawozami organicznymi dla truskawek jest kompost. Możesz go rozłożyć na powierzchni gleby wokół roślin truskawek. Nawóz ten dostarcza wolno uwalniane składniki odżywcze, poprawia strukturę gleby i dodatkowo ściółkuje. Można też zastosować do tego celu przerobiony obornik.

Nawozy mineralne: W przypadku nawozów mineralnych warto zastosować nawóz wieloskładnikowy o niskiej zawartości azotu. Jesienią truskawki nie potrzebują dużo azotu, który pobudza wzrost wegetatywny. Zamiast tego skupiają się na gromadzeniu rezerw na zimę.

Potas: Potas wzmacnia rośliny przed zimą, pomaga w odporności na choroby i szkodniki oraz wspiera zdrowy rozwój korzeni. Nawóz potasowy (np. siarczan potasu) jest więc ważny dla truskawek jesienią.

Wapno: Jeśli pH gleby jest za niskie (kwasowe), truskawki mogą cierpieć z powodu braku wapnia. W takim przypadku jesienią można zastosować wapnowanie.

Unikaj nadmiaru azotu: Jak wspomniano wcześniej, truskawki nie potrzebują dużo azotu jesienią. Nadmiar azotu może prowadzić do nadmiernego wzrostu roślin, co czyni je bardziej podatnymi na choroby i szkodniki, a także może zaszkodzić ich zdolności do przetrwania zimy.

Pozostałe zabiegi jesienne

Opryski: Jesienią warto też zastosować opryski na choroby i szkodniki, które mogą zaszkodzić roślinom w okresie zimowym.

Nie zaleca się natomiast odchwaszczania truskawek jesienią, ponieważ zbyt łatwo uszkodzić system korzeniowy roślin, który nie będzie miał czasu na regenerację przed mrozami.

Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nie będziesz kosił swoich krzaków truskawek. Lepiej zastosować przegląd pod kątem chorób i szkodników oraz jesienne nawozy. Przyniesie to roślinom wymierne korzyści w przyszłym sezonie.