w

Stara ludowa receptura, która zwiększa wzrost i produktywność pomidorów

Czerwone pomidory są prawdopodobnie najbardziej ukochaną rośliną uprawną, bez której nie może się obejść ani jeden ogród, a każdy ogrodnik prędzej czy później spróbuje ich uprawy.

Niektórzy zrażają się po pierwszych niepowodzeniach, innym po prostu się udają, a jeszcze inni próbują i się nie poddają. Główne problemy z pomidorami dotyczą chorób i słabego owocowania.

Na oba te problemy istnieje skuteczne rozwiązanie, które w niektórych regionach stosuje się od lat.

Receptura ludowa zwiększająca wzrost i produktywność pomidorów

Jest to oprysk roślin ekstraktem z drzew iglastych. Przygotowuje się go z młodych pędów lub gałęzi sosny. Najpierw trzyma się je przez co najmniej 6 dni w piwnicy w temperaturze od 2 do 4 stopni Celsjusza. Następnie trzeba je pokruszyć, pociąć (niektórzy przekręcają w maszynce do mięsa) i zalewa w garze wodą (dwie części wody, jedna – kawałki sosny).

Doprowadza do wrzenia i gotuje przez 5 minut. Ekstrakt następnie przecedza się przez sito rozcieńcza się wodą (1:3) i tylko raz spryskuje się nią rośliny przed pęknięciem pąków.

Nie można podlewać pomidorów ekstraktem z drzew iglastych, ponieważ zwiększa on kwasowość gleby, a pomidory preferują ph neutralne.

Odcedzoną sosnę można zastosować jako ściółkę to roślin kwasolubnych.

Ekstrakt z sosny zapewnia roślinom przede wszystkim ochronę przed chorobami. Jest to także nawóz dolistny, igły zawierają potrzebne pierwiastki śladowe. Zapach igieł sosnowych odstrasza szkodniki. Dzięki niemu pomidory lepiej rosną i rozwijają się, dają większe plony i we wcześniejszym terminie.

Miniatura wpisu: freepik.com