Wcześniej ludzie nie mieli możliwości zakupu nawozów ani środków ochrony przed chorobami i szkodnikami, więc intuicyjnie, kierując się metoda prób i błędów i dzieleniem doświadczeń robiono je z improwizowanych środków.
Jednym z takich dawnych sposobów jest wykorzystanie bezpiecznego, organicznego i łatwo dostępnego produktu jakim jest łuska cebuli.
Nie tylko chroni rośliny, ale także pomaga zwiększyć wydajność. W wywarze z łusek cebuli znajdują się wszystkie niezbędne elementy do wzrostu. Rozwiązanie pomoże zniszczyć patogenną mikroflorę w glebie i odżywi rośliny. Odwar pomaga stymulować wzrost roślin, zwiększa odporność na choroby i szkodniki.
Jak wykorzystać skórki cebuli do ogórków?
Jeśli liście zmieniły kolor na żółty: w 10 l. wody, zagotowujemy 5 garści łusek. Gotujemy przez 5 minut, studzimy, a następnie rozcieńczamy dwa litry naparu w wiadrze z wodą. Podlewamy lub opryskujemy ogórki tak przygotowanym roztworem. Łuski z wywaru można wykorzystać jako ściółkę.
W przypadku przędziorków: 200 g łusek zalewamy w wiadrze z wodą i odstawiamy na 5 dni. Odcedzamy roztwór przed użyciem i opryskujemy 3 razy w odstępach co 5 dni.
Na mszyce: Napełniamy 0,5 wiadra łuskami cebuli, zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na 24 godziny. Przed użyciem rozcieńczamy gotowy roztwór wodą w stosunku 1 do 2. Ten napar jest również skuteczny w przypadku inwazji stonki ziemniaczanej na bakłażanach i ziemniakach.
Inne zastosowania łusek cebuli
Owocówka jabłkóweczka: Wykonujemy oprysk drzew przygotowanym jak na mszyce naparem po zakończeniu kwitnienia jabłoni. Kurację przeprowadzamy 4 razy w miesiącu.
Do karmienia: zalewamy 5 litrami wrzącej wody 10 g łusek cebuli i odstawimy na kilka godzin.
Do przechowywania owoców i warzyw na zimę: Owoce i warzywa układamy na warstwie z łusek cebuli i przysypujemy kolejna warstwą.