sokół wiatrak z plastikowej butelki
w

Ze starej butelki zrobił sokoła. Ma spokój z kretami i ptakami

Chcesz pozbyć się nieproszonych gości z Twojego ogrodu? Oto rozwiązanie – proste urządzenie wykonane z plastikowej butelki, zwane „Sokołem”. Jego dźwięki i nieustanna praca odstraszą zarówno krety, jak i ochronią owoce przed ptakami.

Sokół wiatrak z plastikowej butelki

Potrzebne materiały:

  • Plastikowa butelka 1,5 l
  • Drut
  • Podkładka
  • Taśma izolacyjna

Instrukcja:

1. Przygotowanie butelki: Wybierz plastikową butelkę o pojemności 1,5 litra, najlepiej z grubszego plastiku. Przy pomocy rozgrzanego gwoździa lub lutownicy, wykonaj otwory w zakrętce i na dnie butelki.

2. Formowanie skrzydeł: Na bokach butelki narysuj i wytnij kształty skrzydeł. Nie musisz być precyzyjny – ważne, by były wyraźne.

3. Zgięcie skrzydeł: Skrzydła zagnij pod lekkim kątem, co zapewni lepsze działanie wiatraka. Wzdłuż krawędzi skrzydeł wykonaj nacięcia.

4. Oczy: Przyklej kawałki taśmy izolacyjnej, które będą pełnić rolę oczu.

5. Montaż drutu: Przełóż drut przez otwory w dnie i zakrętce butelki. Nałóż podkładkę i zabezpiecz koniec drutu taśmą izolacyjną. Drugi koniec drutu zagnij tak, aby przypominał kształt litery „L”.

6. Montaż w ogrodzie: Włóż wiatrak do metalowej rury, którą wbijesz w ziemię. Zainstaluj 3-4 takie wiatraki w różnych miejscach w ogrodzie.

To proste urządzenie, wykonane z łatwo dostępnych materiałów, skutecznie odstraszy krety i ochroni owoce przed ptakami. Potrzebujesz tylko jednej plastikowej butelki i odrobiny kreatywności.