Soda – supernawóz i ochrona całego ogrodu!

Czy wiedzieliście jak bardzo przydatna w ogrodzie jest zwykła soda oczyszczona?

Opowiemy dziś o tym jak wykorzystać sodę w ogrodzie! Soda to doskonały środek na szkodniki i choroby!

To produkt ekologiczny, bezpieczny dla roślin, ludzi, zwierząt, owadów i mikroorganizmów glebowych. Soda poprawia właściwości gleby, smak owoców, a także jest składnikiem znakomitego nawozu.

Soda oczyszczona to alternatywa dla chemicznych fungicydów i insektycydów.

Zastosowania sody oczyszczonej w ogrodzie i warzywniku

Karmienie sodą

Soda sprawdza się także jako składnik nawozu o bardzo uniwersalnym działaniu, który odżywia, wzmacnia rośliny i poprawia ich odporność: 1 łyżeczka sody, 1 łyżeczka soli epsom, 1/2 łyżeczki amoniaku i 4 litry wody. Mieszamy i podlewamy rośliny raz na 1-2 tygodnie.

Poprawa smaku owoców

Soda poprawia także smak owoców zwiększając ich słodycz. Możemy posypać cztery łyżeczki sody wokół krzaczka lub dwukrotnie więcej wokół drzewka owocowego i powtarzać ten zabieg 3 razy w sezonie. Albo wykonać oprysk z roztworu: 2 łyżki sody oczyszczonej na 5 litrów wody. Spryskujemy owoce (pomidory, winogrona, porzeczki itd.) aby zwiększyć w nich zawartość cukru.

Zaprawianie nasion

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne soda doskonale nadaje się do zaprawiania nasion przed siewem. Rozpuszczamy 5 g sody w 1 litrze ustanej wody i zanurzamy w niej nasiona na 4-6 godzin.

Choroby grzybowe

Podlewanie roślin roztworem sody pomoże zniszczyć grzyby powodujące choroby gnilne korzeni i łodyg.

Bardzo wszechstronne zastosowanie ma soda oczyszczona w zwalczaniu szkodników. Poniżej przedstawiamy rodzaje szkodników, które możemy zwalczyć przy jej pomocy, proporcje roztworów i sposób zastosowania.

Mączniak prawdziwy

Już 2-3 zabiegi roztworem sody pomogą wyleczyć rośliny z mączniaka prawdziwego.

Bierzemy 4 łyżki sody i 2 łyżki mydła w płynie, rozpuszczamy w 10 litrach wody. Powstały roztwór stosujemy do opryskiwania w odstępach 7 dni.

Taki roztwór sody doskonale chroni krzewy, drzewa, a także cukinię, dynie i ogórki przed mączniakiem prawdziwym, których liście w deszczowe lata, bardzo często pokrywają się biało-szarym nalotem.

Zaraza, szara pleśń

Ponadto soda skutecznie zwalcza zarazę pomidorów i szarą pleśń winogron.

W 10 litrach wody rozcieńczamy 3 łyżki sody oczyszczonej, dodajemy trochę mydła i dokładnie opryskujemy każdy liść roślin powstałym płynem. Wykonujemy zabieg 2-3 tygodnie po posadzeniu sadzonek pomidorów w ziemi i powtarzamy co 7-12 dni przez cały sezon wegetacyjny.

Gąsiennice

Roztwór sody to niezawodny środek ochronny przed gąsienicami liściożernymi atakującymi drzewa owocowe. Warto zauważyć, że to rozwiązanie może być bezpiecznie stosowane podczas kwitnienia i owocowania.

W 10 litrach wody rozcieńczamy 5 łyżek stołowych sody i 2 łyżki mydła w płynie, dobrze mieszamy.

Roztworem dokładnie spryskujemy korony drzew. Po kilku dniach powtarzamy procedurę i robimy to, aż znikną wszystkie gąsienice z rośliny.

Gąsienice kapuściane też nie lubią sody. W tym przypadku nie rozpuszczamy sody w wodzie tylko posypujemy liście kapusty. Najlepiej zrobić to rano gdy jest rosa, wtedy soda dłużej utrzyma się na roślinach.

Wskazane jest też dodanie szczypty sody do otworu podczas sadzenia sadzonek kapusty w gruncie.

Soda na mrówki

Soda pomoże również pozbyć się mrówek. Za pomocą łopaty delikatnie wykopujemy mrowisko i obficie posypujemy je sodą oczyszczoną.

Ślimaki, drutowce, larwy

Wodorowęglan sodu nie jest lubiany przez ślimaki i drutowce. Okresowo przez cały sezon posypujemy sodą glebę na grządkach. Dodajemy szczyptę sody do każdego otworu podczas sadzenia ziemniaków. Dzięki tej metodzie zmniejszamy jednocześnie kwasowość gleby.

Mszyce

Na mszyce i inne szkodniki żerujące na liściach stosujemy oprysk (w takim samym stężeniu, jak w walce z mączniakiem prawdziwym), lub możemy zanurzyć wierzchołki gałęzi, na których najczęściej gromadzą się kolonie szkodników, w roztworze sody (1 łyżeczka sody na 1 litr wody).

Soda dla kwiatów

Soda jest dobrym pomocnikiem w ogrodzie kwiatowym. Opryskiwanie kwiatów i krzewów ozdobnych pomaga pozbyć się mączniaka prawdziwego i mszyc. W tym celu 2 łyżki sody rozpuszczamy w 10 litrach wody.

Soda przedłuża życie kwiatów ściętych w wazonie. Na 1,5 litra wody wystarczy dodać 1 łyżeczkę wodorowęglanu sodu.

Jak widać, soda oczyszczona pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uzyskać przyjazne dla środowiska zbiory!

Kiedy siać ogórki na sadzonki w 2023 r. zgodnie z kalendarzem księżycowym

Jak hartować sadzonki aby uzyskać silne i zdrowe rośliny?