Kiedy siać ogórki na sadzonki w 2023 r. zgodnie z kalendarzem księżycowym

Rzadko, który ogrodnik rezygnuje z sadzenia własnych ogórków. Kochamy je za smak, świeżość, aromat, ale też za możliwość delektowania się nimi zimą w postaci marynat i kiszonek.

Ale aby uzyskać bogate zbiory, musimy przestrzegać zasad i terminów siewu. Ważne jest zachowanie terminów wegetacyjnych rośliny, ale także dni sprzyjających wysiewaniu i wysadzaniu według kalendarza biodynamicznego.

Kiedy wysiewać ogórki

Ogórki są roślinami ciepłolubnymi, dlatego nie należy ich wysiewać wcześniej, niż pozwalają na to warunki klimatyczne w danym regionie.

Gdy pospieszymy się z wysiewem do gruntu, sadzonki przemarzną. Gdy za wcześnie wysiejemy na rozsady, zbyt długo będą przebywały w domu. A to spowoduje przerastanie i zbyt duży stres adaptacyjny po wysadzeniu.

Jeśli zbyt późno wysiejemy (nawet późną odmianę) ryzykujemy uzyskanie minimalnego plonu! Dlatego w żadnym wypadku nie należy zaniedbywać terminu siewu nasion.

Najważniejszą rzeczą, o której musimy zdecydować przed sadzeniem ogórków, jest sposób ich uprawy: rozsada czy siew do gruntu. W zależności od tej decyzji termin siewu będzie się wahał o około 3-4 tygodnie (okres od wysiewu nasion na rozsady do sadzenia w gruncie).

Wysiew do gruntu i wysadzanie rozsady odbywa się mniej więcej w tym samym czasie. Robimy to gdy temperatury się podniosą i nie zagrażają już roślinom przygruntowe przymrozki. Gleba powinna być stabilnie rozgrzana do +15, w przeciwnym razie ogórki po prostu umrą.

Zwykle ma to miejsce w drugiej połowie maja po tzw. Ogrodnikach czy Zimnej Zoście (Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja).

Decydując się na rozsadę zyskujemy zatem 3-4 tygodnie przewagi nad sadzonkami wysianymi bezpośrednio do gruntu.

Dodatkowo musimy uwzględnić klimat swojego regionu, czas dojrzewania owoców określonej odmiany i miejsce sadzenia (szklarnia lub otwarty grunt).

Kiedy wysiewać ogórki według kalendarza księżycowego w 2023 r.

Działanie Księżyca na przypływy i odpływy mórz i oceanów jest zjawiskiem powszechnie znanym. Rośliny także wykazują skłonności do różnic w rozwoju zależnie od tego kiedy zostały posadzone. Ma to związek z poziomem wody w glebie i tkankach roślin.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają siew sadzonek na przybywającym Księżycu. Uważa się, że te dni poprawiają kiełkowanie nasion i przede wszystkim odporność na choroby, co skutkuje szybszym rozwojem i lepszymi plonami.

Kalendarz księżycowy na kwiecień 2023 podaje następujące informacje:

Preferowane dni do sadzenia nasion ogórków na sadzonki w kwietniu: 5, 7, 8, 9, 16, 17, 22, 25, 26 kwietnia (rozsada do szklarni).

Niekorzystne (dni, w których nie zaleca się wysiewu na sadzonki): 6, 19, 20, 21 kwietnia.

Korzystne dni do wysiewu i sadzenia ogórków w maju 2023 r.: 2, 3, 4, 6, 13, 14, 15, 17, 22, 23, 24, 30, 31 maja.

W dni wskazane w kalendarzu jako sprzyjające nasiona wykazują dobre kiełkowanie, dzięki czemu lepiej owocują, a sadzonki rosną mocne i pięknie wybarwione.

Kiedy ogórków nie należy wysiewać w maju 2023 r.: należy powstrzymać się od sadzenia ogórków podczas nowiu (dzień przed i po tej fazie) oraz podczas pełni: 5, 18, 19, 20

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sadzonki są przerośnięte i wymagają pilnego przesadzenia. Wtedy lepiej sadzić na ubywającym księżycu.

Posiałeś za wcześnie i sadzonki są wydłużone i cienkie? 3 proste sposoby rozwiązania problemu

Soda – supernawóz i ochrona całego ogrodu!