Zmiana klimatu, coraz cieplejsze, bardziej suche i mniej mroźne zimy sprawiają, że do naszych ogrodów wprowadzamy coraz chętniej rośliny z cieplejszych stref klimatycznych.
Część z nich w pełni przystosowała się do nowych warunków życia. Dużą rolę odegrała również modyfikacja odmian by były bardziej odporne na mróz.
Mimo to wciąż wiele roślin z naszych ogrodów choć może zostać w gruncie na zimę wymaga okrywania. Niektórym wystarczy okrycie ziemi nad korzeniami, a inne wymagają pełnej osłony na całej wysokości.
Przede wszystkim dotyczy to roślin młodych w pierwszych dwóch, trzech latach po posadzeniu do gruntu.
Okrywanie roślin najlepiej przeprowadzić, gdy górna warstwa gleby nieco zamarznie, a temperatura powietrza spada do -5-7 ° C na kilka dni. Zwykle dzieje się tak w połowie listopada.
W przypadku silniejszych i bardziej odpornych roślin można poczekać, aż zrobi się jeszcze chłodniej do -10°C i dopiero wtedy zająć się okrywaniem.
Nie warto się spieszyć. Powinno się pozwolić roślinie przejść w stan spoczynku, by mogła się zahartować i przygotować się na przyszłe przymrozki.
Zaleca się stopniowe przygotowywanie roślin na zimę przycinanie, nawożenie, ściółkowanie i okrywanie.
Pamiętaj, aby usunąć resztki roślinne z ogrodu kwiatowego, w przeciwnym razie mogą one spowodować rozprzestrzenianie się chorób grzybowych.
Gałęzie świerkowe, zrębki, suche liście, agrowłóknina itp. mogą służyć jako materiał na schronienie zimowe. Zatrzymują ciepło, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację.
Na gałązkach świerkowych dobrze zatrzymywany jest śnieg, co zapewnia roślinom dodatkowe ciepło. Najgorszą opcją jest folia, ponieważ nie przepuszcza powietrza i może prowadzić do gnicia roślin.
Ochronę trzeba zapewnić przede wszystkim młodym roślinom, delikatnym przedstawicielom egzotycznych odmian, osłabionym okazom, a także niżej wymienionym.
Jakie rośliny trzeba koniecznie okryć na zimę
1. Hortensje
Na zimę okrycia wymaga hortensja ogrodowa, ponieważ jej pąki kwiatowe zawiązują się na wierzchołkach pędów, a zimą przemarzają. Warto również chronić świeżo posadzone hortensje bukietowe i drzewiaste przed przyszłymi przymrozkami.
Jeden z popularnych sposobów na okrycie: zbudowanie ramki nad rośliną z naciągniętej włókniny lub innego oddychającego materiału. Wokół warto wsypać zdrowe liście bez oznak choroby.
2. Irysy
Bez schronienia nie będzie łatwo kosaćcom, zwłaszcza brodatym. Dlatego warto chronić rośliny przed przemarznięciem kłącza i zorganizować dla nich ciepłe i suche schronienie. Irysy można pokryć świerkowymi gałązkami, słomą, torfem, włókniną.
3. Clematisy
Powojniki kwitnące na zeszłorocznych pędach potrzebują okrycia na zimę. Te delikatne pnącza nie lubią mrozu ani jesiennego przegrzania.
Najpierw pędy należy ostrożnie zdjąć z podpór i ułożyć na świerkowej poduszce lub na deskach. Następnie zawinąć we włókninę i na wierzchu przykryć świerkowymi gałązkami lub liśćmi. Dodatkowo na wierzchu można ułożyć deski.
4. Lawenda
Lawenda odmian mrozoodpornych zimuje dobrze w naszym klimacie, ale tylko przy wystarczającej ilości śniegu i braku częstych odwilży. Ponieważ w ostatnich latach pogoda w zimie jest bardzo niestabilna, z niewielką ilością śniegu, warto je zabezpieczyć.
Ostrożnie zwiąż gałązki lawendy i przykryj gałązkami świerkowymi lub włókniną. Wcześniej (kilka tygodni przed zabiegiem) nie zapomnij przeprowadzić jesiennego przycinania roślin i ściółkowania torfem lub kompostem.
Małe krzewy lawendy najlepiej przesadzać do pojemników i przenosić do mieszkania lub oranżerii na zimowanie.
5. Kwiaty cebulowe
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią i te pozostawiane w gruncie również wymagają ochrony przed mrozem i szkodnikami. Aby schronić lilie, tulipany czy żonkile, najlepiej użyć gałązek świerkowych, ponieważ odstraszają gryzonie. Absolutnie nie należy używać do tego celu słomy, ponieważ ta je przyciągnie. Pamiętaj aby usunąć schronienie, gdy tylko śnieg się roztopi.
Miejsce do sadzenia cebul powinno być dobrane tak, aby nie było wiosną zalewane wodą z roztopów.
6. Piwonie
Piwonie potrzebują obowiązkowej ochrony na zimę. Wcześniej rośliny należy oczyścić z suchych liści, a łodygi związać. Następnie pozostaje tylko pokryć rośliny gęstą włókniną lub płótnem.
7. Rododendrony
Dobrze osłonięte od wiatru rododendrony powinny przezimować bez uszczerbku, ale ogólnie lepiej jest je dodatkowo zabezpieczyć. Na pewno trzeba osłonic rośliny młode, osłabione, narażone na przeciągi i te posadzone w miejscach, w których mają dużo słońca. Okazy mocno ogrzane latem zdecydowanie gorzej zimują.
Najpierw należy ostrożnie związać gałęzie rośliny, a następnie zainstalować nad nią konstrukcję kryjącą, składającą się z ramy i naciągniętej na nią włókniny lub innego przewiewnego materiału kryjącego.
Rododendrony najlepiej wiązać elastycznymi materiałami, na przykład rajstopami nylonowymi, aby nie uszkodzić liści.
8. Róże
Na zimę należy okryć wszystkie róże, z wyjątkiem parkowych, gatunków odmianowo mrozoodpornych oraz niektórych mieszańców róż alba, spinosissima, rugosa. Wystarczy je ściółkować.
Róże pnące należy ostrożnie zdjąć z podpór, zawiązać, a następnie ułożyć na poduszce ze świerkowych gałęzi świerkowych, na wierzch nałożyć także gałązki świerkowe i owinąć wszystko włókniną. Podstawa krzewu powinna być również zaizolowana gałązkami świerkowymi.
Młode krzewy róż można po prostu owinąć włókniną lub jutą, a korzenie posypać torfem lub ziemią.
9. Iglaki
Okrywania wymaga młoda tuja, jałowiec, ozdobny świerk, sosna, jodła i bukszpan. Ogólnie iglaste dobrze znoszą mroźne zimy, ale czyhają na nie inne niebezpieczeństwa. Z powodu przylegającego śniegu drzewa iglaste mogą stracić kształt, a nawet się złamać, silny wiatr może złamać ich gałęzie, a wczesną wiosną słońce wyrządza im wiele szkód, powodując poparzenia.
Korony można ściągnąć liną i przywiązać do podpór. Drzewa i krzewy okryć jutą, włókniną lub innym dobrze przepuszczalnym materiałem.
10. Hosty
Hosty muszą być przykryte na zimę przed nadejściem mrozu. Gdy liście zżółkną i wyschną, ostrożnie je odetnij i ściółkuj suchym torfem. Połóż warstwę gałązek świerkowych lub suchych liści na wierzchu. Można też osłonić włókniną lub innym specjalnym materiałem.
Oczywiście nie jest to pełna lista roślin, które potrzebują schronienia na zimę. Warto też chronić aktinidię (mini kiwi), młodą astilbę, floksy wiechowate, ostróżki, astry, malwy, chryzantemy czy rudbekie.
Należy pamiętać, że w większości przypadków rośliny są w stanie poradzić sobie z niskimi temperaturami w zimie, mogą po prostu nie zakwitnąć w przyszłym roku. Natomiast zbyt wczesne i zbyt ciepłe schronienie wyrządza im znacznie więcej szkód niż mróz i może doprowadzić do śmierci rośliny.