Przydatne wskazówki dotyczące przygotowania piwnicy do przechowywania plonów

Sezon w pełni, powoli przygotowujemy się do przetwarzania plonów z naszych ogrodów, by móc cieszyć się nimi zimą, a nadmiar się nie zmarnował.

Aby dobrze zachować zbiory, konieczne jest prawidłowe przygotowanie miejsca i zrobienie tego we właściwym czasie.

Najlepszym miejscem do przechowywania warzyw i owoców zimą jest piwnica. Jednak musi być dobrze przygotowana i spełniać kilka warunków.

Praca każdego ogrodnika składa się z 4 ważnych etapów:

  • wysiewanie;
  • pielęgnowanie;
  • zbieranie;
  • przechowywanie.

Ten ostatni jest być może najważniejszy. Od niego zależy, czy efekty wielu miesięcy pracy nie pójdą na marne.

Czym jest piwnica?

Od razu oddzielmy różne pojęcia: piwnica, spiżarnia i ziemianka.

Spiżarnia

Spiżarnia to pomieszczenie, które może, ale nie musi być piwnicą. To oddzielne pomieszczenie gdzie przechowuje się produkty spożywcze. W takim pomieszczeniu temperatura jest nieco niższa, ale zazwyczaj zbliżona do temperatury panującej w domu. Dlatego nadaje się do przechowywania suchych produktów czy przetworów w słoikach. Nie nadaje się do dłuższego przechowywania warzyw czy owoców.

Piwnica

Piwnica to część domu lub pomieszczenie poza nim, które znajduje się przynajmniej częściowo poniżej poziomu gruntu.

Piwnica lepiej nadaje się do przechowywania plonów niż spiżarnia, ponieważ temperatura w niej jest niższa (oczywiście gdy jest nieogrzewana): o każdej porze roku jest bliska zeru. Dzięki właściwemu mikroklimatowi produkty nie tracą długo swoich walorów odżywczych i smakowych.

Ziemianka

Piwnica niezależna (ziemianka) może być wykonana z różnych materiałów. Do jej budowy wykorzystuje się drewno, cegły, kamienie i beton. Można tez kupić gotową i wkopać ją w ziemię. Jeśli jest wykonana prawidłowo, to niezależnie od materiału, zawsze jest tam sucho i chłodno więc zapewnia idealne warunki do pełnienia swoich funkcji magazynowych.

Jednak każda piwnica do przechowywania warzyw może mieć wady i stwarzać trudne do rozwiązania problemy. Jest ich kilka: wysoka wilgotność, pleśń i gryzonie to najważniejsze z nich. Zajmijmy się nimi po kolei.

Jak radzić sobie z wilgocią w piwnicy

Jeśli zauważyłeś krople wody na ścianach piwnicy, oznacza to, że poziom wilgotności w pomieszczeniu jest wysoki. Może na to również wskazywać nieprzyjemny, stęchły zapach. Aby wilgoć nie przerodziła się w duży problem, musisz od razu zacząć z nią walczyć, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki:

Co należy zrobić:

Usuń z piwnicy wszystkie resztki, które pozostały z zeszłego roku.
Wynieś na świeże powietrze wszystkie „ruchome” elementy piwnicy: pudła, półki, stojaki, kosze itp. Tam wyschną znacznie szybciej. Przedmioty drewniane nie powinny być umieszczane na otwartym słońcu, ponieważ mogą się odkształcać.
W celu dezynfekcji powierzchnie wszystkich półek, pudełek itp. należy traktować roztworami siarczanu miedzi lub formaliny.
Otwórz wszystkie drzwi i włazy i wietrz piwnicę, aż zniknie wilgotny zapach.
Aby dodatkowo utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu, umieść pojemniki z węglem i solą w różnych miejscach piwnicy. Te naturalne adsorbenty pochłaniają nadmiar wilgoci, dzięki czemu powietrze staje się bardziej suche. Pamiętaj, aby regularnie je wymieniać po przemoczeniu.
Wybielanie wapnem również pomoże wysuszyć ściany.

Pozbywanie wilgoci najlepiej przeprowadzić przed jesienią, gdy łatwiej wysuszyć, wywietrzyć, pomalować czy uprzątnąć rzeczy, które mogą stanowić źródło problemu.

Jak usunąć pleśń z piwnicy

Jeśli w piwnicy jest stale wilgotno i nie ma wentylacji lub jest niewłaściwa, może tam pojawić się pleśń i inne grzyby. Jeśli znajdziesz ich ślady, natychmiast rozpocznij dezynfekcję, której celem jest zniszczenie wszystkich czynników zakaźnych.

Najpierw weź szpachelkę i zeskrob pleśń zewsząd.
Następnie umyj wszystkie oczyszczone powierzchnie. Istnieje kilka opcji.

Na przykład skutecznym narzędziem do dezynfekcji ścian i sufitów jest roztwór siarczanu miedzi i wapna. Jeśli masz ceglane ściany, użyj 5% roztworu siarczanu miedzi. Drewniane podłogi najlepiej dezynfekować bardziej stężonym roztworem – 10%. Roztwór można nanosić wałkiem lub pędzlem. W miejscach, do których te narzędzia nie mogą dotrzeć, użyj pistoletu natryskowego. Po zakończeniu prac piwnicę należy przewietrzyć.

Innym sposobem jest silny roztwór nadmanganianu potasu. Potraktuj nim ściany, półki itp., A następnie dobrze wysusz wszystko. Rozcieńczony nadmanganian potasu należy stosować natychmiast po przygotowaniu, ponieważ bardzo szybko się rozkłada i przestaje być skuteczny.

Do zwalczania pleśni i grzybów w piwnicy można też użyć wapna palonego. Weź kilka kilogramów tej substancji, wlej do wiadra i połóż na środku piwnicy. Zamknij wszystkie otwory wentylacyjne, drzwi i włazy. Wlej wodę do wiadra i szybko wyjdź z pokoju, szczelnie zamykając za sobą drzwi. Po 3 dniach wróć i pootwieraj wszystko aby wywietrzyć pomieszczenie. Trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie, ponieważ warzywa można przechowywać w piwnicy po takiej dezynfekcji nie wcześniej niż po miesiącu.

Jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania pleśni są kontrolery siarki, takie jak Vist. Korzystając z nich, musisz być bardzo ostrożny i postępować zgodnie z instrukcjami. Prace należy wykonywać w rękawicach ochronnych i masce, aby uniknąć przedostania się substancji trujących do organizmu.

Można także zamówić profesjonalistów, którzy maja odpowiednie środki i są odpowiednio przygotowani do takich czynności.

Jak chronić piwnicę przed gryzoniami

Gryzonie to prawdziwe utrapienie dla ogrodników. Nie tylko niszczą lub psują zbiory, ale także stają się nosicielami groźnych chorób.

Co należy zrobić, aby myszy i inne szkodniki nie dostały się do miejsc przechowywania warzyw i owoców?

Dokładnie obejrzyj pomieszczenie, aby zlokalizować miejsce, przez które gryzonie dostają się do piwnicy. To absolutna podstawa, ponieważ bez tego będzie to walka z wiatrakami.

Wypełnij wszystkie znalezione pęknięcia zaprawą cementową najlepiej z dodatkiem szkła. Gryzonie potrafią przegryźć nawet beton i będą próbowały wejść tą samą drogą.

Szczególną uwagę warto zwrócić na otwory wentylacyjne. Aby zablokować im drogę, osłoń je metalową siatką.

Umieść pułapki ultradźwiękowe, one dość skutecznie odstraszają gryzonie.

Te, które już mieszkają w piwnicy wyłów z użyciem żywołapki i wywieź z dala od piwnicy.

Myszy nie lubią zapachu naftaliny i niektórych ziół, na przykład wrotyczu pospolitego i ostrzenia pospolitego. Pęczki tych roślin rozrzucone wszędzie sprawią, że gryzonie mniej chętnie będą szukały schronienia i pożywienia w Twojej piwnicy.

Używanie mleka i mydła do dużych zbiorów ogórków

Dlaczego jabłka gniją na drzewie – jaki jest powód i co z tym zrobić