w

Poznaj prawdę: 8 „dietetycznych” produktów, które prowadzą do przyrostu masy ciała

Niskokaloryczne, beztłuszczowe, zdrowe, dietetyczne potrawy wydają się być prawdziwym zbawieniem dla każdego, kto dba o swoje zdrowie i dąży do utrzymania optymalnej wagi ciała.

Uważa się je za synonimy i identyfikuje z korzystnym wpływem na zdrowie i sylwetkę.

Jednak często są to tylko chwyty marketingowe, których celem jest zachęcenie kupujących. Nie daj się zwieść: niektóre „dietetyczne” potrawy mogą prowadzić do błyskawicznego przyrostu masy ciała.

Płatki zbożowe z suszonymi owocami

Wydawałoby się, że nie ma w nich nic strasznego, ale w jednej porcji takich płatków jest aż 500 kalorii, czyli całkiem sporo. Mało tego, takie śniadania są bogate w cukier, więc zalecany poziom cukru można łatwo znacznie przekroczyć w jednym posiłku. Takie płatki często doprawiane są wysokosłodzonym syropem, więc mamy prawdziwą bombę kaloryczną. Aby tego uniknąć, przygotuj te płatki samodzielnie, w takim przypadku będą one zawierały znacznie mniej kalorii.

Płatki kukurydziane

Płatki kukurydziane są przygotowywane z olejem palmowym, cukrem lub czekoladą, dzięki czemu są naprawdę bogate w kalorie. Chociaż płatki kukurydziane czasami wyglądają zupełnie niewinnie, mogą zawierać tyle samo kalorii, co duży kawałek ciasta.

Jogurt

Zapewne wiesz, że słodkie jogurty nie wpływają dobrze ani na sylwetkę ani na zdrowie. Jeśli więc jogurt to tylko naturalny lub grecki bez dodatku cukru.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste są bogate w witaminę B i błonnik pokarmowy, ale producenci pełnego ziarna nie zawsze są uczciwi. Prawdziwe produkty pełnoziarniste to produkty z tzw. pełnego przemiału pełnych, czyli całych ziaren zbóż. Ziarno składa się z okrywy nasiennej, bielma i zarodka. W procesie pełnego przemiału te trzy części ziarna zostają zmielone, a następnie wykorzystane do stworzenia pełnoziarnistych produktów: płatków śniadaniowych, makaronów czy chleba. Najcenniejsze dla zdrowia substancje są zlokalizowane w okrywie nasiennej i zarodku, dlatego mąka biała uzyskiwana z bielma i produkty z niej wytworzone są w nie dużo uboższe.

W okrywie nasiennej występują głównie witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy), składniki mineralne (wapń, magnez, potas, fosfor, sód, żelazo) i błonnik, a antyoksydanty (m.in. witamina E), nienasycone kwasy tłuszczowe i fito-związki – w zarodku. W bielmie zlokalizowane są jedynie niektóre witaminy z grupy B, pewne proteiny i węglowodany. Mówi się czasem, że mąka biała to mąka „oczyszczona” – taka mąka i produkty z niej powstałe są w rzeczywistości „oczyszczone” z najważniejszych składników odżywczych.

Prawdziwy produkt pełnoziarnisty jest bardzo wartościowy, jednak kontrole wielokrotnie wykazywały, że części okrywy i zarodka było w produktach nazywanych pełnoziarnistymi nieproporcjonalnie mniej niż bielma.

Suszone owoce

Jest to naprawdę świetny, wartościowy produkt, który jest dobry dla urody i zdrowia, ale niestety tylko wtedy, gdy sam suszyłeś owoc lub kupiłeś go od pewnego producenta. Suszone owoce sprzedawane w supermarketach są często wzbogacone syropami glukozowo-fruktozowymi.

Niskotłuszczowe produkty mleczne

Chociaż większość z nich ma bardzo niską kaloryczność i prawie nie ma tłuszczu, taki wybór nie jest najlepszy. Takie produkty blokują wchłanianie przeciwutleniaczy w warzywach, więc sprawiaja, że ​​nawet świeże warzywa są bezużyteczne.

Chrupki ryżowe dmuchane i ciastka

Próba zastąpienia zwykłego chleba waflami ryżowymi to naprawdę zły pomysł. Indeks glikemiczny ryżu jest znacznie wyższy niż chleba, a na sto gramów takiego wyrobu przypada około 430 kalorii.

Twaróg

Twaróg jest zdrowy i pyszny, ale zaleca się spożywanie nie więcej niż 200 gramów dziennie. Tłuszcze zwierzęce w tej żywności obciążają wątrobę, dlatego zaleca się spożywanie niewielkich ilości twarogu.