Niewiele osób wie, ale wiciokrzew to jedna z najlepszych roślin, które można stosować w leczeniu różnych dolegliwości.
Roślina ta znana jest w ludowej tradycji jako „Ręka Matki Bożej”. Wiciokrzew jest stosowany w leczeniu bólów głowy, ale także chorób laryngologicznych.
W popularnej tradycji o tej roślinie mówi się, że ma działanie lecznicze zarówno na choroby ciała, jak i na duszę. Legenda głosi, że kiedy Matka Boża i Dzieciątko Jezus poprosili rośliny o ukrycie przed się żołnierzami Heroda, jedyną rośliną, która udzieliła im osłony był wiciokrzew, a wtedy Matka Boża ją pobłogosławiła. „Od dziś aż do wieczności będziesz ulubioną rośliną ludzi.
Daję ci moc uzdrowienia człowieka ze wszystkich chorób i uratowania go od śmierci, tak jak to uczyniłeś dla mnie. ”
Z tej rośliny można korzystać w różnych postaciach takich jak proszek, nalewka, ocet, olejek eteryczny, napar, a nawet wino. Preparaty te mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwnadciśnieniowe i przeciwzapalne.
„Wiciokrzew może chronić przed infekcjami wirusowymi i leczyć niektóre nieprzyjemne objawy przeziębienia, takie jak ostra gorączka, ból gardła i bóle głowy, które można leczyć herbatą z wiciokrzewu. Herbatę można otrzymać poprzez zaparzanie kwiatów i zaleca się spożywać 2-3 filiżanki dziennie. Ta herbata jest przeciwwskazana dla osób, które mają ostrą biegunkę lub problemy żołądkowe ”- mówi Daniela Stan, lekarz rodzinny.
Spowalnia krzepnięcie krwi
Stosowana w postaci naparów, wywarów czy okładów, roślina chroni nas przed wieloma dolegliwościami i jest lekarstwem przeciwbólowym. Kwiaty zbierane są głównie wiosną lub wczesnym latem, kiedy kwiat jest jeszcze w fazie pąków. Specjaliści twierdzą, że napar z korzenia wiciokrzewu spowalnia krzepnięcie krwi i zapobiega chorobom serca.
Dodatkowo łagodzi skurcze i bóle stawów u osób cierpiących na artretyzm czy reumatyzm. Macerowane kwiaty przyspieszają gojenie się ran. Pozostaw filiżankę kwiatów wiciokrzewu do namoczenia na noc w litrze wody.
Rano przesącz mieszaninę i powstałym roztworem namoczyć gazę i stosować okłady na miejsca dotknięte ranami, ropniami i bliznami. Można stosowac punktowo do leczenia trądziku.