Czosnek to nie tylko przyprawa potrzebna w kuchniach na całym świecie, nadająca potrawom wspaniały aromat, ale także prawdziwe antidotum dla wielu chorób.
Jego codzienne stosowanie zapewni odporność, mocne zęby, zdrowe serce i czystą wątrobę.
Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że podczas sadzenia zimowego główki czoosnku rosną większe i dorodniejsze. Dzielą się więc swoim doświadczeniem byśmy mogli uzyskac lepsze plony.
Znajomy ogrodnik powiedział mi, że sadzenie powinno się odbyć na 3 tygodnie przezdd pierwszymi przymrozkami. Czosnek zdąży się już ukorzenić i przyjąć. Zanim nadejdzie zima będzie miał już 12-18 korzeni o długości 5-10 cm.
W północnych częściach kontynentu robi się to już we wrześniu. Doświadczeni ogrodnicy robią to podczas określonej fazy księżyca,
kiedy światło nocne przechodzi przez „żyzne” znaki zodiaku.
Według księżycowego kalendarza ogrodników najlepsze dni sadzenia czosnku zimowego w 2019 r .: 17, 18, 23, 26, 27, 15, 16 września
Bardziej na południu odpowiednim miesiącem będzie październik. Nie powinno sie jednak sadzić czosnku 9 października i 24 października. Jeśli początek miesiąca jest ciepły, możliwe jest sadzenie czosnku nawet w listopadzie. Odpowiednie dni to: 8-11, 13 listopada.
Czosnek jest dość kapryśny, jeśli chodzi o wybór gleby i miejsca do sadzenia. Przygotowując grządkę, należy pamiętać o wszystkich jej zaletach.
Warzywa najlepiej sadzić na glebach gliniastych i czarnoziemach o neutralnej kwasowości. Miejsce ma być słoneczne.
Jeśli sadzisz czosnek co roku najlepiej co 2-3 lata zmieniaj mu miejsce.
Dobrze rośnie na miejscu, gdzie w poprzednim sezonie były pomidory, ogórki, Cukinia, dynia, kapusta czy rośliny strączkowe.
Nie zalecane jest sadzenie czosnku w glebie po ziemniakach i cebuli.
Jak sadzić czosnek:
1. Przygotowanie gleby
Przekop łopatą ziemię na min. 20 cm. Dodaj 20-30 g superfosfatu i 20 g nawozu potasowegoy na metr kwadratowy. Przed sadzeniem możesz dodać azotan amonu – 10 g na m2.
2. Formowanie grządek
Idealna grządka czosnku zimowego będzie miała do 1 metra szerokości i do 25 cm wysokości.
3. Czas
Przekopana ziemia powinna osiąść. Wrześniowe opady ją nawilżą i pozwolą działać nowozom. Jeśli nie pada trzeba ją kilkakrotnie podlać.
4. Obróbka gleby
W celu zapobiegania chorobom uprawy czosnku w ziemi roztworem siarczanu miedzi (1 łyżka stołowa substancji rozcieńczyć w
10 litrów wody). Następnie przykryj folią.
Przygotowanie czosnku do sadzenia:
1. Podzielić główki na ząbki
Dokładnie sprawdź czosnek i rozłóż głowy na osobne zęby, z których te najbardziej odpowiednie do sadzenia są zdrowe.
2. Dezynfekuj
Wybrane ząbki mocz przez 1-2 minuty w 1% roztworze siarczanu miedzi. Dobre jest także leczenie przeciwdrobnoustrojowe odpowiedni roztwór nadmanganianu potasu, lek „Phosposporin-M” i napar z popiołu.
Sadzenie czosnku zimowego:
1. Wykonywanie otworów
Umieść ząbki na wcześniej przygotowanej ziemi. Aby to zrobić, zrób rów, w odległości co 20 cm -25 cm. Kładź ząbki co 10 cm.
Niektórzy ogrodnicy zalecają sadzenie czosnku na większych głębokościach. Zwłaszcza jeśli spóźnisz się z sadzeniem i grożą przymrozki. Większa głębokość ma szansę uchronić czosnek przed przemarznięciem.
2. Kładziemy ząbki
Nie jest konieczne wciskanie ich w ziemię, ponieważ opóźnia to tworzenie się korzeni. Usuń twarde końcówki by ułatwić kiełkowanie.
3. Uprawiamy ziemię
Jeśli ziemia jest sucha, można ją podlać różowym roztworem manganu.
4. Zasypujemy
Konieczne jest zamknięcie sadzonek. Przysypujemy ziemią i pokrywamy kompostem.
5. Ściółkowanie ogrodu
Optymalna warstwa ściółki wynosi około 5 cm, a do ściółkowania najlepiej użyć torfu, igieł drzew iglastych lub opadłych liści. Aby utrzymać śnieg z dala od kiełkującego czosnku (tj. Stworzyć ciepły koc) można połóżyć też gałązki lub słomę. Na wiosnę nie zapomnij zdjąć ściółki!
Teraz wiesz, jak sadzić czosnek. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w przyszłym roku uzyskać wspaniały plon tej cudownej rośliny leczniczej.