Świetny sposób na podtrzymanie hortensji

Hortensje zawładnęły naszymi ogrodami i sercami. Są okazałe, niezbyt skomplikowane w uprawie i niezwykle efektowne.

Niektórzy ogrodnicy mają tak imponujące sukcesy w uprawie hortensji, że odwdzięczają się one ogromnymi kwiatostanami, które ledwie mogą je utrzymać delikatne łodygi krzewu.

I bardzo często nie mogą. Zbyt obfite kwiaty łamią gałęzie, a w najlepszym wypadku pokładają je na ziemi. Szczególnie po deszczu, gdy ogromne kwiaty nasączone wodą stają się jeszcze cięższe.

Ogrodnicy radzą sobie na różne sposoby by utrzymać gałązki z kwiatami blisko siebie, ponieważ tylko wówczas krzewy pokazują swoje prawdziwe piękno, gdy tworzą gęste i zwarte krzewiaste bukiety.

Przedstawimy najbardziej praktyczne, skuteczne i najprostsze do zastosowania sposoby na podpory hortensji.

1. Obręcz

W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne metalowe stojaki i obręcze. Stojaki są opcją droższą, więc gdy krzewów mamy kilka lub kilkanaście koszty będą znaczące. Ale obręcze to koszt rzędu kilkunastu złotych. Oba rozwiązania dość dobrze sprawdzają się w praktyce.

Taki stojak można wykonać samodzielnie z dostępnych materiałów. Tu z metalowych i plastikowych rurek.

2. Podwiązki

Podwiązanie jest rozwiązaniem najprostszym i można to zrobić praktycznie bezkosztowo. Jednak typowe obwiązanie gałęzi dookoła może je narażać na uszkodzenia.

Podwiązanie grubą nicią czy sznurkiem sprawia, że opadające gałęzie naciskają na sznurek ocierając się o niego pod wpływem ciężaru własnego i wiatru. Dlatego przy tej metodzie lepszym pomysłem jest wykorzystanie starych rajstop lub pończoch, które są delikatne dla gałązek, a jednocześnie mocne i elastyczne, by je trwale podtrzymać.

Jednak znacznie lepiej sprawdzi się podwiązanie przy pomocy kołka wbitego w środek krzewu i od niego promieniście zamocowanie poszczególnych gałązek.

3. Koło od roweru

Jeszcze innym ciekawym i oryginalnym pomysłem jest zastosowanie koła od roweru. Jest lekkie, ma obręcz, która podtrzymuje całość, a dodatkowo szprychy rozdzielają poszczególne gałązki.

Niezależnie od rodzaju podpory w miarę rozwoju i wzrostu krzewu trzeba ją zmieniać na wyższą. Podporę instalujemy wiosną po cięciu krzewów, a potem zależnie od potrzeb dodatkowo podwiązujemy w miarę wzrostu gałęzi i wielkości kwiatostanów.

Jeśli podpora zostaje na zimę trzeba pamiętać, by była z materiałów, które nie będą niszczeć pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Każda, nawet twarda jak podeszwa wołowina, stanie się miękka i krucha jak kurczak!

Przepis na serniczki soczyste i delikatne jak chmurka