Uprawa naciowej pietruszki w doniczce na domowym parapecie jest stosunkowo prosta. Niestety niewiele osób się na nią decyduje. Podpowiadamy dziś jak dostarczyć sobie świeżego ziela przez większą część roku, nawet zimą.
Pietruszka jest rośliną preferującą obfite oświetlenie, tolerującą niskie temperatury i niewielki deficyt wilgoci w czasie uprawy. Można ją uprawiać zarówno z nasion, jak i bezpośrednio z korzenia.
Uprawa pietruszki w doniczce z nasion
- Wstępnie namocz i wykiełkuj nasiona pietruszki.
- Sadzimy ją w szerokim pojemniku o wysokich ściankach (co najmniej 15 cm), wypełnionym żyzną glebą.
- Nasiona pietruszki są małe, więc staraj się równomiernie je rozsiewać po powierzchni podłoża. Przykryj nasiona cienką warstwą ziemi.
- Spryskuj wodą o temperaturze pokojowej.
- Umieść pojemnik w dobrze oświetlonym miejscu, przykrywając go folią, aż pojawią się kiełki.
Pietruszka naciowa czasami potrzebuje trochę czasu, aby wykiełkować, więc uzbrój się w cierpliwość. Po wykiełkowaniu roślina powinna rosnąć stosunkowo szybko.
Natka pietruszki z korzenia
Jeśli chcesz wyhodować pietruszkę z korzenia, zrób to z co najmniej trzech. Im więcej korzeni posadzisz, tym szybciej i więcej natki pietruszki uzyskasz.
- Wybierz mały i nieprzesuszony korzeń pietruszki.
- Namocz go w wodzie przez kilka godzin. Woda powinna pokrywać tylko dolną część korzenia, a nie cały.
- Umieść naczynie w miejscu o umiarkowanym świetle i czekaj, aż zaczną rosnąć korzenie boczne.
Wybierz głęboką doniczkę, aby umożliwić rozwój korzeni pietruszki. Upewnij się, że doniczka ma otwory na dnie, aby zapewnić odpływ nadmiaru wody.
- Użyj dobrze przepuszczalnego podłoża do uprawy warzyw. Możesz dodać trochę kompostu lub organicznego nawozu, aby dostarczyć roślinie odpowiednich składników odżywczych.
- Trzymaj doniczkę w zacienionym miejscu do czasu wypuszczenia liści.
- Posadź korzeń tak aby kilka centymetrów korzenia wystawało poza podłoże.
- Potem przenieś ją do światła i podlewaj 2 razy w tygodniu.
Gdy roślina osiągnie wysokość około 8-10 centymetrów, możesz przyciąć jej szczyty. Zachęci ją to do rozgałęziania się i sprawi, że roślina będzie bardziej krzaczasta.
Podczas cięcia natki pozostaw trzycentymetrowy ogonek na od góry korzenia. Świeże warzywa odrosną po 4 tygodniach.
Pietruszka ma tendencję do rozwijania długich korzeni. Dlatego ważne jest, aby dać jej odpowiednio dużo przestrzeni w doniczce.
Do uprawy natki pietruszki na parapecie zaleca się wybierać odmiany wcześnie dojrzewające.
Uprawa pietruszki naciowej w doniczce
O czym jeszcze trzeba pamiętać, uprawiając pietruszkę naciową w doniczce?
Nawadnianie: Utrzymuj równomierne nawilżenie gleby, ale unikaj przelania. Pietruszka preferuje wilgotną glebę, ale zbyt mokra może prowadzić do gnicia nasion.
Oświetlenie: Pietruszka potrzebuje dużo światła. Umieść doniczkę w miejscu, gdzie roślina będzie miała dostęp do co najmniej 6 godzin światła dziennie. Parapet okna może być odpowiednim miejscem.
Temperatura: Pietruszka rośnie najlepiej w temperaturze 18 a 24 stopni Celsjusza. Unikaj odchyleń od powyższych wartości.
Nawożenie: Co kilka tygodni możesz zastosować nawóz do ziół i warzyw. Dostarczy roślinie dodatkowych składników odżywczych.
Naprawdę warto uprawiać pietruszkę i korzystać z niej cały rok. Ma szereg walorów odżywczych, a nawet leczniczych.