Jak pokazują doniesienia współczesnej medycyny nie to zdrowe co zdrowe i nie dla każdego.
Oznacza to, że to, co ma wysoką gęstość odżywczą, biodostępność i wartościowe składniki może komuś szkodzić.
Nie od dziś wiadomo, że witamina K wpływa na zwiększenie krzepliwości krwi. Tym samym może przyczyniać się do powstawania zakrzepów krwi u osób obciążonych takim ryzykiem, to jest tym, które prowadzą siedzący tryb życia i mają choroby układu krążenia.
Takie osoby powinny unikać pokarmów bogatych w tę witaminę. Należy wykluczyć z diety zwiększone ilości pietruszki, gdyż zwiększa ona nawet 20-krotnie prawdopodobieństwo niedrożności naczyń. Zostało to ogłoszone na antenie Channel One przez lekarza-immunologa Andreya Prodeusa.
Lekarz wymienił produkt 20-krotnie zwiększający ryzyko powstawania zakrzepów
„Trzy pokarmy [o najwyższej zawartości witaminy K] to pietruszka, szpinak i bazylia. <…> Co więcej, pietruszka jest absolutnym mistrzem: 100 gramów pietruszki zawiera 20 dziennych dawek witaminy K. <…> Z kolei bazylia i szpinak mają siedem dziennych dawek i sześć dziennych dawek” – wyjaśnił Prodeus.
W diecie antyzakrzepowej należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających duże ilości witaminy K.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ nadmiar, ale także duże wahania jej spożycia mogą istotnie zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych. Takie ryzyko istnieje także przy jednoczesnym przyjmowaniu leków ziołowych i leku przeciwzakrzepowego warfaryny.
Należy jednak unikać gwałtownych zmian w ilościach spożywanych produktów bogatych w witaminę K. Przykładowo jeśli jedliśmy dużo takich produktów nie wolno gwałtownie ich ograniczyć. Trzeba to zrobić stopniowo i nie rezygnować zupełnie, ponieważ witamina K pełni ważną rolę i nie powinno jej brakować, ale ustalić z lekarzem dopuszczalną ilość i starać się jeść codziennie tyle samo. Szklanka zielonego koktajlu z niemal całym pęczkiem natki pietruszki to zdecydowanie za dużo witaminy K dla osób z grupy ryzyka.
Zapotrzebowanie dzienne na witaminę K wynosi niewiele ponad 1 mikrogram (mcg) na kilogram masy ciała, podczas gdy 100 g bazylii zawiera 415 mcg, jarmużu 817 mcg, a natki pietruszki aż 1640 mcg!
Najwięcej witaminy K zawierają:
• zielone warzywa – natka pietruszki, jarmuż, szpinak, bazylia, awokado, brokuły, brukselka, kapusta, szczypior, kolendra, skórka ogórka, cykoria, kapusta włoska, kiwi, sałata, liście mięty, groszek, wodorosty, rzeżucha, boćwina,
• natto (produkt otrzymywany ze sfermentowanej soi);
• algi – spirulina i chlorella,
• wątróbka wołowa