Storczyki to jedne z naszych najbardziej ulubionych roślin.
Mają w sobie coś z magii i egzotyki. Jedne z nielicznych roślin kwitnących w doniczkach o tak okazałych i zachwycających kwiatostanach.
Rachityczne, barwne, nieziemsko efektowne.
Ale również bardzo wybredne i wymagające.
Komu nie udało się zabić storczyka niech pierwszy rzuci kamieniem. Cóż, prawie każdy miłośnik orchidei ma na swoim koncie porażkę w hodowli jakiegoś okazu.
Są też tacy, którzy mają niebywałe wręcz wyczucie i udaje im się idealnie trafiać w potrzeby tych bajkowych roślin, które odwdzięczają im się obfitym kwitnieniem.
Czy orchidee lubią dobrze nasłonecznione miejsca?
Typowy widok to storczyk na parapecie okiennym. Tymczasem one nie lubią zbyt dużej dawki światła. Nie powinno się zatem ich trzymać na parapecie okiennym szczególnie znajdującym się na południowej stronie.
Oznaką zbyt dużej ekspozycji na światło jest zażółcenie liści.
Ale zbyt mało światła oznacza dla storczyków objawy w postaci czarnych plam na liściach. Bezpiecznym miejscem jest stolik, kwietnik w pobliżu okna.
Podłoże
Podłoże powinno umożliwić napowietrzanie korzeni i odprowadzanie wody. Dobrze sprawdza się kora sosnowa, łupiny kokosa, keramzyt, torf.
Nawadnianie i odżywianie
Nie podlewam ich nigdy w środku dnia. Zawsze robię to rano. Nawadniam raz w tygodniu. Storczyki, ogólnie biorąc, lepiej znoszą okres suszy, niż nadmierne nawodnianie podłoża.
Storczyki nie lubią nadmiaru wody, ich korzenie łatwo gniją. Podlewanie rano pozwala na przeschnięcie przed nadejściem zmroku i uchroni je przed atakiem patogenów w czasie, gdy spada temperatura, a roślina jeszcze jest mokra.
W czasie mocnego nasłonecznienia na liściach storczyków nie powinny znajdować się krople wody, bo działałyby one jak soczewka. Nastąpiłoby punktowe poparzenie storczyka.
Jedynymi odżywkami jakie im serwuję są woda czosnkowa i woda ryżowa.
Woda czosnkowa
Wywar z czosnku – w litrze wody zagotowujemy ok. 3 ząbki czosnku. Po ostudzeniu podlewamy tak jak zwykle – wprost do doniczki lub metodą kąpielową. Można też wcisnąć surowy ząbek czosnku na 1,5 litra wody, odstawić na godzinę i podlewać.
Woda ryżowa
Namocz ryż w wodzie przez 2-3 godziny. Wodą z moczenia podlej storczyki. Woda z płukania ryżu zawiera sporo krzemu, żelaza, magnezu oraz fosforu i bardzo dobrze wpływa na rośliny.
Wodą czosnkową lub ryżową podlewam, co trzecie, co czwarte podlewanie.
Raz na jakiś czas do wody, którą zamierzam podlać orchideę, dodaję jasnego piwa łącząc je w proporcji 1:25. Ta kuracja sprawia, że orchidee są zdrowe, jędrne i mają mocne, błyszczące liście.
Zamiast piwa, wykorzystać można też drożdże, które również są źródłem witamin z grupy B, wzmacniają system korzeniowy roślin oraz ich odporność.