Dziwaczne zachcianki i odczucia to objawy, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne.
Możliwe, że twoje ciało próbuje ci powiedzieć, że coś jest nie tak. Ty sam najlepiej znasz swój organizm. Kiedy więc zauważasz inne, nowe, nietypowe objawy, nie ignoruj ich, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż kilka dni. Mogą być wczesnym symptomem choroby.
Sygnały, które wysyła ci twoje ciało
Oto 10 niezwykłych objawów, których nie należy ignorować. Możesz mieć problemy zdrowotne i nie zdawać sobie z tego sprawy.
1. Uczucie swędzenia i mrowienia w nogach
Ból, swędzenie lub pulsowanie w nogach to przepowiadające objawy zespołu niespokojnych nóg. Możesz doświadczać tych objawów po jednej stronie ciała lub obu. Zespół niespokojnych nóg zwykle występuje wieczorem lub w nocy, kiedy dużo siedzisz lub leżysz w łóżku. Jest to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na mózg. Wyczerpanie spowodowane niemożnością spania w nocy wpływa na nastrój, zdolność koncentracji i ostatecznie prowadzi do niepokoju. Badania pokazują, że ok 10% populacji krajów rozwiniętych ma zespół niespokojnych nóg i cierpią na niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale częściej występuje u kobiet. Nie wiadomo, co go powoduje, ale może to być uwarunkowanie genetyczne lub wskazywać na zaburzenie funkcjonowania mózgu.
2. Wrażenie, jakby po ciele biegały owady
Uczucie świądu po ukąszeniach, wrażenie pełzających po ciele czy pod skórą owadów stawiało lekarzy, którym pacjenci je zgłaszali przed nie lada wyzwaniem. Początkowo sądzono, że osoby z tymi objawami cierpią na urojenia, ale dalsze badania sugerowały, że jest to choroba przenoszona przez kleszcze, zwana chorobą Morgellonów. Hipoteza mówi, że to infekcja krętkowa powodująca nadmierną produkcję komórek keratyny i kolagenu w skórze, co powoduje tworzenie się włókien w skórze i mieszkach włosowych, gdzie dominującymi komórkami są keratynocyty. Jest to rzadka choroba, a ponieważ niewielu lekarzy jest z nią zaznajomionych, jej zdiagnozowanie zwykle zajmuje lata.
3. Żucie lodu
Ssanie i rozgryzanie lodowych kostek jest częstą oznaką niedoboru żelaza i należy do tak zwanego zespołu łaknienia spaczonego. Polega on na psychicznym zaburzeniu, które objawia się spożywaniem substancji niejadalnych. Może to być natrętna potrzeba ssania kostek lodu, ale także śniegu, kredy, papieru, gliny czy brudu.
Jest to zaburzenie najczęściej występujące u miesiączkujących kobiet lub osób, które straciły dużo krwi, ponieważ są one najbardziej narażone na niedobór żelaza. Jeśli zauważasz u siebie tę nietypową skłonność, koniecznie zbadaj poziom żelaza we krwi.
4. Dziwne pragnienie soli
Może to się wydawać dziwaczne, ale są osoby, które dodają sól nawet do kawy. Dziwne zapotrzebowanie na słony smak może być oznaką poważnego problemu medycznego. Jedną z chorób związanych z niezwykłym apetytem na sól jest choroba Addisona, zagrażająca życiu choroba autoimmunologiczna. Inne objawy choroby Addisona to:
- Nasilające się ciemnienie skóry;
- Osłabienie;
- Mdłości;
- Bóle mięśni;
- Utrata masy ciała;
- Niskie ciśnienie krwi.
Ta rzadka choroba jest trudna do zdiagnozowania. Większość osób z chorobą Addisona jest diagnozowana podczas kryzysu nadnerczowego, który może prowadzić do śmierci.
5. Szary pierścień wokół rogówki oka
Dziwny szarawy pierścień wokół rogówki oka może, ale nie musi, być powodem do zmartwień. Może to być oznaką wysokiego poziomu cholesterolu u młodych ludzi, ale u osób powyżej 45 roku życia nie jest tak niepokojącym objawem.
6. Przekrwione oczy
Czerwone oczy po nieprzespanej nocy nie są powodem do zmartwień, ale jeśli twoje oczy są ciągle przekrwione, przyjrzyj się im uważniej. Opuchnięte oczy mogą być oznaką infekcji oka. Jeśli do przekrwienia dochodzi ból oka lub problemy ze wzrokiem, może to być oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak jaskra, która nieleczona może prowadzić do ślepoty.
7. Nadmierne pocenie się
Jeśli zauważysz, że pocisz się obficie, nawet gdy nie ćwiczysz może to być oznaką stanu zwanego nadmierną potliwością. Jest to stan uleczalny, ale w rzadkich przypadkach może być wymagana operacja usunięcia gruczołów potowych. Choroba może ją sprowokować, ale niekoniecznie. Nadmierne pocenie się może być również oznaką poważnego stanu zwanego chłoniakiem nieziarniczym (NHL), rodzajem nowotworu atakującego układ limfatyczny. Inne jego objawy to:
- Intensywne nocne poty;
- Utrata masy ciała;
- Wysypka na skórze;
- Obrzęk węzłów chłonnych.
8. Czarne linie na paznokciach
Łatwo przeoczyć dziwne linie i przebarwienia na paznokciach, zwłaszcza jeśli regularnie robisz manicure. Jeśli zauważysz czarną plamkę lub czarną linię pod jednym z paznokci, może to być oznaką raka skóry zwanego czerniakiem soczewicowatym. Ten rodzaj raka pojawia się pod paznokciami, na dłoniach lub podeszwach stóp. Najczęściej jednak występuje u Afroamerykanów lub osób pochodzenia azjatyckiego.
Innym stanem, który powoduje czarne lub brązowe linie na paznokciach, jest melanonychia. Ten stan występuje częściej u osób o ciemnej karnacji. Jest to spowodowane przez komórki barwnikowe, które odkładają melaninę pod paznokciami. Osady są zgrupowane, a wraz ze wzrostem paznokcia pojawiają się brązowe lub czarne smugi. Przyczyny melanonychii obejmują:
- Urazy paznokci, na przykład obgryzanie paznokci, zespół cieśni nadgarstka;
- Infekcja paznokci;
- Liszaj płaski czerwony;
- Łuszczyca;
- Brodawki wirusowe;
- Choroba Addisona;
- Choroba Cushinga;
- Nadczynność tarczycy;
- Nadmiar żelaza;
- Toczeń;
- Chemoterapia.
Diagnoza obejmuje badanie, a czasem biopsję w celu wykluczenia raka lub poważniejszych przyczyn.
9. Nagłe lub niewyjaśnione siniaki
Widzenie siniaków od czasu do czasu nie jest przerażające, ale jeśli widzisz wiele siniaków, które nagle pojawiają się na twoich nogach i ramionach, zwróć na to uwagę. Może to być oznaką niedoboru żelaza lub czegoś gorszego. Może to być rak krwi i szpiku kostnego zwany ostrą białaczką szpikową lub AML. Kiedy komórki szpikowe zakłócają zdolność organizmu do wytwarzania białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi, jest to bardzo poważny problem. Pierwszym objawem może być łatwe powstawanie siniaków. American Cancer Society twierdzi, że AML objawia się jako czerwone lub fioletowe plamy na skórze.
10. Jasne stolce
Normalne stolce powinny być brązowe, gładkie i zwarte. Blade, cuchnące stolce mogą być oznaką celiakii. Celiakia to poważna choroba autoimmunologiczna spowodowana glutenem. Kiedy osoba z tą chorobą spożywa gluten, uszkadza kosmki w jelicie cienkim, więc organizm nie może wchłaniać składników odżywczych. Może to prowadzić do niedożywienia, anemii, chorób tarczycy, osteoporozy i innych chorób autoimmunologicznych. Inne objawy celiakii to:
- Niedokrwistość;
- Wzdęcia i gazy;
- Biegunka;
- Przebarwienia zębów;
- Zaparcia;
- Bóle głowy;
- Drażliwość;
- Ból stawów;
- Choroba wątroby;
- Niepłodność;
- Swędzenie;
- Owrzodzenia jamy ustnej.
Jeśli twoje stolce są białe lub mają konsystencję gliny, oznacza to, że nie masz wystarczającej ilości żółci, co może być oznaką problemów z wątrobą. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Obserwuj swoje ciało i słuchaj ostrzeżeń, ale jednocześnie nie doszukuj się symptomów, których nie masz. Zwracaj uwagę na objawy nowe, które nie mijają po kilku dniach. Skonsultuj je z lekarzem, pomoże rozwiać wątpliwości, skieruje na dalsza diagnostykę.