Niepozorna roślina, a jej korzyści zdrowotne mają potężną moc!

Ta niepozorna roślina z małymi ciemnymi nasionami jest zaskakująco płodna.

W ciągu zaledwie jednego sezonu tasznik pospolity może wyprodukować ponad 60 tysięcy nasion, które kiełkują natychmiast po wejściu do gleby. Dzięki tej właściwości rośnie w całej Polsce.

Oprócz fenomenalnej płodności roślina ta posiada również znane od czasów starożytnych właściwości lecznicze.

Już starożytni Rzymianie przy pomocy tasznika pospolitego (Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.) zatrzymali krew i poprawiali pracę układu pokarmowego. W średniowieczu roślina ta przyciągnęła uwagę alchemików – poszukiwaczy Kamienia Filozoficznego.

Tasznik pospolity był szeroko stosowana w Chinach, gdzie od wieków był uprawiany jako roślina warzywna. Tasznik można znaleźć w koreańskich przepisach na sałatki lub jako alternatywę dla pokrzywy lub szczawiu w zupach. Jego liście dobrze komponują się ze świeżymi ogórkami i kapustą. We współczesnych Indiach roślina ta jest powszechnie używana do zwalczania pasożytów.

Tasznik pospolity był powszechnie stosowany w dawnej medycynie ludowej, jest też aktywnie używany do dziś w ziołolecznictwie. Dziś tasznik pospolity można kupić w postaci suszu, torebek i płynnego ekstraktu.

Botanicznie tasznik pospolity jest opisany jako jednoroczne zioło z rodziny kapustowatych o spłaszczonych owocach i żółtawobrązowych nasionach. Jego wysokość może przekraczać pół metra. Tasznik pospolity preferuje wilgotną glebę. Rośnie w zaroślach i kwitnie od wiosny do późnego lata, owoce dojrzewają w maju.

Przed zbiorem tasznika pospolitego należy odciąć resztki korzeni i zwiędłych lub poplamionych glebą liści. Surowce suszy się przez tydzień na strychu lub na wietrze pod zadaszeniem bez słońca. Suszona roślina powinna zachować swoje naturalne zielone liście i białe kwiaty.

Lecznicze właściwości tasznika pospolitego

Rosnący wszędzie tasznik pospolity jest zaskakująco bogaty w witaminy, kwasy organiczne, pierwiastki śladowe i makroelementy. Roślina zawiera askorbinowy kwas szczawiowy, jabłkowy, winowy, fumarowy, witaminy K i B, karotenoidy, saponiny, steroidy, glikozydy, kumaryny, fitoncydy i garbniki. Nasiona rośliny zawierają niewielkie ilości olejków eterycznych i allilowych gorczycy.

Mówiąc najprościej, cynk, miedź i chrom w połączeniu z magnezem, żelazem, wapniem i potasem sprawiają, że tasznik pospolity jest skutecznym lekarstwem na uzależnienia i anemię. Witamina K i inne dobroczynne substancje zawarte w roślinie zwiększają napięcie mięśni gładkich macicy i jelit. Dlatego zielarze stosują tasznik pospolity jako środek wspomagający obniżenie ciśnienia krwi, zatrzymanie krwi w ginekologii, leczenie ostrych i przewlekłych chorób jelit oraz chorób pęcherza moczowego i hemoroidów. Skuteczność naparu z tasznika pospolitego została udowodniona w przypadku gruźlicy płuc z krwiopluciem, duru brzusznego i miażdżycy.

Zewnętrznie zioło służy do gojenia ran ropnych. Małe rany i siniaki leczymy świeżym sokiem roślinnym za pomocą okładów.

Produkt spożywczy

Przeznaczenie: zapalenie żołądka, gorączka, hemoroidy, biegunka, menopauza, krwawienie z macicy
Narządy i układy: nerki, układ pokarmowy, układ rozrodczy

Fitoterapeuci uważają, że roślina jest w stanie oczyszczać krew z toksyn i poprawiać funkcje ochronne organizmu, dlatego przepisują ją na przeziębienia i rekonwalescencję chorych na raka. Tak więc w fitoterapii wykorzystuje się właściwości przeciwzapalne, moczopędne, ściągające, oczyszczające krew, przeciwgorączkowe, rozszerzające naczynia krwionośne i gojące rany tasznika.

Coraz częściej zielarze stosują jego działanie hemostatyczne, jest częścią prawie wszystkich wieloskładnikowych produktów hemostatycznych sprzedawanych w aptece.

Przeciwwskazania do stosowania tasznika

Jak wszystkie zioła lecznicze, tasznik ma przeciwwskazania.

Dlatego z ostrożnością, maksymalnie do połowy dawki, zaleca się stosowanie naparów i wywarów z tego zioła dla alergików.

Lepiej odmówić korzystania pacjentom z chorobami tarczycy, podatnymi na zakrzepy krwi i po zawale serca.

Skonsultuj się ze specjalistą jeśli masz problemy z sercem, kamicą nerkową, jesteś w ciąży lub karmisz.

Ze względu na zagęszczające właściwości tasznika nie należy go przyjmować jednocześnie z lekami rozrzedzającymi krew.

Zastosowanie tasznika

Kobiety

Ze względu na zdolność kurczenia mięśni macicy i aktywacji krzepnięcia krwi, płynny ekstrakt i napary z tasznika stosuje się w leczeniu krwawienia z macicy, obfitych krwawień młodzieńczych i przekwitania, a także krwawień na tle mięśniaków, procesów zapalnych i dyshormonalnych.

Napar

2 łyżeczki tasznika zalać 300 ml wrzącej wody i gotować w łaźni wodnej przez 15 minut, następnie przecedzić.
Pij pół szklanki trzy razy dziennie przed posiłkami, aby zatrzymać krwawienie u kobiet i wrzód jelitowy.

Na ciśnienie

Ze względu na właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i pozytywny wpływ na krążenie krwi, stosuje się go zarówno w celu obniżenia, jak i podwyższenia ciśnienia krwi, jednak zaleca się regularne mierzenie wskaźników i uzgodnienie dawki ziela z lekarzem prowadzącym.

Napar

Zalej 1 łyżeczkę posiekanych liści tasznika szklanką zimnej przegotowanej lub źródlanej wody i pozostaw na co najmniej 8 godzin.
Pij 1 – 2 łyżki 30 minut przed posiłkiem.

Herbata

Do filiżanki wsyp 1 łyżeczkę suszonych ziół i zalej wrzątkiem.
Pij 2 szklanki dziennie, rano i wieczorem przed posiłkami, aby ustabilizować ciśnienie krwi.

Na nerki i wątrobę

Tasznik znajduje również zastosowanie w urologii. Mężczyznom i kobietom zaleca się przyjmowanie wlewów w przypadku chorób układu moczowo-płciowego. Zioło wchodzi w skład preparatów leczniczych do leczenia odmiedniczkowego zapalenia nerek, zapalenia pęcherza moczowego i kamicy moczowej.

Sok

Wyciśnij sok ze świeżej rośliny wyciskarką. Rozcieńcz powstały sok wodą 1:1.
Przyjmuj 40 kropli trzy razy dziennie na choroby wątroby i nerek.

Sok ze świeżych ziół rozcieńczony wodą może być również stosowany w przypadku krwawienia z nosa, wlewając go do obu nozdrzy.

Taki sok można przygotować na zimę, nalewając wódkę.

Czytaj także: Zwyczajna roślina z naszych łąk, a tyle korzyści zdrowotnych nie ma cała apteka

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: kp.ru, Miniatura wpisu: pixabay.com

15 ważnych zmian, które zachodzą po 40-tce!

Jako onkolog mówię, że można przedłużyć życie, ale trzeba nauczyć się mówić „Tak” i „Nie”