Czym karmić porzeczki w kwietniu przed kwitnieniem

Porzeczki aktywują pąki wczesną wiosną, w kwietniu pękają i wypuszczają liście. To właśnie w tym okresie, kiedy liście się rozwijają, ale nie nastąpiło kwitnienie, należy je nawieźć.

Dzięki odpowiedniemu nawożeniu krzewy porzeczki dobrze rozwiną młode pędy i zaowocują obficie.

Jakie nawozy zastosować pod porzeczki przed kwitnieniem

Przed kwitnieniem porzeczki potrzebują nawozów mineralnych, ponieważ brakuje im wtedy fosforu i potasu. Te składniki odżywcze wpływają na wzrost i rozwój krzewu, a także na wydajność owocowania.

Trzeba wziąć pod uwagę wcześniej stosowane nawozy i żyzność gleby. Jeśli jesienią zastosowano pełną dawkę nawozu, wówczas stosowanie ich wczesną wiosna jest zbędne. Rośliny maja jeszcze w glebie zasoby, z których mogą czerpać.

W tym przypadku z nawożeniem należy poczekać do lata.

Nawozy mineralne:

  • Sól potasowa
  • Azotan potasu
  • Superfosfat
  • Popiół drzewny

Sól potasowa

Sól potasowa to dobry nawóz potasowy, który zawiera 40% tlenku potasu. Nawóz można stosować w postaci płynnej, gdyż dobrze rozpuszcza się w wodzie. A jeśli gleba jest mokra, możesz po prostu rozsiać nawóz wokół krzaka i nie kopać głęboko w ziemię, aby nie uszkodzić korzeni. Sól potasową stosuje się w ilości 30 g na 1 km2. m. powierzchnia.

Azotan potasu

Azotan potasu zawiera 14% azotu i 44% tlenku potasu. Nawóz ten można rozrzucać pod krzewy porzeczki lub nawozić po rozpuszczeniu w wodzie do korzeni, poprzez podlewanie. Nawóz ten może być również stosowany w formie nawożenia dolistnego.

Przed zastosowaniem nawozów należy wziąć pod uwagę warunki indywidualne. W przypadku braku opadów i wysuszenia gleby najlepiej zastosować nawóz w formie płynnej. A jeśli gleba jest mokra, wystarczy rozsypać nawóz na powierzchni ziemi.

Superfosfat

Superfosfat to nawóz fosforowy. Granulki superfosfatu można rozsypać na glebie, można też zrobić płynny nawóz. Ten nawóz nie zakwasza gleby i jest dobrze przyswajalny przez rośliny.

Popiół drzewny

Popiół drzewny jest naturalnym nawozem fosforowo-potasowym. A popiół odkwasza glebę. Należy jednak pamiętać, że skład popiołu zależy od rodzaju spalonego drewna czy roślin. Na przykład popiół słonecznikowy zawiera więcej składników odżywczych niż popiół ziemniaczany.

Miniatura wpisu: smakdnia.pl

9 znaków ostrzegawczych, że masz zatkane tętnice

Rośnie w rowach, łąkach i lasach – odtruwa organizm i leczy wiele schorzeń