9 znaków ostrzegawczych, że masz zatkane tętnice

Blaszka, która gromadzi się na ściankach tętnic, stopniowo zaburza przepływ krwi. Jeśli ten proces nie zostanie zatrzymany, efektem może być udar lub zawał serca.

Z początku tętnice są elastyczne, lecz z wiekiem twardnieją. Na ich ściankach odkłada się tłuszcz, białko i sole wapienne.

Wysoki poziom cholesterolu i pokarmy bogate w tłuszcze nasycone to tylko część problemu. Brak wystarczającej aktywności fizycznej i niezdrowy tryb życia to również prosta droga do zatkanych tętnic. Ważną rolę odgrywają tu także czynniki genetyczne. Miażdżycy nie sprzyja też otyłość i choroby współistniejące ‒ nadciśnienie czy cukrzyca.

Oto kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że twoje tętnice mają ograniczona drożność i potrzebują twojej pomocy.

Ból w nogach. Jeśli odczuwasz większy ból w nogach, wydają się one być bardziej zmęczone niż zwykle podczas chodzenia, może to być oznaką niedrożnych tętnic.

Duszność. Duszność podczas chodzenia lub minimalnym wysiłku fizycznym wskazują na problemy z krążeniem wieńcowym.

Silne bóle głowy. Jeśli wystąpią silne niewyjaśnione bóle głowy, mogą one być oznaką zatkanych tętnic.

Zaburzenia erekcji. Co zaskakujące, zaburzenia erekcji także mogą być oznaką zatkania tętnic, ponieważ przepływ krwi do prącia jest zmniejszony z powodu złego stanu tętnic w nogach.

Zimne stopy. Jeśli przyblokowana tętnica znajduje się w kończynie dolnej, możesz zauważyć, że Twoje stopy są zimniejsze niż dotąd.

Ból pleców. Przewlekły ból krzyża jest często wczesnym sygnałem ostrzegawczym zatkanych tętnic.

Trudność w utrzymaniu równowagi. Jeśli tętnica szyjna jest zatkana, możesz zacząć odczuwać zawroty głowy i częstą utratę równowagi oraz szumy uszne.

Napięcie w szczęce. Objawy u kobiet różnią się od objawów u mężczyzn. Według magazynu Everyday Health, to kobiety mogą odczuwać „uczucie ucisku w szczęce”.

Zmęczenie. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla kobiet jest niewytłumaczalne, zupełnie bezpodstawne zmęczenie, pomimo, że nie zostało ono poprzedzone żadnym wysiłkiem.

Objawy problemów w układzie krążenia niestety są dość nieswoiste i mogą być manifestacją zupełnie innych schorzeń. Objawy także zależą od tego, która tętnica jest przyblokowana. Czy mamy do czynienia z miażdżycą tętnic szyjnych, tętnic kręgowych, wieńcowych czy mózgowych.

Jeśli jednak dostrzegasz opisane objawy koniecznie udaj się do lekarza. Im wcześniej zostaną wdrożone środki zaradcze tym dłużej nie dojdzie do poważnych konsekwencji jakie niesie za sobą miażdżyca tętnic. Bagatelizowanie objawów może skończyć się zgonem.

W podstawowej diagnostyce wystarczą badania krwi, których kluczowym punktem jest lipidogram. W dalszej diagnostyce wykonuje się USG dopplera i ewentualne badania obrazowe takie jak angio-MR, czy angio-TK (angiografia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego).

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: healthline.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Dlaczego należy obrywać liście pomidorów? Porady doświadczonego ogrodnika

Czym karmić porzeczki w kwietniu przed kwitnieniem