Rośnie w rowach, łąkach i lasach – odtruwa organizm i leczy wiele schorzeń

Mało kto wie, że ten chwast, który przylepia się do ubrania, ma moc szybkiego i skutecznego oczyszczania organizmu z toksyn dzięki swoim właściwościom odtruwającym, przeciwnowotworowym, przeciwdrobnoustrojowym czy przeciwzapalnym.

Jest to łopian nazywany bywa potocznie „dziadem” lub „rzepem”, który rośnie we wszystkich rowach, na brzegach rzek lub w lasach, uważany za jeden z najskuteczniejszych środków odtruwających organizm.

Łopian na ogół uważamy za chwast, choć wykazuje dużo właściwości leczniczych. W celach leczniczych zbiera się późną jesienią lub wczesną wiosną korzenie łopianu, ale tylko tych roślin, które nie zakwitły. Grubsze fragmenty kroi się i suszy w temperaturze około 50 stopni C.

W ziołolecznictwie wykorzystywane się również liście i owoce łopianu.

Oprócz swoich niezaprzeczalnych właściwości leczniczych korzeń łopianu jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych roślin dla zdrowia, ponieważ do tej pory nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych w organizmie.

Jedną z najbardziej cenionych korzyści zdrowotnych tej rośliny jest jej moc lecznicza spondylozy szyjnej.

Oto jak najskuteczniej leczyć spondylozę:

Świeżo zebrany liść kładzie się wieczorem przed snem na 10-15 minut w leczniczym alkoholu, aż zostanie dobrze zaimpregnowany. Kładzie się cienką szmatkę na karku, na którą nakłada się liść.

Dodaje się na to kolejną szmatkę i dobrze mocuje do karku tak aby okład utrzymał się do rana. Leczenie nie powinno przekraczać 4-6 dni z rzędu.

Zabieg polecany również przy chorobach krążka lędźwiowego i reumatyzmie.

Oto kilka innych schorzeń do leczenia których można go użyć

1. Cukrzyca

Dzięki zawartości substancji aktywnych regulujących poziom cukru we krwi, herbata z korzenia łopianu jest zalecanym środkiem wspomagającym w walce z cukrzycą. Spożywaj 3 filiżanki herbaty z korzenia łopianu przez 15 dni w miesiącu.

2. Infekcje dróg moczowych i nerek

Łopian zawiera w organizmie poliacentyleny, substancje o działaniu antybiotycznym, które z powodzeniem leczą choroby takie jak zapalenie pęcherza, zapalenie nerek, infekcje dróg moczowych. W celu zwalczania infekcji zaleca się zarówno spożycie wewnętrzne – 1 l herbaty dziennie, jak i zewnętrzne – codzienne kąpiele w pozycji siedzącej.

3. Ból

Roślina wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dlatego łopian jest pomocny w zwalczaniu wielu dolegliwości takich jak: reumatyzm, zwichnięcia, skręcenia, ukąszenia owadów, artretyzm, dna.

Zagotuj szklankę wody. Po zagotowaniu wody dodaj 2 łyżki posiekanego korzenia łopianu. Pozostaw do zaparzenia na 15 minut, a następnie namocz gazik w tym roztworze i nałóż na bolesne miejsce.

Jest równie skuteczny, jeśli używasz kompresów z liśćmi łopianu, wcześniej umytych i zmiażdżonych.

4. Zwalcza łupież i wypadanie włosów

Łopian stosuje się w leczeniu łysienia, ponieważ preparaty na bazie łopianu spowalniają lub wręcz zatrzymują wypadanie włosów.

Dodatkowo zwalcza łupież. Po spłukaniu włosów sporządza się połączony napar z łopianu, w którym dodaje się 30 kropli olejku lawendowego. Nalej powoli, delikatnie pocierając skórę palcami.

Źródło: doctorandreilaslau.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Czym karmić porzeczki w kwietniu przed kwitnieniem

Bomba witaminowa dla pomidorów! Dzięki tym nawozom zbierzesz mnóstwo owoców!