Pomidory zużywają wiele składników odżywczych przez cały okres wzrostu.
Nierzadko zdarza się, że pomidor wyczerpuje wszystkie substancje w sezonie wegetacyjnym i zużywa cały zasób ziemi.
Nawożenie jest konieczne dla pomidorów podczas kwitnienia, zawiązywania owoców i owocowania, aby uzyskać dobre zbiory.
Korzyści z nawozów
Fosfor – przyspieszający wzrost układu korzeniowego roślin i części naziemnej. Brak pierwiastka hamuje rozwój i opóźnia zbiór,
Azot jest makroelementem występującym w całej roślinie, a zwłaszcza w tkankach. Zbyt dużo azotu jest niekorzystne – roślina nabiera ciemnozielonego koloru, szybkiego wzrostu liści i spadku owocowania. Ale przy niedoborze krzew będzie się rozwijał powoli, a nawet zahamuje wzrost.
Potas – pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, roślina staje się odporna na szkodniki i choroby. W okresie wiązania owoców pomidory szczególnie potrzebują potasu, sprzyja metabolizmowi.
Dla pełnego wzrostu i rozwoju gleba musi zawierać także: żelazo, magnez, miedź, bor, cynk, molibden, wapń.
Nawozy organiczne podczas owocowania
Karmienie naturalnymi środkami przynosi maksymalne korzyści pomidorom i nie szkodzi ludziom. Niektóre proste, ale wysokiej jakości nawozy organiczne, można przygotować w domu.
Sos drożdżowy
Wyjątkowość tego nawozu polega na tym, że drożdże zawierają białko, które jest łatwo przyswajalne przez pomidory. Ale nie wszystkie drożdże nadają się do karmienia pomidorów podczas owocowania, szukaj drożdży w prasowanych torebkach na rynku. Należy przestrzegać proporcji, aby nie zaszkodzić owocom.
Przepis: Wrzuć 50 gramów drożdży do wiadra z wodą, a następnie pozwól mu parzyć przez kilka godzin.
Kilka razy konieczne jest karmienie drożdżami – podczas kwitnienia i podczas owocowania.
Karmienie jodem
Pomidory w szklarni, zaleca się nawożenie rozcieńczonym jodem. Przepis: w 10 litrach wody rozcieńczyć jedną łyżkę stołową – gotowe. Podlewamy tym roztworem korzenie.
Odchody kurze
Tego nawozu nie można przedawkować, jest toksyczny, nie zaleca się stosowania nierozcieńczonego. Przepis: w wiadrze z wodą rozpuszczamy 0,5 kg obornika kurzego, odstawiamy na 2 godziny do zaparzenia. Ten nawóz stosujemy nie więcej niż dwa razy w sezonie, po posadzeniu a drugi raz podczas kwitnienia lub owocowania. Tylko poprawna aplikacja da wynik.
Popiół
Możesz nawozić popiołem przez cały sezon
Nawożenie pomidorów podczas owocowania roztworem popiołu umożliwia zwiększenie wzrostu, wzmocnienie korzenia i łodyg. Wyjątkowość nawozu z popiołu polega na tym, że nie tylko zapewnia pierwiastki potrzebne roślinom, ale także chroni przed szkodnikami. Możesz nawozić przez cały sezon, od sadzenia w szklarni po zbieranie owoców. Przepis: dodaj 200 gramów popiołu do wiadra z gorącą wodą, pozwól mu parzyć przez 5-6 godzin. Możesz dodać 10 gramów kwasu borowego i kilka kropli jodu. Gotowy nawóz należy przefiltrować i rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 3 (rozcieńczyć 1 litr nawozu 3 litrami wody).
Możesz spryskać warzywa podczas kwitnienia lub nawozić pod korzeniem.
Przepis na infuzję pokrzywy.
W czasie owocowania można stosować nawóz z pokrzywy. Jednak sama gnojówka jest w tym czasie mniej wydajna niż taki bardziej kompleksowy nawóz według przepisu podanego poniżej.
Bierzemy pokrzywy, które nie uformowały jeszcze nasion (1/3 wiadra), potnij je, zalej wodą i dodaj drożdże lub chleb. Parzmy przez 3-5 dni, lepiej nie wystawiać na słońce. Powstały napar rozcieńcza się 1:10 (1 litr naparu rozcieńcza się 10 litrami wody).
Bor
Gdy pierwsze kwiaty pojawią się w pomidorach, konieczne jest uzupełnienie ich kwasem borowym. Rozpylają bezpośrednio na kwiaty, ponieważ bor nie może wystarczająco szybko przejść z systemu korzeniowego.
Przepis na roztwór pomidora: dodaj łyżkę kwasu do wiadra z wodą lub 10-12 litrów, zamieszaj. Zrób oprysk i wlej pozostałą mieszankę pod korzeń.
Karmienie tą metodą pomoże warzywom uformować owocostany i zapobiegać phytophthora.