w

Jak zwiększyć przyszły plon porzeczek za pomocą wapna i skrobi

Niedoświadczeni ogrodnicy zaniedbują jesienną pielęgnację porzeczek, uważając to za stratę czasu.

Ale doświadczony ogrodnik wie, że konieczne jest karmienie krzewów we wrześniu-październiku, ponieważ pomoże im to lepiej zimować.

Nawóz jesienny dla porzeczki

Skrobię i wapno stosuje się do dokarmiania krzewów po owocowaniu w okresie letnim. Ta kombinacja jest idealna, ponieważ rośliny otrzymują fosfor i potas. Za rozwój systemu korzeniowego i owocowanie w kolejnym roku odpowiadają te dwa makroelementy.

Dlaczego wapno?

Składnik stosuje się, jeśli gleba jest zbyt kwaśna. A na ogół taka właśnie jest. Agrest lubi gleby bardziej kwaśne (pH 5,5-6,2),
maliny najlepiej rosną przy pH 5,5-6,5, natomiast dla porzeczek pH powinno być wyższe i oscylować w granicach 6,2-7,0. Jeśli gleba, na której rosną porzeczki jest bardziej kwaśna, należy dodać wapno, w przeciwnym razie porzeczki nie wchłoną dobrze innych składników odżywczych, co znacząco wpłynie na jakość plonu.

Wartość skrobi

Ten składnik wzbogaca glebę w składniki odżywcze, których potrzebują porzeczki do obfitego owocowania w przyszłym roku. W połączeniu z wapnem powstaje potężny tandem, który stanowi solidną podstawę do obfitych przyszłorocznych zbiorów.

Jak przeprowadzić nawożenie

Na każdy kilogram wapna weź 300 g skrobi. Składniki są dokładnie wymieszaj, a następnie pod każdy krzak wysyp zależnie od wielkości krzaka 1-2 łyżki stołowe. Podłoże dodatkowo podsyp humusem i obficie podlej.