Truskawki to ulubione owoce lata, a ich uprawa może być bardzo satysfakcjonująca. Kluczem do uzyskania obfitych i smacznych zbiorów jest dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych w odpowiednim czasie. Coraz większą popularność zyskują ekologiczne, naturalne metody nawożenia, które są bezpieczne dla środowiska i zdrowia. Dowiedz się: Jakie składniki potrzebne są truskawkom? Jak przygotować domowy nawóz do truskawek z różnych produktów i kiedy go stosować?
Jaki nawóz lubi truskawka?
Aby zwiększyć plon, poprawić jakość i smak owoców, należy zasilać truskawki złożonymi mieszankami. Podstawowe pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju tych roślin to:
- Azot — stymuluje wzrost roślin i jest niezbędny do rozwoju systemu korzeniowego
- Potas — pierwiastek sprzyja obfitemu kwitnieniu i zmniejsza ryzyko chorób
- Fosfor — wspomaga, rozwój korzeni i nasyca roślinę energią niezbędną do wzrostu i dojrzewania
Jak zrobić domowy nawóz do truskawek?
Zielony nawóz do karmienia truskawek
Jednym z najczęściej używanych nawozów truskawkowych jest zielony nawóz. Do jego przygotowania używa się różnych ziół łąkowych, w tym chwastów. Jednak do truskawek najczęściej wybierane są następujące rośliny:
- mniszek lekarski;
- krwawnik pospolity;
- szałwia;
- trawa pszeniczna;
- pokrzywa;
- żywokost lekarski
Rośliny należy drobno posiekać ostrym nożem i umieścić w głębokim plastikowym pojemniku. Następnie zalać ciepłą wodą w proporcji: 1 kg roślin 2 litry wody. Przykryć i odstawić na 3-4 dni do fermentacji.
Po sfermentowaniu glebę pod krzakami truskawek podlewa się uzyskanym nawozem.
UWAGA. Nawóz zielony zawiera kompleks składników odżywczych i nie tylko zwiększa plony, ale także zwalcza choroby.
Nawóz drożdżowy dla truskawek
100 gramów suszonych drożdży dodaje się do 2 litrów wody. Powstałą mieszankę pozostawia się do pojawienia się piany. Przed użyciem należy rozcieńczyć 10 litrami wody i podlać glebę między krzakami. Zaletą stosowania drożdży jest dostępność, a efekt jest widoczny już po pierwszym użyciu.
Gnojówka z krowiego łajna do karmienia truskawek
Obornik krowi jest jednym z najpopularniejszych organicznych nawozów. Zawiera kompleks składników odżywczych i nadaje się do nawożenia wszystkich upraw. Jednak nie można użyć czystego krowiego łajna, ponieważ wysokie stężenie minerałów może zniszczyć system korzeniowy.
Aby dokarmić truskawki, musisz przygotować nawóz, w taki sposób:
- Wymieszaj 1 kg krowiego łajna z 2 litrami wody. Pozostaw na 2-3 dni do fermentacji;
- przefermentowany materiał należy rozpuścić w 5 litrach wody;
- podlewaj glebę pod krzakami, unikając kontaktu z liśćmi i jagodami.
Nawożenie należy wykonywać co 15-20 dni. Zbyt częste stosowanie tego środka może prowadzić do zgnilizny i szkodników.
UWAGA! Świeży obornik można aplikować do gleby jesienią w czasie przekopywania gleby. Zimą produkt gnije i rozkłada się na składniki bez szkody dla roślin.
Nawożenie odchodami kurzymi
Obornik kurzy zawiera azot i potas. Zastosowanie tego środka w czystej postaci doprowadzi do śmierci roślin. Dlatego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego stężenia nawozu przed aplikacją:
- Rozpuść 100 gramów odchodów w 3 litrach wody;
- odstaw na 2 dni;
- rozpuść powstały napar w 2 litrach ciepłej wody i podlej glebę pod krzakami.
Jeśli jako nawóz wierzchni stosuje się granulat, nie trzeba go rozpuszczać. Wystarczy rozsypać po ziemi i obficie polać wodą. Na metr kwadratowy, stosuje się nie więcej niż 300 gram granulek.
Kompost dla truskawek
Wiosną zaleca się nawożenie truskawek kompostem. Ten środek zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Będzie idealnym pożywieniem przed rozpoczęciem formowania się pąków.
Do nawożenia wierzchniego kompost powinien być używany jako ściółka ogrodowa. Grubość ściółki to min. 3 cm. Po ściółkowaniu roślinę należy obficie podlać wodą.
Mieszanka do podlewania truskawek ze sfermentowanych produktów mlecznych
Zaleca się stosowanie do zawiązywania owoców. Serwatka zawiera dużą ilość składników odżywczych. Obejmują one:
- żelazo;
- fosfor;
- magnez;
- wapń;
- cynk.
Ten domowy produkt, działa na truskawki nie tylko jako „górny opatrunek”, ale także chroni roślinę przed tak niebezpieczną chorobą, jak zaraza późna.
Aby użyć serwatki mlecznej jako nawozu do truskawek, przygotuj następujący roztwór:
- Wymieszaj 1 litr serwatki z 2 litrami ciepłej wody;
- dodaj 2 krople jodu i karm, podlewając glebę pod krzakami.
Dokarmianie odbywa się w dwóch krokach. Pomiędzy każdym z nich powinno być co najmniej 10 dni przerwy.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy
Przefermentowane liście pokrzywy to chyba najbardziej popularny nawóz do truskawek. Pokrzywa zawiera magnez, azot i wapń. Dlatego zielony nawóz zastąpi kupne nawozy mineralne.
Aby zrobić bogaty obornik z pokrzywy, należy przestrzegać następujących zaleceń:
- zbierać rośliny przed pojawieniem się nasion i kwiatostanów;
- roślina powinna być drobno posiekana;
- 3 kg pokrzyw należy wlać do wiadra ciepłej wody. Odstawić aż się przefermentuje i zmieni kolor;
- otrzymany nawóz filtruje się i miesza z wodą w stosunku 1: 5.
Możesz karmić truskawki pokrzywą nie więcej niż 1 raz w miesiącu.
Jak używać amoniaku do truskawek
Amoniak jest bogatym źródłem azotu. Warto nawozić nim truskawki wczesną wiosną w celu pobudzenia wzrostu zielonej masy. Takie nawożenie stosuje się również podczas przesadzania truskawek. Wtedy, gdy liście zaczynają żółknąć, a roślina staje się słaba. Możesz przygotować nawóz zgodnie z tym przepisem:
- przygotuj 10 litrów ciepłej wody;
- dodaj do wody 3 łyżki amoniaku;
- dokładnie wymieszaj powstały roztwór i wylej na roślinę.
Konieczne jest dokarmianie krzewów w taki sposób, aby nie tylko liście, ale także gleba były nawilżone. Dopuszczalne jest użycie nie więcej niż 1 raz w ciągu 15 dni.
WAŻNE! Opatrunek amonowy stosuje się 2 (w skrajnych przypadkach 3) razy.
Wspieranie truskawek popiołem
Popiół drzewny zawiera azot i potas. Możesz karmić nim truskawki na kilka sposobów:
- 200 gramów popiołu należy wymieszać z 3 litrami wody i ostrożnie podlać glebę pod krzakami;
- posyp truskawki popiołem drzewnym, spulchnij glebę i zalej obficie wodą.
Takie zastosowanie popiołu doskonale spełni się jako nawóz. Pomoże również w eliminacji takich szkodników jak mszyce.
Wspomaganie wzrostu truskawki jodem
Jod to środek, który jest bardzo popularny w ogrodzie. Można go stosować jako nawóz do wzrostu zielonej masy. Aby przygotować nalewkę jodową, rozpuść 5 kropli jodu w 10 litrach ciepłej wody. Delikatnie rozpyl powstałym roztworem na krzakach. Ten opatrunek dolistny chroni również przed szkodnikami i infekcjami grzybiczymi.
UWAGA! Używając jodu do truskawek, należy zachować dokładne proporcje. W przeciwnym razie na liściach pojawią się oparzenia, a roślina może wyschnąć.
Kwas borowy do truskawek
Kwas borowy służy do zwiększenia liczby owoców. Należy go używać w postaci proszku borowego, który można kupić w aptece. Aby go dostarczyć truskawce, możesz przygotować roztwór zgodnie z następującym przepisem:
- wymieszaj 2 gramy proszku ze szklanką ciepłej wody. Mieszaj, aż granulki całkowicie się rozpuszczą;
- rozpuścić przygotowany roztwór w 6 litrach czystej wody;
- dodaj 1 gram nadmanganianu potasu i ponownie dokładnie wymieszaj.
Polewaj ziemię i krzewy powstałym roztworem.
Uwaga: Nie przechowuj tego produktu. Nawóz należy zużyć od razu po przygotowaniu.
Terminy nawożenia truskawki
Truskawki należy dokarmić dopiero od drugiego roku po posadzeniu. Do tego czasu, rośliny będą czerpać składniki odżywcze, w które została wzbogacona ziemia podczas sadzenia sadzonek.
Właściwe nawożenie rozpoczynamy wczesną wiosną. Zastosowanie w tym czasie nawozów naturalnych jest bardzo korzystne. Rośliny dostają wszystko, czego potrzebują do wzrostu, co przyczynia się do obfitych zbiorów.
Eksperci zalecają następujący schemat:
- marzec – wczesną wiosną zaleca się dokarmienie truskawek nawozami azotowymi: gnojówką z krowiego łajna lub odchodów kurzych. Opatrunek górny należy przeprowadzić po 20 marca;
- kwiecień – na początku kwietnia zaleca się nawożenie naparem z jodu lub popiołem drzewnym. Z końcem kwietnia można zastosować domowy nawóz z drożdży;
- maj – w tym miesiącu zaczynają tworzyć się kwiatostany i pąki. W maju obficie kwitną wczesne odmiany truskawek. Zanim pojawią się pąki, możesz karmić pokrzywami lub zielonym nawozem.
W okresie zawiązywania owoców zaleca się stosowanie domowego nawozu z kwasem borowym. Inną opcją są nawozy z dodatkiem mlecznych produktów fermentowanych.
Należy pamiętać, że nadmierna ilość nawożenia wpłynie negatywnie na roślinę. Dlatego pomiędzy wprowadzeniem naturalnych środków należy zachować odstęp co najmniej 10 dni.
UWAGA! W okresie aktywnego kwitnienia nie przeprowadza się nawożenia truskawek.
Nawóz do truskawek i innych roślin w ogrodzie — często zadawane pytania
Jaki domowy środek może zwiększyć zbiory truskawek?
Aby zwiększyć plon, dobrze jest nawozić truskawki kulturami drożdży. Roztwór drożdży zwiększa rozmiar owoców i sprzyja pojawianiu się nowych pąków.
Czy można użyć odchodów kurzych przed kwitnieniem?
Nie, obornika kurzego używa się wczesną wiosną. Jeśli nawóz zostanie zastosowany przed samym kwitnieniem, pąki mogą się rozpadać. Cała energia rośliny zostanie wtedy skierowana na wzrost zielonej masy, a plon będzie znikomy. Duże ilości azotu podczas kwitnienia mogą prowadzić do jałowych kwiatów i braku zawiązków owoców.
Kiedy używać humusu?
Humus na uprawy jagodowe można stosować zarówno jesienią, jak i wiosną. Materiał można wykorzystać do pokrycia ziemi. W ten sposób roślina będzie chroniona przed mrozem i otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Wiosną, do ściółkowania krzewów truskawek, możesz użyć mieszanki humusu, próchnicy i trocin. Rozłóż między krzewami warstwę o grubości trzech centymetrów.
Taka ściółka nie tylko będzie działać jako nawóz, ale także ochroni rośliny przed uszkodzeniem.
Podczas uprawy truskawek w ogrodzie ważne jest, aby w odpowiednim czasie zastosować nawożenie. Wśród dużej liczby różnych nawozów ogrodnicy najczęściej wybierają naturalne sposoby nawożenia. Zaletą takich nawozów jest dostępność i wysoka wydajność. Jednak, jak każdy nawóz, wymagają pilnowania proporcji i zasad stosowania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko oparzeń i śmierci rośliny.
Miniatura wpisu: freepik.pl