w

3 receptury tanich nawozów bez chemii dla dużych plonów ogórków

Jeśli chcesz żeby zbiory ogórków w twoim ogrodzie były obfite, a owoce smaczne i ekologiczne, używaj naturalnych nawozów.

Są nie tylko skuteczne, ale także niedrogie. I nawet początkujący ogrodnik może sobie poradzić z ich przygotowaniem i zastosowaniem.

Karmienie drożdżami

Drożdże aktywują przyswajanie i gospodarowanie w procesach rozwoju azotem, potasem i innymi pierwiastkami śladowymi. Po zastosowaniu nawozu drożdżowego system korzeniowy roślin staje się silniejszy.

Poprawia się tempo wzrostu i rozwoju kultury, przyspiesza początek owocowania i wzmacnia odporność.

Przygotowanie

Nawóz można przygotować zarówno z drożdży świeżych, jak i suszonych. Trzeba je rozpuścić w ciepłej wodzie i dodać cukier, który aktywuje drożdże, pozostawić na 2-4 dni, a następnie użyć do podlewania.

Świeże drożdże: na 100 g świeżych drożdży użyjemy 50 g cukru i 10 litrów wody. Najpierw rozpuszczamy cukier i drożdże w 1 litrze ciepłej wody, a następnie odstawiamy na 3 dni. Po tym czasie rozcieńczamy w pełnej zalecanej ilości wody. Pod każdy krzak należy wlać 1 litr mieszanki drożdżowej.

Suche drożdże: 10 g suchych drożdży i 2 łyżki cukru mieszamy w 10 litrach wody i odstawiamy na 2-3 dni. Przed użyciem każdy 1 litr tej mieszanki rozcieńcza się jeszcze się w 5 litrach płynu.

Zielony nawóz roślinny

Świetne efekty daje podlewanie naparem ziołowym (na przykład z pokrzywy, ale może to być żywokost, mniszek czy inne zioła łąkowe, a nawet trawa z koszenia trawnika).

Taki zielony nawóz roślinny zawiera dużo azotu, który jest łatwo przyswajalny i pozytywnie wpływa na rozwój roślin.

Przygotowanie

Napełnić 2/3 beczki roślinami przygotowanymi do zaparzania i zalać je wodą.

Przykryć pokrywką lub folią i zostawić pojemnik w słonecznym miejscu by mógł zajść proces fermentacji. Nawóz jest gotowy, gdy płyn już nie buzuje. Taki sfermentowany nawóz ma nieprzyjemny zapach. Jeśli jest to dla ciebie przeszkoda wypróbuj sposób na zielony nawóz, który ma przyjemny zapach – według tego przepisu.

Następnie sfermentowaną mieszankę trzeba rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 i użyć do podlewania. Glebę można ściółkować pozostałymi z odcedzenia płynu roślinami.

Karmienie mlekiem

Podlewanie mlekiem lub spryskiwanie ogórków roztworem mleka i wody z dodatkiem jodu i mydła ma podwójne działanie, stymuluje wzrost, wspomaga przyswajanie i gospodarowanie składników odżywczych, a jednocześnie odstrasza szkodniki.

Przygotowanie

Do nawozu trzeba użyć mleka niepasteryzowanego o jak najmniejszej zawartości tłuszczu.

Zależnie od sposobu zastosowania mieszankę przygotowujemy nieco inaczej.

Do podlania: trzeba wymieszać 1 litr mleka z 5 litrami wody. Wlewamy ok 0,5 l do każdego korzenia.

Do opryskiwania: trzeba wymieszać 1 litr mleka, 10 litrów wody, 30 kropli jodu i 100 g startego mydła domowego. Oprysk należy wykonać w pochmurną, bezwietrzną pogodę.