w

Których nasion nie należy namoczyć przed wysiewem, a które koniecznie

Wielu początkujących ogrodników słyszało o moczeniu nasion przed wysiewem i zadaje sobie pytanie czy ten zabieg jest niezbędny i dlaczego?

Wiele tu zależy od rodzaju. Kiełkowanie niektórych roślin wymaga spełnienia pewnych warunków, bez których znacząco spada efektywność.

Na przykład jeśli chodzi o nasiona pomidora kiełkują one znacznie lepiej gdy zostaną namoczone przed wysiewem, a do tego jeszcze rozwarstwione. Rozwarstwienie polega na umieszczeniu ich w lodówce na jeden dzień, a następnie na dzień zostawienie w temperaturze pokojowej i dopiero wysianie.

Nasiona papryki mają bardzo twardą skorupę i jeśli nie zostaną namoczone, co pozwoli zmięknąć osłonce, wykiełkowanie zajmie do 20 dni.

Nasiona selera, pietruszki, marchwi i kopru płuczemy przez 20 minut w gorącej wodzie (+50+60), umieszczając nasiona w płóciennym worku. Następnie trzymamy w wilgotnej szmatce przez 2-3 dni, aby napęczniały. Następnie trochę wysuszamy i umieszczamy w ziemi.

Nasiona truskawki drobnoowocowej powtarzającej nie mogą być moczone. Są zbyt drobne i delikatne. Wysiewa się je rozrzucając po powierzchni gleby, lekko posypując ziemią.

Nasiona truskawki wielkoowocowej wymagają podobnej procedury stratyfikacji nasion. Powinny zostać rozwarstwione w procesie przechowywania najpierw w niskiej (2 dni), potem w pokojowej (1 dzień) temperaturze, a następnie moczone do podkiełkowania na wilgotnej, stale zraszanej gazie, wacie lub specjalnym materialne siewnym przez kilka dni. Dopiero potem powinny trafić do ziemi.

Nasiona buraków moczymy tylko wtedy, gdy siejemy późno, na rozgrzany grunt. Wczesny wysiew przeprowadzamy na sucho.

Nasiona fasoli, grochu także o wiele łatwiej kiełkują w wilgoci, ale nie jest to konieczne. Te nasiona generalnie bardzo dobrze kiełkują, tylko bez moczenia zajmie im to trochę dłużej.

Lepiej jest moczyć nasiona ogórka, dyni, cukinii, aby uzyskać lepsze kiełkowanie.

Ale nasiona sałaty, kapusty i brukwi wysiewa się na sucho bez moczenia.