w

Masz kwitnący amarylis? Zobacz co trzeba zrobić kiedy przestanie kwitnąć!

Jest mało prawdopodobne, aby każdy, kto zobaczy w sklepie kwitnący amarylis, mógł wyjść bez jego zakupu. Luksusowy, elegancki, mocny, zachwyca jasnością barw i wielkością kwiatu. Przywodzi na myśl egzotyczność tropikalnej roślinności – z amazońskich lasów.

Istnieje częste nieporozumienie między stosowaniem nazwy „amarylis”. Te rośliny cebulowe, które uprawiamy w doniczkach to „hippeastrum”, czyli zwartnice. Obydwie rośliny należą do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae) i mają podobne wyglądy.

Jednak prawdziwe amarylisy (Amaryllis spp.) są roślinami bulwiastymi i rosną w gruncie w strefach umiarkowanych lub subtropikalnych, a nie w doniczkach. Mają duże, dzwonkowate kwiaty na długich łodygach.

Kwiaty hippeastrum są podobne do tych u prawdziwych amarylisów, ale różnią się nieco kształtem kwiatów i wielkością.

Uprawa hippeastrum, nie jest skomplikowana. Jeśli kupiliśmy roślinę w doniczce, musimy już tylko ją podlewać i podziwiać. Będzie kwitła kilka tygodni, pod warunkiem że nie będzie miała zbyt ciepło. Podlewamy najlepiej od dołu, żeby nie przelać, i żeby cebula nie zaczęła gnić. 

hippeastrum amarylis zwartnica w doniczce

Co zrobić z amarylisem, zwartnicą po przekwitnięciu?

Rozstać się bez żalu i za rok kupić nowy? Lepiej włóż trochę wysiłku, a hippeastrum zachwyci Cię kwitnieniem przez wiele lat. Po przekwitnięciu rośliny nie wyrzucamy, można ją przechować do kolejnego roku i sprawić, żeby ponownie zakwitła.

hippeastrum

Kiedy kwiaty opadną, obcinamy łodygę. Teraz liście będą gromadziły składniki odżywcze i przygotują cebulę do spoczynku. Cebulę należy nadal podlewać. Zmniejszamy jednak obfitość. Podlewamy do czasu zżółknięcia i zaschnięcia liści. W tym czasie można również lekko nawozić. Kiedy liście zaschną, przestajemy podlewać i nawozić.

Cebulę wyjmujemy z doniczki, oczyszczamy ją z korzonków, ziemi i liści. Umieszczamy w drewnianej skrzynce, zasypujemy lekkim podłożem lub trocinami. Skrzynkę stawiamy w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Jesienią, cebulę sadzimy w świeżej ziemi i podlewamy i czekamy na kolejne kwitnienie.

Cebulę możemy zostawić w doniczce, a nawet przesądzić ją do większej, jeśli rośnie bez wyjmowania 2-3 lata. Po prostu po obcięciu suchych liści przestajemy podlewać. Przenosimy cebulę w chłodniejsze miejsce (ok. 10°C – 15°C). Po około 8-10 tygodniach cebula powinna się obudzić i zacząć wypuszczać nowe pędy, co oznacza, że czas wrócić do regularnej opieki.

hippeastrum zwartnica