Ożyw każdy kwiat domowy wymęczony zimą. Tani środek z apteki lepszy niż nawóz ze sklepu

Produkty apteczne służą nie tylko naszym organizmom. Niektóre z nich bywają wyjątkowo przydatne także dla wsparcia rozwoju i dobrostanu roślin. Takim produktem jest węgiel aktywny, który znakomicie sprawdzi się jako nawóz do kwiatów. Pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Jednak jego jak najlepsze działanie zależy od prawidłowego sposobu zastosowania.

Węgiel aktywny – jako nawóz do kwiatów w pomieszczeniach

Trudno sobie wyobrazić tańszy nawóz niż węgiel aktywny – za te pieniądze nie znajdziesz alternatywy dla kwiatów domowych. W aptece cena tego leku zaczyna się od 20 groszy za tabletkę. Około 7 za całe opakowanie 30 szt.

Doświadczeni ogrodnicy często stosują węgiel aktywowany na kwiatach, ponieważ ma on na nie imponujący wpływ. Wśród dobroczynnych właściwości tego nawozu można wymienić:

  • poprawa stanu roślin – węgiel aktywowany do kwiatów domowych to rodzaj „wzmacniacza”, który nie tylko wzmacnia roślinę, ale także wspomaga jej wzrost;
  • neutralizacja toksyn – podobnie jak w medycynie, węgiel aktywny – jako nawóz do kwiatów – pełni funkcję sorbentu. Pochłania z gleby toksyczne substancje;
  • zapobieganie chorobom – często z powodu nadmiernego podlewania lub bakterii i grzybów w glebie roślina domowa może zacząć gnić. To nie tylko niszczy roślinę, ale także powoduje pojawienie się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu. Jeśli użyjesz węgla aktywowanego, problem zniknie.

Kolejną zaletą stosowania tego preparatu farmaceutycznego, jest zdolność do zatrzymania wilgoci w ziemi. Dzięki temu nie musisz się martwić, że gleba wyschnie. Problem ten dotyczy każdej pory roku, czy to latem, kiedy wilgoć wyparowuje bardzo szybko, czy zimą, kiedy powietrze w mieszkaniach jest suche z powodu ogrzewania. 

Zatem dowiedzmy się jak przygotować nawóz z węgla aktywowanego? Istnieją dwie opcje: można użyć węgla aktywnego do kwiatów w postaci suchej lub jako roztworu. 

W przypadku nawozu suchego wystarczy rozgnieść 1-2 tabletki węgla na proszek i wsypać bezpośrednio do doniczki. Jednak nie rozsypujemy go na ziemi, tylko w małe zagłębienie. Aby efekt był zauważalny, należy nawozić roślinę w ten sposób raz w miesiącu. 

Aby zastosować węgiel jako nawóz w formie roztworu – musisz rozpuścić 1 tabletkę w 100 ml wody o temperaturze pokojowej. Podlewaj rośliny uzyskanym produktem raz na 2 tygodnie. 

Węgiel aktywny w wodzie dla kwiatów w wazonie – korzyści

Można także użyć węgla aktywowanego do kwiatów w wazonie, aby jak najdłużej cieszyć się świeżymi kwiatami.

Kwiaciarze twierdzą, że węgiel aktywowany poprawia jakość wody. W dużych miastach woda z kranu jest często twarda, a kwiaty w niej nie przetrwają długo. Węgiel aktywny pochłania różne zanieczyszczenia, chlor i inne chemikalia. Przedłuży to żywotność bukietu. Ponadto węgiel zapobiega rozwojowi bakterii w wodzie.

Aby bukiet zachował świeżość i zapach jak najdłużej, należy dodać 1-2 tabletki węgla aktywnego do małych wazonów o pojemności do 2 litrów. W przypadku wazonów o pojemności 3-5 litrów kwiaciarnie zalecają stosowanie 2-3 tabletek. Ważne, żeby nie przesadzić, bo wtedy węgiel wchłonie nie tylko szkodliwe substancje, ale także te, które są niezbędne kwiatom. 

Sałatkę „Cezar” przygotowuję w ten sposób: najważniejszym składnikiem jest sos

Masz kwitnący amarylis? Zobacz co trzeba zrobić kiedy przestanie kwitnąć!