w

Skuteczne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć żółknięcia liści na pomidorach

Pomidory po posadzeniu na stałe miejsce aktywnie rosną w część nadziemną, a jednocześnie system korzeniowy znacząco się rozrasta.

W czasie tak intensywnego wzrostu często zdarza się, że liście pomidorów zaczynają się rozjaśniać, żółkną, a ich wzrost zostaje zahamowany. Pomidorom brakuje składników odżywczych.

W jaki sposób prostym rozwiązaniem przywrócić liście do jasnozielonego koloru i dobrego wzrostu.

Brak azotu

Azot jest niezbędny do dobrego wzrostu łodyg i liści pomidora. Jeśli roślina nie ma go w wystarczającej ilości, liście rośliny zaczynają się kurczyć i rozjaśniać. A przy poważnym niedoborze tego składnika odżywczego liście pomidora zaczynają żółknąć.

Kiedy pojawią się te znaki, natychmiast należy przeprowadzić dokarmienie korzeniowe pomidorów. Ponieważ brak azotu wstrzymuje wegetatywny wzrost pomidorów.

Nie należy czekać, aż pomidory zaczną żółknąć, już przy pierwszych objawach rozjaśnienia liści lub profilaktycznie 15-18 dni po posadzeniu sadzonek pomidorów przeprowadź nawożenie.

Nawożenie azotowe

W beczce z wodą o objętości 10 litrów rozcieńczyć około 1 litra obornika. Pozostawia na 2-3 dni, a następnie rozcieńcza się wodą 1:1. Podlewamy pomidory na wilgotną glebę.

Ważne jest również prawidłowe nawożenie pomidorów w szklarni, aby korzenie roślin nie uległy poparzeniu, dzień przed karmieniem najpierw zalej pomidory zwykłą ciepłą wodą, a dopiero potem podlej nawozem.

Rośliny nie mogą przyswajać składników odżywczych z gleby

Krzewy pomidora mogą zacząć żółknąć, nawet jeśli gleba na wiosnę była dobrze nawożona. Dzieje się tak, ponieważ rośliny nie mogą pobierać składników odżywczych z gleby w sytuacji gdy na przykład gleba jest bardzo mokra i zbita. Przyczyną może być również zimna lub zbyt kwaśna gleba.

Jak sprawdzić, czy pomidory dobrze rosną

Podczas wzrostu pomidorów w szklarni należy regularnie obserwować rośliny. Jeśli przestrzegane są zasady nawadniania, terminowe nawożenie, a sadzonki doświadczają optymalnego zakresu temperatur nadziemna i korzeniowa część roślin pomidora będzie rosła w zrównoważony sposób.

Krzew pomidora rośnie prawidłowo, gdy górne liście pomidorów lekko skręcają się w ciągu dnia i ponownie prostują wieczorem. A wierzchołek krzewu pomidora wyrasta ponad górne liście. Natomiast w przypadku, gdy górne liście przerastają wierzchołek, a liście nie skręcają się w ciągu dnia tylko rosną prosto i wyciągają się ku górze oznacza to nieprawidłowości w rozwoju rośliny, która wymaga szybkiej interwencji.

Miniatura wpisu: freepik.com