w ,

Ten lekarz czuje ból swoich pacjentów. Wystarczy, że ich dotknie

Doktor Joel Salinas jest amerykańskim neurologiem. Doświadcza zjawiska synestezji, która umożliwia mu odczuwanie bólu tak, jak czują jego pacjenci.
Wyobraź sobie, że nie musisz tłumaczyć lekarzowi co i gdzie Cię boli? Wystarczy jeden dotyk i on już wszystko wie. Cóż, taki lekarz to byłby prawdziwy skarb, prawda? I właśnie taki 'dar’ przypadł doktorowi Salinasowi.

Synestezja to zdolność doświadczania bodźców z jednego zmysłu w innych zmysłach. Można widzieć kolor i odczuwać go jako na przykład chłód.

A post shared by Joel Salinas (@joelsalinasmd) on

Doktor Joel oprócz czuje kolory i dźwięki. Ale to, że potrafi odczuwać to samo co inni ludzie, jest jeszcze rzadszą przypadłością. Ma ją około 1,6 do 2,5 procenta całej populacji globu. Dzięki tej niezwykłej zdolności udało mu się zdiagnozować kobietę z mózgowym porażeniem, która nie mogła mówić. Dotknął jej i poczuł się jakby się dusił.

Dzięki temu przeprowadził serię testów, z których wyszło, że chora ma zatory płucne.

Pacjenci doktora Salinasa mogą się więc nazwać prawdziwymi szczęściarzami. Każdy kto ma z nim do czynienia jest pod ogromnym wrażeniem jego zdolności. Nie dziwi więc fakt, że z lekarzem robiły wywiady gazety takie jak 'New York Post’czy stacje telewizyjne BBC i Fox.

A post shared by Joel Salinas (@joelsalinasmd) on

Występowanie synestezji tłumaczy się na dwa sposoby – jeden z nich mówi, że osoby z tą przypadłością mogą mieć dodatkowe połączenia w mózgu, które łączą obszary normalnie ze sobą niepołączone. Drugie wyjaśnienie mówi, że chodzi raczej no zachwianą równowagę pomiędzy hamowaniem i wyciszaniem impulsów docierających do mózgu.

Tak czy inaczej to zdolność, która wykorzystana może poszerzac doświadczenie i pomagać ludziom, jak w przypadku dr Salinasa.. Jego pacjenci czują się zbadani, zdiagnozowani i zrozumieni tak, jak przez żadnego innego lekarza.