Rwa kulszowa i ból w okolicy lędźwi i krzyża najczęściej są objawami podrażnienia lub ściśnięcia nerwów w dolnej części pleców. Problem jest bardzo częsty. Już 80% Polaków skarży się na bóle kręgosłupa!
Rwa kulszowa przejawia się nagłym silnym bólem okolic lędźwiowych, któremu towarzyszy drętwienie pewnych odcinków kręgosłupa, czasami rozciągające się nawet wzdłuż całej nogi aż do palców.
Najczęstsze objawy to:
- Silny ból dający odczucie kłucia, mrowienia i palenia, który promieniuje na lędźwie, lub dalej na nogę
- Nawet drobny ruch wzmaga ból
- Kichnięcie i śmiech również powodują narastanie bólu
- Choremu często ciężko jest nawet wstać z łóżka
- W skrajnej postaci chory może mieć problemy z wypróżnianiem, a nawet doświadczać niedowładu.
Przyczyny rwy kulszowej:
- Wypadnięcie dysku (u 90% chorych)
- Uraz kręgosłupa
- Infekcja kręgosłupa
- Nowotwór
- Zespół ogona końskiego
- Gwałtowne oziębienie ciała
Sposoby zapobiegania:
- Wzmacnianie mięśni pleców poprzez regularne ćwiczenia
- Spanie na twardym materacu
- Utrzymywanie prawidłowej postawa ciała w ciągu całego dnia
- Dopasowanie fotela, tak, by podtrzymywał dolną część pleców
Poniżej przedstawiamy opis bardzo skutecznych ćwiczeń, mających na celu zapobieganie, a także łagodzenia bólu dolnej części pleców, w tym również spowodowanego rwą kulszową:
#1. Siedząc, pochyl się do przodu i sięgnij do palców u stóp. Wytrzymaj co najmniej 10 sekund.
#2. Leżąc na plecach unieś nogi tak, by kolana były zgięte pod kątem 90 stopni. Ręce pozostaw swobodnie leżące wzdłuż ciała. Powoli unoś nogi i delikatnie je opuszczaj. Powtórz 5 razy.
#3. Leżąc na plecach obejmij dłońmi jedno kolano i przyciągnij do klatki piersiowej. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund, po czym zrób to samo z drugą nogą.
#4. Siedząc z prostymi plecami obejmij dłońmi jedno kolano i przyciągnij je do klatki piersiowej. Przytrzymaj nogę przez co najmniej 10 sekund, po czym zrób to samo z drugą nogą.
#5. Leżąc na brzuchu oprzyj dłonie płasko po obu stronach klatki piersiowej. Stopy pozostają na podłodze. Opierając się na dłoniach unieś klatkę piersiową tak, by była lekko wysunięta do przodu. Wytrzymaj w tej pozycji 5-10 sekund. Wykonaj 10 powtórzeń.
#6. Leżąc na plecach oprzyj prawą stopę na lewym kolanie. Naprzyj na prawe kolano albo obejmij dłońmi lewe udo i przyciągnij je do klatki piersiowej. Poczujesz rozciągnięcie mięśni pośladkowych. Wytrzymaj 20-30 sekund, po czym powtórz ćwiczenie 3 razy. Zmień nogę i wykonaj tyle samo powtórzeń.
Pamiętaj, by wykonywać ćwiczenia ostrożnie, tak by nie nadwyrężyć kręgosłupa, ponieważ nadmiernie gwałtowne ruchy mogą zaostrzyć objawy. Inną polecaną formą profilaktyki i leczenia rwy kulszowej są też spacery.