Kiszony czosnek – wspaniały antybiotyk, a jednocześnie znakomity probiotyk

Kiszony czosnek zachowuje swoje niezwykłe właściwości antybiotyczne, a jednocześnie jest znakomitym probiotykiem. Jest przy tym delikatniejszy w smaku i łagodniejszy dla żołądka niż surowy. Dlatego powinien na stałe zagościć w naszej diecie.

Ukiszony czosnek jest używany od wieków jako antybiotyk i probiotyk. Proces fermentacji tworzy środowisko, w którym dobre bakterie mogą się rozwijać, co oznacza, że ma potencjał do zwalczania złych bakterii w naszych jelitach.

Czosnek sfermentowany zawiera większą wartość odżywczą niż czosnek świeży. Badania wykazały, że fermentacja czosnku zwiększa jego biodostępność i właściwości prozdrowotne. Fermentacja ułatwia organizmowi trawienie i przyswajanie wszystkich tych silnych składników odżywczych. W porównaniu ze świeżym czosnkiem, aktywność przeciwutleniająca sfermentowanego czosnku stała się znacznie wyższa.

Badania wykazały również, że sfermentowany czosnek zawiera wysoki poziom bardzo silnych substancji, takich jak nadtlenek wodoru, który powstaje podczas fermentacji. Wiadomo, że nadtlenek wodoru, który jest również wytwarzany w organizmie, eliminuje większość wirusów, bakterii, szkodliwych mikroorganizmów i grzybów. Świeży czosnek zawiera aminokwasy i cukry, które mogą być spożywane przez pożyteczne bakterie. Podczas fermentacji bakterie te wytwarzają kwas mlekowy. Ten kwas mlekowy nadaje sfermentowanej żywności pikantny, świeży, kwaśny smak, który jest pożądany dla przewodu pokarmowego, ponieważ wspomaga wiele funkcji organizmu.

Surowy czosnek ma zatem wiele wspierających korzyści zdrowotnych. Ale kiedy surowy czosnek zostaje sfermentowany, wiele z nich znacząco wzrasta.

Oto niektóre ze znanych działań czosnku:

Antybiotyk — bezpośrednio tłumi bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne

Stymulator odporności — zwiększa liczbę, żywotność i siłę komórek NK

Przeciwzapalne — działa przeciwzapalnie, co z kolei obniża poziom cholesterolu

Hipotensja — związana ze zmniejszeniem stanu zapalnego i jego działaniem rozszerzającym naczynia

Przeciwzakrzepowe — wydłuża czas krzepnięcia (czyli rozrzedzenie krwi)

Przeciwpasożytnicze – niektóre robaki nie lubią czosnku i nie mogą żyć w jego obecności

Środek wykrztuśny – zmniejsza wydzielinę oskrzelową, naturalne leczenie astmy

Wspomaganie trawienia – stymuluje produkcję żółci, która wspomaga trawienie

Jest ich znacznie więcej! Pokażę ci prosty sposób na zrobienie tego potężnego środka.

Czy jesteś więc gotowy, aby zrobić ten niesamowity ferment i wprowadzić wszystkie te korzyści do swojego domu? Świetnie! Fermentacja czosnku jest bardzo prosta. Przygotowanie zajmuje trochę czasu, ale to się po prostu opłaca!

JAK ZROBIĆ KISZONY CZOSNEK

Składniki:

• 14-16 główek czosnku (najlepiej ekologiczne)

• Jeden 2 litrowy słoik z metalową pokrywką

• Sól morska

• filtrowana woda (bez chloru!)

Przygotowanie:

Oddziel i obierz ząbki czosnku. Musisz obrać tyle, aby wypełnić słoik (jaki masz) w 3/4 objętości.

Możesz to zrobić na dwa sposoby.

Pierwszy sposób: oddziel ząbki i bokiem noża naciśnij papierową osłonkę, aby ułatwić jej usunięcie. Zrób to delikatnie i staraj się nie zmiażdżyć ani nie złamać ząbka.

Drugi sposób: oddziel ząbki i umieść około 10 w pojemniku (użyłem pokazanego na zdjęciu litrowego słoika). Następnie potrząśnij pojemnikiem, aż osłonka odejdzie z ząbków. Oddziel ząbki od skórek. Następnie dodaj nowe ząbki i powtórz.

Włóż obrane ząbki do słoika z pokrywką.

Gdy jest zapełniony w 2/3-3/4, dodaj sól morską i napełnij wodą tuż poniżej poziomu ząbków (soli dajemy 1 płaską łyżkę na litr wody). Czosnek wytwarza dużo gazu podczas procesu fermentacji, więc zostaw trochę więcej przestrzeni powietrznej niż w przypadku innych kiszonek.

Pozostaw na 4-6 tygodni. To wszystko!

Można także przygotować czosnek z dodatkami podobnie jak kisimy ogórki. Czosnek dzielimy na ząbki i obieramy je. Na dno słoika dajemy korzeń chrzanu, kilka ziarenek czarnego pieprzu, dwie kulki ziela angielskiego, 3 liście laurowe i kilka gorczyc. Wykładamy obrane ząbki czosnków z 10 główek przykrywamy łodyżką kopru.

Zagotowujemy litr wody solimy 1 łyżką soli i gotujemy 10 minut, zalewamy przestudzoną solanką i odstawiamy na 3 tygodnie.

DODATKOWE UWAGI:

Podczas procesu fermentacji ząbki czosnku mogą zmienić kolor na neonowo zielony lub niebieski. Jest to normalne! To zachodzi reakcja pH. Ząbki (prawdopodobnie, ale nie zawsze) powrócą do biało-żółtego koloru, a sfermentowany czosnek będzie miał ciemnożółty kolor.

Nie polecam „odbijania” tego fermentu, chyba że ciśnienie poważnie ugina pokrywkę. Jeśli tak, otwieraj powoli, po trochu, przez 15-20 minut. Pamiętaj, aby zrobić to w zlewie!

Gdy kiszonka będzie gotowa, wstaw cały słoik do lodówki. W tym momencie zalecam zmianę na plastikowe wieczko, ponieważ ten ferment często tworzy rdzę na wieczku.

Jeśli utworzyła się rdza, ostrożnie zetrzyj rdzę z krawędzi słoika przed założeniem plastikowej pokrywki.

Aby uzyskać korzyści zdrowotne, zjedz jeden lub dwa ząbki każdego dnia profilaktycznie dla ogólnych celów zdrowotnych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek.

Możesz również zjeść więcej ząbków czosnku, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy opisane powyżej. Szczególnie dobrze jest zażywać w okresach zaostrzenia dolegliwości.

Możesz również spożywać wodę ze słoika. Dodawać ją do sosów, przepisów i marynat lub po prostu pić samą. Jeśli jest podgrzana, traci część swoich właściwości, ale wciąż sporo z nich zachowuje! Można też dodawać na koniec po zdjęciu potrawy z ognia.

Na zdrowie!

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: bewellclinic.net, Miniatura wpisu: freepik.com

Jak wyhodować własny, zdrowy czosnek? Prosta i skuteczna metoda ogrodników

To pyszne ciasto na dobre zagości na twoim stole. Przepis jest bardzo prosty i nie wymaga pieczenia