Kiedy lepiej sadzić drzewka, wiosną czy jesienią? Jak prawidłowo to zrobić

Wydawałoby się, że dość prostym zadaniem jest posadzenie drzewa. Ale w rzeczywistości jest to cały szereg czynności, o których trzeba pamiętać. W przeciwnym razie możesz utracić roślinę i przyszłe plony.

Przy nieprawidłowym, przedwczesnym posadzeniu drzewa można osiągnąć znacznie mniejsze plony lub wcale ich nie doczekać. Może się też okazać, że na pierwsze owoce, trzeba będzie czekać dwa a nawet trzy razy dłużej.

Jak więc prawidłowo sadzić drzewko i kiedy najlepiej to zrobić?

Wiadomo, że drzewa można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosną optymalnym momentem będzie ten tuż przed pęknięciem pąków. Jesienią sadzenie należy zakończyć 15-20 dni przed nadejściem stałej, chłodnej pogody. Zazwyczaj drzewa sadzi się w październiku, kiedy gleba jest mokra, już nie gorąca, a jeszcze nie zimna. Były lata, kiedy można było sadzić drzewa aż do ostatnich dni listopada.

Czy lepiej to zrobić jesienią czy wiosną? Według doświadczonych ogrodników obie opcje mają swoje wady i zalety.

Sadzenie drzewek jesienią

Zalety

O wiele bardziej opłaca się kupować sadzonki jesienią: zarówno szkółki, jak i prywatni ogrodnicy rozpoczynają sprzedaż nowo wykopanego materiału do sadzenia. Stąd duży wybór, przystępniejsze ceny i możliwość oceny jakości sadzonki. Rośliny w tym czasie są często sprzedawane zarówno z ostatnimi liśćmi, jak i świeżymi korzeniami (co może wskazywać na zdrowie sadzonki). Ponadto można także zobaczyć owoce tkwiące w tej konkretnej odmianie, co jest bardzo ważne dla kupującego.

Podczas sadzenia jesiennego możesz ograniczyć się do jednego podlewania, a sama natura dokończy resztę. Jesienny chłód i deszcze zapewnią sadzonce niezbędną wilgotność gleby i komfort. Faktem jest, że pomimo nadejścia okresu uśpienia korzenie drzewa nadal rosną, dopóki gleba nie ochłodzi się do temperatury + 4 ° C. Rośliny posadzone przed czasem nastania mrozów zdążą już wyhodować cienkie, chłonne korzenie i w nowym sezonie zaczną rosnąć nawet o dwa, a nawet trzy tygodnie wcześniej niż sadzonki sadzone wiosną.

Wady

Silne mrozy i opady śniegu są stresujące dla młodej rośliny. Dlatego bez dodatkowej ochrony młode drzewa i krzewy mogą nie być w stanie przetrwać trudnych warunków. Najwięcej korzyści przyniesie sadzenie jesienią wówczas, gdy wiemy, że zima będzie dość ciepła.

W mroźne dni gryzonie mogą podgryzać korzenie i korę młodych sadzonek i bezpowrotnie je uszkodzić. Dlatego zaleca się podczas sadzenia jesiennego by korzenie okryć dodatkowo warstwą ściółki (np. trociny lub torf, zrębki torfowe, resztki traw, zgniłe liście itp.), a pień okryć agrowłókniną.

Ważny warunek: najlepszy czas na sadzenie (przesadzanie) jakichkolwiek sadzonek to okres ich biologicznego spoczynku. O jego początku świadczy koniec opadania liści. Trzeba też sprawdzić stan pędów (muszą być zdrewniałe na całej długości) oraz pąków wierzchołkowych (muszą być w pełni uformowane).

Sadzenie jesienne zaleca się w przypadku drzew w pojemnikach lub sadzonek o zamkniętym systemie korzeniowym, pod warunkiem, że ich korzenie są w dobrym stanie (brak uszkodzeń mechanicznych, odmrożeń, wysychania itp.).

Sadzenie drzewek wiosną

Na wiosnę należy kierować się zasadą: im szybciej, tym lepiej. Gdy tylko śnieg zacznie topnieć, a gleba odmarznie, można kopać dołki i sadzić drzewa. Przy sadzeniu wiosennym nawet niewielkie opóźnienie może okazać się niekorzystne dla dalszego rozwoju sadzonek: pogarsza się ich przeżywalność, zmniejsza się tempo wzrostu, a ostatecznie opóźnia się początek owocowania drzew i krzewów.

Wybieranie sadzonek wiosną bywa o wiele bardziej ryzykowne. Trudniej ocenić jakość drzewka czy krzewu i mieć pewność, że przetrwały zimę i nie zmarzły.

Jak prawidłowo sadzić drzewka?

Podczas kopania należy wybrać z gleby duże chwasty. Zanim zaczniesz kopać dołki do sadzenia, obrysuj ich kontury łopatą (dla wygody umieść środkowy kołek w wybranym miejscu i użyj go jako środka koła).

Wielkość dołka

W przypadku gruszek i jabłoni standardowa wielkość dołu do sadzenia wynosi 80-100 cm średnicy i 60-70 cm głębokości. Sadzonki śliwki i wiśni dobrze się czują w otworze o średnicy 70-80 cm i głębokości 50-60 cm. Jeśli sadzonki mają więcej niż 2 lata, należy zwiększyć rozmiar otworu.

Możesz kierować się następującą zasadą: średnica dołu do sadzenia powinna być 1,5 razy większa od średnicy bryły korzeniowej.

Przygotowanie dołka

Zbierz górną warstwę (darń o głębokości 15-20 cm), a następnie dolną. Tak, aby dół był okrągły, a ściany pionowe.

W dno otworu pośrodku wbij mocny kołek o długości 1,5-2 m, aby później przywiązać do niego sadzonkę. Na dnie dołka wsyp kamienie, by uzyskać drenaż jeśli masz słabo przepuszczalną glebę.

Możesz na dno wrzucić darń. Aby chronić sadzonki przed uszkodzeniem przez larwy chrząszcza majowego, podczas sadzenia na dno dołu nakłada się preparat owadobójczy lub stosuje się środki ludowe (wywar z łusek cebuli lub czosnku, pokruszone skorupki jaj itp.).

Następnie zasypuje dołek częścią żyznego podłoża (3 – 4 wiadra żyznej gleby i 2 wiadra kompostu (próchnicy lub torfu) i ziemi usuniętej z dołka, które dokładnie miesza się ze sobą, do jednej trzeciej jej wysokości (0,35 – 0,4 m)

Sadzenie drzewka

Na dnie dołka uformuj kopiec i umieść w nim sadzonkę (blisko palika), równomiernie rozprowadzając korzenie.

Upewnij się, że podczas sadzenia korzenie sadzonki nie wyginają się w górę: zakrzywione korzenie rozwijają się gorzej i „hamują” przetrwanie drzewa.

Instalując sadzonkę w otworze, zakop ją w glebie ściśle wzdłuż szyjki korzeniowej, powinna znajdować się 3-5 cm nad poziomem gruntu. Później gleba się ubije i szyjka korzeniowa opadnie. Jeśli sadzonka jest zakopana zbyt głęboko, roślina może w przyszłości zacząć gnić. Trzymając sadzonkę (do tego będziesz potrzebować czyjejś pomocy), wypełnij otwór pozostałym podłożem.

Szyjka korzeniowa to miejsce, w którym pień rośliny łączy się z korzeniami. Zwykle znajduje się 2-3 nad najwyższym korzeniem.

Stopniowo ubijaj glebę stopami, dociskając ją od krawędzi do środka koła pnia. Przywiąż pień sadzonki niezbyt ciasno do palika w dwóch miejscach, aby gdy gleba ubije się i opadnie, drzewo również mogło opaść.

Uformuj wałek wokół drzewa wzdłuż obwodu koła (otrzymasz „basen” do podlewania).

Podlewanie po posadzeniu

Natychmiast po posadzeniu drzewa konieczne jest obfite podlewanie. Ciśnienie wody nie powinno być zbyt silne, aby nie zmyło gleby, dlatego używaj konewki lub węża. Po napełnieniu „basenu” poczekaj, aż woda się wchłonie, a następnie napełnij go ponownie. Pierwsze podlewanie będzie wymagało 1-2 wiader wody.

Późniejsze podlewanie drzewka

W pierwszym roku po posadzeniu podlewanie sadzonek odbywa się dość często – ponieważ gleba wysycha (w okresie suszy – 1-2 razy dziennie). Następnie częstotliwość podlewania stopniowo zmniejszamy i całkowicie zatrzymujemy po na 2-3 latach.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają mulczowanie koła pnia drzewa – wlać warstwę (8-10 cm) materiału do mulczowania (zrębki, trociny, skoszoną trawę itp.), Nie posypując kołnierza korzeniowego. Poprawi to strukturę gleby, ochroni ją przed zamarzaniem.

Pielęgnacja posadzonych drzewek

W pierwszym roku życia sadzonego drzewa należy monitorować jego rozwój i w miarę możliwości korygować braki. Nie jest konieczne nawożenie sadzonki w pierwszym roku, ponieważ wszystkie główne nawozy zostały zastosowane podczas sadzenia. Krąg pnia powinien być luźny i wolny od chwastów.

Zbadaj dokładnie młode drzewo i zbierz gąsienice zjadające liście, które mogą wyrządzić roślinie wielką szkodę. Nie dopuść również do powstania przerostu na pniu i w pobliżu korzeni, jeśli to konieczne, odetnij go u samej podstawy.

Podwiązka

Drzewko nie powinno być ciasno przywiązane do kołka, sprawdź, czy materiał podwiązki nie ociera się o korę sadzonki lub w nią nie wgryza. Jeśli widoczne są uszkodzenia, poluzuj podwiązkę.

Podczas sadzenia jesienią okryj sadzonkę, a wiosną należy zabezpieczyć młody pień przed poparzeniem słonecznym poprzez wybielenie.

Sadzenie młodych drzew to poważna sprawa, ale przestrzegając prostych zasad, po pewnym czasie otrzymasz piękny kwitnący ogród i doskonałe zbiory.

Miniatura wpisu: freepik.com

4 ludowe przepisy, które uchronią Cię przed bólem trzustki

Pyszna pasta kanapkowa. Najwspanialej smakuje z domowym chlebkiem. Co za delikatność!