Oto co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy pijesz kawę codziennie

Kawa stała się codziennym rytuałem wielu ludzi. Różni nas ilość wypijanych filiżanek i sposób parzenia, ale nawyk wypicia porannej kawy łączy wiele osób.

Już sam jej zapach pobudza do wkroczenia z werwą w kolejny dzień.

Czy wiedziałeś jednak, że znacznie więcej powdów przemawia za piciem kawy?

Mózg działa sprawniej

Jeśli masz nawyk rozpoczynania dnia kawą i czymś słodkim i masz z tego powodu wyrzuty sumienia to zupełnie niepotrzebnie. Otóż badania wykonane na Uniwersytecie w Barcelonie wykazały, że wpływ kofeiny połączonej z glukozą wyraźnie poprawia efektywność i wydajność mózgu. Usprawnia zdolność zapamiętywania i koncentrację.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca

Jeśli jesteś obciążony ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, możesz spróbować pić 3 filiżanki kawy każdego dnia.

Naukowcy przebadali korelację pomiędzy spożyciem kofeiny a arytmią serca.

Wyniki badań opublikowane w JACC: Clinical Electrophysiology, przeprowadzone na grupie 230 000 badanych wykazały wyraźnie niższy odsetek migotania przedsionków wśród osób, które regularnie piły kawę.

Uszczęśliwia

Filiżanka kawy nie tylko dodaje energii i pomaga Ci się obudzić. Może również sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy.

Wypijanie więcej niż jednej kawy dziennie obniża ryzyko wystąpienia depresji. Zawdzięcza to zawartym w niej przeciwutleniaczom.

Obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy

Badania przekrojowe na dużej grupie wykazały, że osoby, które piją 7 filiżanek kawy dziennie, są obciążone mniejszym ryzykiem cukrzycy nawet o 50 procent w porównaniu z tymi, które wypijają tylko 2 filiżanki kawy dziennie.

Chroni przed chorobą Alzheimera

Włoscy naukowcy uważają, że wiele odmian kawy, skutecznie przeciwdziała pogarszaniu się pamięci.

Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie Journal of Alzheimer’s Disease w przypadku choroby Alzheimera ilość ma znaczenie. Jedna regularnie spożywana filiżanki kawy dziennie niweluje ryzyko wystąpienia objawów choroby.

Z drugiej jednak strony, kilka filiżanek kawy zwiększa ryzyko pogorszenia się zdolności poznawczych dwukrotnie.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że kofeina nie zapobiega wystąpieniu choroby Alzheimera, czy demencji, ale utrzymuje pacjenta w dobrej kondycji i wyraźnie hamuje rozwój choroby.

Sprawia, że jesteś bardziej przyjacielski

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na dużej grupie. Badani wypijali filiżankę kawy lub szklankę zimnego napoju, a następnie zostawały przedstawione osobie nieznajomej.

Wyniki? Ludzie, którzy otrzymali kawę, byli oceniani jako zdecydowanie bardziej przyjaźni w stosunku do nieznajomych i wydawali się szczęśliwsi podczas spotkania z nowo poznanymi osobami.

Chroni przed rakiem

Niektóre badania sugerują, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

Jedne z badań, opublikowane w Live Science wykazały, że u kobiet, które piją więcej niż cztery filiżanki kawy dziennie, o ryzyko rozwoju raka macicy z mniejsza się o 22 %, w stosunku do kobiet, które kawy nie piją w ogóle.

Może ocalić Ci życie

Naukowcy zauważyli, że już dwie filiżanki kawy mogą mieć znaczenie dla osób cierpiących na obniżoną czynność wątroby.

Zestawiono ze sobą dziewięć różnych badań, w których łącznie wzięło udział 430 000 osób – wniosek był taki, że ludzie, którzy piją kawę są lepiej chronieni przed marskością wątroby.

Chroni przed chorobą Parkinsona

Uważa się, że kawa daje pewną ochronę przed chorobą Parkinsona. Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji odkryli wariant genetyczny, który zapewnia ochronę przed chorobą Parkinsona – picie kawy stanowi dodatkowe obniżenie ryzyka zachorowania.

Teraz już znasz kilka spośród wielu powodów, jakie mogą skłaniać do regularnego picia kawy.

Biorąc przy tym pod uwagę wspaniały smak ulubionej kawy, trudno nie ucieszyć się z korzyści niesie za sobą jej picie.

Jeśli w ogóle nie pijasz kawy, może warto rozważyć picie choć jednej filiżanki dziennie?

Udostępnij powyższe informacje, aby Twoi znajomi również mogli odkryć niesamowite korzyści zdrowotne związane z piciem kawy!

Prosty i łatwy sposób na odmłodzenie ogórków – nadal będą zachwycać plonami

Mleko z dojrzałych orzechów włoskich to lekarstwo, które może poprawić samopoczucie i wzmocnić zdrowie