Kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem
w ,

Kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem? Właściwości i przygotowanie nasion lnu

Siemię lniane, czyli nasiona lnu zwyczajnego, stało się jednym z najbardziej pożądanych składników w diecie. Wpływ mają na to liczne korzyści zdrowotne i konkretne efekty, jakie przynosi. Od poprawy funkcji układu pokarmowego po wspomaganie utraty wagi, siemię lniane zyskuje na popularności. Jednak pojawia się pytanie: kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem?

Od pory spożycia zależy jego działanie. Dowiedzmy się zatem, na co ma wpływ i jakie efekty jego działania są dla nas pożądane.

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane jest bogate w składniki odżywcze, dlatego warto włączyć je do diety. To cenne źródło błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, białek i antyoksydantów. Te substancje sprawiają, że siemię lniane jest wartościowym składnikiem zdrowej diety. 

Siemię lniane jest jednym z najbogatszych źródeł błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Błonnik jest kluczowy dla zdrowego trawienia, regulacji poziomu cukru we krwi oraz utrzymania uczucia sytości.

Siemię lniane

Jest też jednym z najbardziej dostępnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 spośród roślin. Te zdrowe kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na funkcje mózgu, serca i układu krążenia.

Dostarcza organizmowi wysokowartościowego białka roślinnego dla budowy i regeneracji tkanek.

Siemię lniane zawiera naturalne antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Zawiera też dużo cynku i lecytyny. Efekty jego działania są bardzo wszechstronne.

Siemię lniane na co pomaga

Wprowadzenie do diety siemienia lnianego przynosi liczne korzyści zdrowotne.

Nasiona lnu stosowane wewnętrznie, są polecane przy:

  • Zaparciach
  • Schorzeniach okrężnicy
  • Zespole nadpobudliwego jelita grubego
  • Dwunastnicy
  • Zapaleniu żołądka i jelit

Działanie rozwalniające lnu związane jest z pęcznieniem, zwiększaniem wilgotności i objętości kału. Siemię lniane pobudza także perystaltykę jelit.

Regularne spożycie siemienia lnianego może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL). Podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL), co korzystnie wpływa na zdrowie serca i układu krążenia.

Siemię lniane może być pomocne w utrzymaniu zdrowej wagi poprzez regulację uczucia sytości i kontrolę apetytu.

Zewnętrznie stosowano siemię lniane jako okłady na miejscowe stany zapalne skóry, egzemy, suchości skóry, pękanie naskórka.

Składniki odżywcze zawarte w siemieniu lnianym mogą przyczynić się do poprawy kondycji skóry i włosów. 

Jak przygotować siemię lniane

Aby maksymalnie wykorzystać korzyści zdrowotne siemienia lnianego, warto wiedzieć, w jaki sposób najlepiej go przyjmować.

Siemię lniane możemy używać w ziarnach lub w postaci zmielonej. Jeśli decydujemy się na tę drugą opcję, wówczas mielimy nasiona lnu tuż przed spożyciem. Chodzi o to, żeby nie straciły części swoich właściwości.

Właściwości siemienia lnianego

Podczas stosowania siemienia lnianego w postaci suchej ważne jest, aby dostarczenie dostatecznej ilości płynów. Trzeba to robić w taki sposób, aby sobie nie zaszkodzić. Na łyżkę siemienia należy pić co najmniej 150 ml płynu.

Możemy pić siemię lniane lub stosować jako dodatek do owsianki. Możemy łączyć go z miodem, kefirem lub innymi składnikami pokarmowymi. Każda forma i połączenie będzie inaczej oddziaływać na nasz organizm.

Najczęściej spożywa się siemię lniane w postaci naparu, kleiku lub żując całe nasiona. 

Jak parzyć siemię lniane do picia

Napar z mielonego siemienia: Mielimy nasiona, 1 łyżkę zalewamy szklanką wody o temperaturze około 60 stopni. Parzyć 20 min i pić na raz lub podzielić na dwa razy.

Napar z siemienia

Do mielenia możemy użyć młynka do kawy, blendera lub moździerza.

Napar z siemienia lnianego

Kleik, kisiel z całych nasion: 1 płaska łyżka siemienia w ziarnach na szklankę wody. Zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą i odstawiamy na kilka godzin. Odcedzić i pić czysty kleik bez ziarenek.

kleik z siemienia

Jak przygotować kompres z siemienia lnianego

30-50 g mączki lnianej zalewamy 0,5 szklanki wrzątku. Mieszamy dokładnie. Zawijamy w płótno lub gazę. Nakładamy na chore miejsce. 

Mieszankę można też wykorzystać do zrobienia maseczki na twarz. Ma właściwości odżywiające i nawilżające. Nakładamy maskę na twarz. Omijamy okolice oczu. Trzymamy 20 minut i delikatnie spłukujemy.

Jak pić siemię lniane

Siemię lniane do picia przygotowane ze szklanki wody można pić raz dziennie. Można też podzielić na dwie porcje. Kurację najlepiej stosować przez miesiąc, a następnie odstawić na 3-4 tygodnie i powtórzyć. Przy schorzeniach układu pokarmowego przed wprowadzeniem do diety warto skonsultować terapię z lekarzem.

Kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem?

Jednym z najpopularniejszych form przyjmowania siemienia lnianego jest picie nasion w postaci żelu tak zwanego kleiku. 

Siemię lniane do diety

Decydując się pić siemię lniane, zastanawiamy się, czy lepiej pić napar lub kisiel rano, czy wieczorem. Od pory dnia zależy skutek, jaki chcemy osiągnąć dla swojego organizmu. 

Spożywanie rano na czczo ma znaczenie, jeśli chcemy wykorzystać właściwości osłonowe siemienia lnianego. Przygotuje przewód pokarmowy na spożycie posiłków i wspomoże proces trawienia. Śluz z nasion lnu utworzy warstwę ochronną przed drażniącym działaniem kwasu żołądkowego.

Jakie argumenty przemawiają za tym, by pić siemię lniane wieczorem?

Jeśli chcemy ułatwić sobie sen, walczymy z zaparciami lub chcemy schudnąć, lepiej pić siemię lniane wieczorem.

Siemię zawiera tryptofan, aminokwas wspierający produkcję melatoniny. Pomoże łatwiej się zrelaksować przed snem i zapewni długi, spokojny i nieprzerywany sen.

Wypite wieczorem siemię, stopniowo przez noc zwiększy wilgotność treści pokarmowej i ułatwi jej przesuwanie. Dzięki temu przyniesie ulgę w zaparciach. Zwiększa uczucie sytości, więc może pomóc w utrzymaniu dyscypliny nieobjadania się przed snem.

Trzeba też pamiętać, że śluzowa konsystencja nasion lnu może upośledzać wchłanianie niektórych leków. Najlepiej zastosować zasadę, że jeśli przyjmujemy leki na noc, to wypijamy siemię rano i na odwrót. Zdarza się jednak, że przyjmujemy leki w dawkach podzielonych 2 lub 3 razy dziennie. Wówczas trzeba zachować co najmniej 2-godzinny odstęp pomiędzy zażyciem leków a wypiciem siemienia.

Przeciwwskazania do spożywania siemienia lnianego

Siemię lniane jest przeciwwskazane osobom z niedrożnością jelit każdego pochodzenia.

Także osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować picie nasion lnu z lekarzem.

Wartości odżywcze siemienia lnianego są niezaprzeczalne. Ten produkt jest szczególnie cenny dla osób narażonych na choroby serca, jelit i żołądka. Sposób wprowadzenia do diety zależy od rodzaju dolegliwości i efektu leczniczego, jaki chcemy osiągnąć. Warto stosować siemię lniane do picia, ale trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia i przeciwwskazania. Siemię lniane należy pić przez kilka tygodni, a potem zrobić przerwę, chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie bez znaczenia jest też wybór pory dnia. Picie produktu rano czy wieczorem zależy od wielu czynników. Należy zastosować indywidualne podejście do spożycia siemienia lnianego. Uwzględnić schorzenia i oczekiwane efekty. Takie podejście przyniesie najlepsze rezultaty.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: https://rozanski.li/1005/nitrylozydy-siemienia-lnianego-i-jeszcze-pare-faktw-o-lnie-semen-lini/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30562057/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19935863/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22888664/, Irena Gumowska „Ziółka i my”
Fotografie: Smakdnia.pl