w

Jak karmić pomidory w czasie kwitnienia – żeby lepiej rosły i obficiej owocowały

Czas kwitnienia oznacza, że sporo pracy w pielęgnacji pomidorów już za nami, ale sporo też jeszcze zabiegów przed nami, zanim będziemy mogli delektować się słodkimi, soczystymi i pachnącymi pomidorkami.

Im szybciej krzewy pomidorów zakwitną, tym szybciej nadejdą wyczekane zbiory. Dlatego w drugiej połowie czerwca warto pryskać krzaki pomidorów, aby rośliny kwitły szybciej, obficiej i lepiej zawiązywały owoce.

Karmienie pomidorów w czasie kwitnienia

Kwitnienie pomidorów oczywiście zależy od prawidłowego i zrównoważonego rozwoju krzewu. Gdy część korzeniowa jest dobrze rozwinięta i dobrze rozbudowana część zielona pomidory zakwitną i zawiążą owoce. Jeśli pomidory słabo kwitną trzeba im trochę pomóc, stosując wsparcie odpowiednimi pierwiastkami.

Bor

Bor stymuluje kwitnienie, poprawia jakość pyłku. W rezultacie liczba zarodni na krzaku wzrasta, powstaje więcej owoców.

Do dokarmiania dolistnego wystarczy rozcieńczyć 1 g kwasu borowego w szklance gorącej wody. Następnie rozcieńczyć roztwór w wiadrze (10 l) z wodą i opryskać krzaki roztworem.

Popiół

W czasie kwitnienia przydatne jest także karmienie popiołem, który dostarczy pomidorom potasu. Wspiera on także krzew w produkcji zarówno kwiatów jak i zawiązywaniu owoców. Dodatkowo wpływa pozytywnie na smak owoców, oraz poprawia gospodarowanie wodą.

Popiół od okresu kwitnienia dostarczamy regularnie co tydzień, wystarczy wsypać łyżkę popiołu pod każdy krzak wymieszać z podłożem i podlać.

Jod

Jod także należy do pierwiastków niezbędnych roślinie podczas formowania kwiatów i owoców. Poprawia także jakość i smak owoców. Może przyczynić się do zwiększenia zawartości witamin i przeciwutleniaczy w pomidorach, co ma korzystny wpływ na ich wartość odżywczą.

Jest ważny także w procesie dojrzewania owoców, a dodatkowo zwiększa odporność rośliny na choroby.

Sposób użycia: 3 krople jodu dodajemy do 10 litrów wody do podlewania krzaków.