5 podstawowych zasad pielęgnacji pomidorów w czerwcu – aby były duże i słodkie

Pamiętaj, aby przeprowadzić te pięć zabiegów pielęgnacyjnych w czerwcu, a pomidory zachwycą Cię dużymi zbiorami.

Na początku lata podczas pielęgnacji pomidorów, należy skupić się na kilku istotnych zadaniach.

Oto 5 ważnych zabiegów pielęgnacyjnych pomidorów w czerwcu:

1. Nawożenie:

Pomidory są roślinami potrzebującymi dużej ilości składników odżywczych. W czerwcu zastosuj nawóz bogaty w azot, fosfor i potas, który pomoże w rozwoju rośliny i owoców. Zobacz jak karmić pomidory podczas kwitnienia, aby uzyskać dobre zbiory.

2. Usuwanie chwastów i podwiązywanie:

Chwasty mogą konkurować z pomidorami o wodę i składniki odżywcze. Regularnie usuwaj chwasty wokół rośliny, aby zapewnić jej odpowiedni dostęp do zasobów. Żeby ograniczyć ilość chwastów pomidory można ściółkować słomą, suchą trawą lub kompostem, co dodatkowo pomoże dłużej utrzymać wilgoć w glebie.

Pomidory potrzebują podparcia, aby uniknąć złamania pędów. W czerwcu, kiedy roślina zaczyna intensywnie rosnąć, wbij kije podpierające i przywiąż do nich rośliny. Jeśli zrobiłeś to już wcześniej sprawdź czy krzew nie urósł na tyle, że wymaga podwiązania wyżej.

3. Uszczykiwanie:

Skup się na usuwaniu pędów, które rosną w kątach pomiędzy łodygą a głównymi gałęziami. To dzikie pędy, jeśli pozwolisz im urosnąć zawiążą małe, gorszej jakości owoce i niekorzystnie wpłyną na jakość tych zawiązanych na pędach właściwych.

Dzikie pędy (wilki) najlepiej usuwać zanim urosną powyżej 5 cm. Po raz pierwszy wykonaj tę procedurę 14 dni po posadzeniu sadzonek, a a następnie nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Zostaw kilka centymetrów wilka na łodygach, nie warto go całkowicie zrywać. To spowolni pojawienie się nowego.

Jeśli twoje pomidory mają zbyt wiele rozgałęzień, można przyciąć nadmiar bocznych pędów aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza i koncentrację energii na rozwój owoców. Stopniowo usuwamy też liście od dołu począwszy od tych rosnących najniżej.

4. Zapylanie:

Jeśli uprawiasz pomidory w szklarni, trzeba im pomóc w zapylaniu. Trzy razy w tygodniu należy ostrożnie wstrząsnąć pyłkiem. Następnie należy podlać grządki i przykryć je ściółką. Aby proces zapylania przebiegał dobrze, konieczne jest wietrzenie szklarni.

Aby zwiększyć wydajność uprawy, rozpuść 10 g kwasu borowego w wiadrze z wodą i spryskaj dwa razy co dziesięć dni. Należy to zrobić podczas kwitnienia drugiego i trzeciego grona.

5. Zwalczanie szkodników i chorób:

Monitoruj swoje pomidory pod kątem obecności szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy chorób, takie jak plamy na liściach czy gnicie, podejmij odpowiednie środki zaradcze, jak zastosowanie naturalnych środków owadobójczych lub fungicydów.

Przeczytaj także: Czym opryskiwać pomidory aby zapobiec chorobom,
Jak chronić pomidory przed phytophthora

Aby końcówki cebuli nie żółkły i nie wysychały, podlej cebule tym roztworem

Jak karmić pomidory w czasie kwitnienia – żeby lepiej rosły i obficiej owocowały