Kapusta z grzybami czy kapusta z grochem to jedne z najbardziej rozpoznawalnych potraw wigilijnych. Jednak w niektórych regionach jada się to zestawienie nieco inaczej. Mamy dla was przepis na kapustę z fasolą — tradycyjne danie wigilijne z regionu południowo-wschodniej Polski.
Kapuście z grzybami towarzyszy na talerzu oddzielnie przygotowana fasola z masłem. Potrawy przygotowuje się osobno, ale jada razem. Dopiero wtedy można docenić to ciekawe połączenie kwaskowej, aromatycznej kapusty i łagodzącego je maślanego smaku fasoli.
Kapusta z fasolą — przepis
Danie przygotowujemy z kiszonej kapusty, suszonych grzybów i fasoli białej typu jaś. Jest bardzo proste, ale wymaga czasu. Zarówno kapusta, jak i fasola potrzebuje długiego gotowania. Oto lista potrzebnych składników na wigilijną kapustę z fasolą:
Składniki na kapustę z grzybami
- Kapusta kiszona – 2 kg
- Żeberko (opcjonalnie) – 0,5 kg
- Grzyby suszone – 2 szklanki
- Liść laurowy – 2 szt
- Czosnek – 4 ząbki
- Ziele angielskie – 4 ziarenka
- Sól, pieprz – do smaku
Sposób przygotowania
Kapustę kiszoną płuczemy jeden lub dwa razy, w zależności od tego, czy jest bardzo kwaśna. Zalewamy wodą, dodajemy mięso i czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. A następnie gotujemy do miękkości. W tradycyjnej potrawie wigilijnej nie ma mięsa, więc możemy je pominąć.
Grzyby moczymy w wodzie. Kiedy woda odparuje i kapusta oraz mięsa będą miękkie, dodajemy do kapusty grzyby. Wlewamy też wodę z moczenia grzybów po odcedzeniu z zanieczyszczeń.
Gdy grzyby będą już miękkie, kapustę możemy podprawić do smaku.
Przepis na fasolę
Składniki
- Fasola biała – 1 kg
- Masło – 1/3 kostki (2 łyżki)
- Sól – 1 szczypta do smaku
Sposób przygotowania
Fasolę musimy wcześniej namoczyć przez noc. Gotujemy w małej ilości wody. Wlewamy jej do garnka tyle, żeby przykryła fasolę. Dodajemy masło. Nie solimy wody do gotowania, chcemy, żeby fasola zachowała swój naturalny smak.
Po ugotowaniu bierzemy trochę fasoli do miseczki. Rozgniatamy (można użyć miksera) i wlewamy z powrotem do garnka. Rozgniecione ziarna zagęszczą nam sos. Teraz możemy lekko posolić.
Zmniejszamy ogień i mieszamy łyżką. Gotujemy do chwili, aż woda odparuje, a całość stanie się gęsta.
Sposób podania
Nie mieszamy oby potraw. Podajemy w osobnych naczyniach na stół, nabieramy na jeden talerz. Połączenie obu potraw daje niepowtarzalny delikatny i głęboki smak.
Znaliście przepis na to tradycyjne wigilijne danie? Czy w waszych domach jadało się w ten sposób?