Wraz z zakończeniem sezonu świąteczno-noworocznego ogrodowi entuzjaści przebierają nogami, żeby już podążyć na grządki sprzątać, plewić, siać i ciąć.
Jest na to wszystko jeszcze odrobinę za wcześnie, ale żeby się nie nudzić można rozpocząć uprawę sadzonek. Dla niektórych roślin to czas dobry, ponieważ potem mogłyby już nie wyrosnąć.
Inne wyróżniają się szczególnie długim okresem rozwoju, więc by już w maju cieszyć się ulubionymi kwiatami, trzeba zacząć je hodować z dużym wyprzedzeniem.
Styczeń to też dobry czas, gdy nie mamy doświadczenia, więc gdy zaczniemy wcześniej, mamy czas na kilka prób i podejść.
Jakie rośliny można wysiać w styczniu
Jednoroczne i dwuletnie
Przede wszystkim eustoma wielkokwiatowa (lisianthus) należy do takich roślin. Pędy pojawiają się po 2 tygodniach, ale rozwijają się bardzo powoli, więc okres od siewu do kwitnienia aż 200 dni.
Roślina nie potrzebuje światła, a do gruntu może być przesadzona dopiero gdy minie jakiekolwiek ryzyko przygruntowych przymrozków w maju, a nawet w czerwcu.
Dlatego jeśli chcemy mieć ten wyjątkowy okaz w ogrodzie należy ja wysiać już teraz.
W ten sam sposób można siać petunię, werbenę, begonię, heliotrop, lobelię, szałwię, wyżlin, niecierpek itp. Zanim sadzonki zostaną posadzone w ziemi lub doniczkach, będą już kwitnąć lub mieć pąki. To bardzo kuszące, aby sprawić by ogród zakwitł w ciągu kilku dni!
W styczniu można tez wysiać groszek pachnący o ile posiadamy warunki do zapewnienia mu odpowiedniej temperatury kiełkowania, która wynosi 12-13 stopni Celsjusza.
Mak syberyjski jest roślina dwuletnią, ale jeśli wykiełkuje w styczniu, zakwitnie jeszcze w tym sezonie.
Wieloletnie rośliny ozdobne
Warto także teraz zasiać większość ozdobnych bylin, ponieważ prawie wszystkie gatunki rozwijają się powoli. Aby wiosną posadzić mocne krzewy, które zakorzenią się w otwartym terenie, siew należy przeprowadzić w styczniu.
Dotyczy to tawułki, hostów, begonii, lawendy, ostróżki hybrydowej, pelargonii, wiesiołka, gailardii, dzwonka karpackiego itp.
Pod koniec zimy wysiewa się także nasiona wszelkich drzew i krzewów ozdobnych, w tym iglastych, jeśli decydujemy się na wyhodowanie ich metodą nasienną.
W takim przypadku ich nasiona będą miały czas na wykiełkowanie, a sadzonki wzmocnią się przed nadejściem wiosny i przesadzeniem do gruntu.
Warzywa i zioła
W styczniu można też wysiać pietruszkę, cebulę czy koperek. Dzięki czemu będziemy mogli korzystać z nich już kilka tygodni później.
Możemy w styczniu wysiewać bazylię, którą potem możemy przesadzić do gruntu.
Ale są też odmiany wczesne tzw odmiany krótkiego dnia, które będą rosły tylko zanim przyjdzie wiosenne ocieplenia.
Szpinak na przykład kiełkuje już w temperaturze 2-3 stopnie i może być przy takich temperaturach wysiewany do gruntu na otwarty terenie, gdzie już w marcu będzie gotowy do jedzenia.
Pod folią lub szklarni możemy już wysiać rzodkiewki.
Na rozsady wysiewamy pory i selera, wczesnych odmian kapusty, sałaty, kalafiora, buraka, karczocha czy bobu.
Pod koniec stycznia wysiewamy też chili i bakłażan, który długo wschodzi, dzięki czemu można będzie już korzystać z niego w lipcu.
Kwiaty cebulowe
Jeśli ziemia nie jest zmarznięta, a nie zrobiliśmy tego jesienią, możemy wysadzać cebule narcyzów, hiacyntów czy tulipanów.
Wiele będzie zależało od stanu cebul, ale jest szansa, że nie tylko zakwitną, ale będą niewiele opóźnione.
O czym trzeba pamiętać aby wysiew w styczniu się udał
Stratyfikacja nasion
Niektóre rośliny wymagają przedsiewnej stratyfikacji nasion – przetrzymywania ich przez określony czas w chłodzie i wilgoci. Terminy różnią się od 2 tygodni w przypadku ostróżki czy werbeny do 1,5 miesiąca w przypadku serduszek i ciemierników i nawet do 6 miesięcy w przypadku roślin drzewiastych. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie, czy konieczne jest dla określonej kultury.
Doświetlanie
W styczniu długość dnia rośnie, ale wciąż jest mała. Ponadto pogoda w miesiącach zimowych jest często ponura, dlatego wczesne wysiewy muszą być doświetlone by wydłużyć ilość godzin dziennych do 12. Najlepiej nadają się do tego mocne fitolampy i należy je włączać nawet w ciągu dnia.
Namaczanie nasion
Aby zapewnić dobre kiełkowanie, niezbędne będzie namaczanie nasion 3 dni przed siewem. Duże i średnie nasiona do namaczania można zawinąć w ściereczkę i umieścić w pojemniku, na dnie którego zalać wodą lub roztworem stymulującym.
Drobne nasiona zaleca się rozłożyć na papierowej serwetce i nawilżyć ją stymulatorem, a następnie przenieść bezpośrednio do doniczki. Po pewnym czasie serwetka rozpuści się i nie zaszkodzi roślinom.
Podłoże
Wczesnym uprawom należy zapewnić odpowiednią glebę dostosowaną do danej kultury, a także terminowe nawożenie przez cały okres siewu.
Ponadto rośliny te będą przebywać w pomieszczeniach przez dość długi czas, a zimą z reguły wilgotność powietrza jest bardzo niska. Dlatego musisz wcześniej zadbać o odpowiednia wilgotność: zainstaluj nawilżacz lub przykryj grzejniki mokrymi ręcznikami.
Pojemniki
Doniczki i pojemniki do rozsad musza być dobrze oczyszczone i zdezynfekowane by uniknąć obecności patogenów.
Trzeba ustawić je w jak najjaśniejszych miejscach, o stałej temperaturze i bez przeciągów.
Trzeba też pamiętać, że wiele z roślin będziemy trzymać w rozsadach dość długo aż minie ryzyko przymrozków. Musimy więc mieć na to warunki i miejsce, gdzie można je przenieść z domowego parapetu.