Neurobiolog, który przez całe życie badał mózg: są tylko 4 rzeczy, których potrzebujesz, aby być szczęśliwym!

Zaufaj nauce, a nie astrologom. W internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek, jak osiągnąć szczęście.

Nie ufaj im. Lepiej ufaj neurologom. Poświęcają życie na badanie istoty szarej w naszych mózgach i wiedzą najlepiej, czego potrzeba, aby czuć się szczęśliwym.

Amerykański neurobiolog Alex Korb dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat:

1. Główne pytanie

Jeśli czujesz się przygnębiony, zadaj sobie jedno ważne pytanie:

„Za co jestem wdzięczny losowi?”

No tak, słyszałeś o tym, ale czy wiedziałeś, że czy uczucie wdzięczności ma biologiczny wpływ na mózg? O tak. Czy wiesz, jak działa antydepresant bupropion? Stymuluje produkcję neuroprzekaźnika dopaminy. W podobny sposób działa uczucie wdzięczności. Czy wiesz, co robi fluoksetyna? Stymuluje neuroprzekaźnik serotoniny. I tu niespodzianka, bardzo podobne reakcje wywołuje uczucie wdzięczności.

Tak, jednym z głównych efektów wdzięczności jest wzrost poziomu serotoniny. Kiedy myślisz o tym, za co jesteś wdzięczny, skupiasz się na pozytywnych aspektach życia. To proste działanie zwiększa produkcję serotoniny w przednim zakręcie obręczy.

2. Nazwij swoje negatywne uczucia

Czujesz się źle? Określ swój stan. Co to jest: smutek, niepokój, uraza? To wystarczy by poczuć się lepiej! Myślisz, że to bzdura? Ale twój mózg myśli inaczej!

W jednym z badań uczestnikom pokazano zdjęcia osób z różnymi wyrazami twarzy i obserwowano ich reakcje w mózgu. Zgodnie z oczekiwaniami ciało migdałowate reagowało na przedstawione emocje. Ale kiedy poproszono o nazwanie tych emocji, aktywowała się brzuszno-boczna kora przedczołowa i aktywność ciała migdałowatego spadała. Innymi słowy, nazywanie emocji zmniejszało ich wpływ na osobę.

3. Podejmij decyzję

Czy kiedykolwiek podjąłeś decyzję i poczułeś po tym ulgę? To nie przypadek. Neurobiologia dowiodła, że podejmowanie decyzji zmniejsza niepokój i niepewność oraz może pomóc w rozwiązywaniu problemów. Podejmując decyzje kreujemy intencje i wyznaczamy cele, odczuwamy satysfakcję; wszystko to ma pozytywny wpływ na korę przedczołową, zmniejsza lęk i niepokój. Ponadto podejmowanie decyzji pomaga zmniejszyć aktywność prążkowia, które odpowiada za skłonność do negatywnych impulsów i działań. Wreszcie, podejmowanie decyzji zmienia nasze postrzeganie świata, co pomaga znaleźć rozwiązanie problemu i uspokoić układ limbiczny.

4. Dotykaj ludzi

W jednym z badań uczestnicy grali w grę komputerową polegającą na rzucaniu piłką. Jeden z uczestników rzucaił piłkę, a drugi odrzucał. W rzeczywistości osoba siedziała tylko po jednej stronie ekranu – komputer odrzucał piłkę.

Ale uczestnikom powiedziano, że postaciami na ekranie sterują prawdziwi ludzie. Co się działo, gdy ci „ktoś” odmawiał zwrotu piłki? Mózg uczestnika reagował w identyczny sposób, jak reaguje na ból fizyczny. Oznacza to, że nasz mózg postrzega odrzucenie tak jak złamaną nogę. Wykluczenie społeczne aktywuje przedni zakręt kory obręczy i centralny płat mózgu, podobnie jak ból fizyczny.

Mówiąc najprościej, relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne dla mózgu. Chcesz przenieść je na wyższy poziom?

Dotykaj ludzi fizycznie (oczywiście tylko bliskich)!

Źródło: alexkorbphd.com, lifedeeper.ru, Miniatura wpisu: freepik.com/youtube

Mam 74 lata, nie mogłam nawet chodzić, zaczęłam nakładać tę mieszankę na stawy i kości. Teraz poruszam się bez problemu

Mleko skondensowane w słoikach według domowego przepisu