Kiedy kwiaty pomidorów opadną i pojawią się owoce, musimy bardzo uważać na pojawienie się zgnilizny.
Aby nie napotkać takiego problemu jak zgnilizna, musimy wykonać prostą procedurę.
Objawy choroby
Początkowo na pomidorach tworzy się małe wodniste miejsce. Po kilku dniach zaczyna rosnąć, wysychać i brązowieć.
Choroby grzybicze i bakteryjne zaczynają się rozwijać na dotkniętych pomidorach, co pogarsza sytuację. Wnętrze owoców zaczyna ciemnieć i gnić. Podczas suchej pogody zgnilizna jest sucha, a podczas deszczowej – mokra. To samo dzieje się z papryką.
Zgnilizna wierzchołków jest sygnałem, że twoje rośliny nie mają wapnia.
Dlatego musisz wcześnie polować na pierwsze objawy, aby im zapobiec. Ta procedura jest konieczna, nawet jeśli niektóre rośliny są już dotknięte. Nawiasem mówiąc, dotknięte owoce należy wyrzucić, nie wolno ich jeść.
Jeśli do karmienia roślin w ogrodzie używasz popiołu drzewnego lub innych związków zawierających potas, musisz również dodać wapń.
Dotyczy to również papryki, nie tylko pomidorów.
Przepis na karmienie roślin:
Rozcieńczyć 10 g azotanu wapnia w 10 litrach wody i spryskać liście. Zaprawianie korzeni odbywa się przy obliczaniu 1 g azotanu wapnia na 1 roślinę.
Dobrym sposobem zwalczania zgnilizny jest spryskiwanie pomidorów roztworami chlorku wapnia, płynnego Bordeaux, fitosporyny. Jako środek ostrożności zaleca się okresowe stosowanie nawozów fosforowo-potasowych i zaprawianie nasion przed sadzeniem.
Dlaczego rozwija się zgnilizna pomidorów?
W upalne dni pod wpływem wysokich temperatur liście zaczynają parować. Jeśli roślina nie zostanie podlana, zacznie wyciągać wilgoć z owoców. Z tego powodu niektóre komórki zaczynają umierać. Patogenne mikroorganizmy łatwo przenikają osłabione komórki i jest to początek rozwoju zgnilizny wierzchołków.
Istnieją inne powody, które mogą prowadzić do manifestacji tej choroby:
• Wysoka kwasowość gleby
• Nadmiar azotu
• Nadmiar lub brak wapnia
• Intensywne oświetlenie. Nieodłączne w regionach południowych.
• Brak manganu, fosforu.
• Uszkodzenie korzeni podczas pielenia lub sadzenia.
Zabiegi
Optymalnym rozwiązaniem do zwalczania zgnilizny warzyw jest fungicyd Signum®, który łączy dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania: boskalid z grupy karboksamidowej i piraklostrobinę z grupy strobilurin.
Sposób użycia:
Pomidory – stosuj co najwyżej 3 zabiegi, w odstępach co 7 dni, od pojawienia się kwiatostanu aż do dojrzewania owoców w proporcji 50%. Zalecana dawka wynosi 1,5 kg / ha.
Papryka – stosuj co najwyżej 3 zabiegi, w odstępach 7-14 dni, okres: od pojawienia się kwiatostanu do dojrzewania owoców w proporcji 70%. Zalecana dawka wynosi 1,5 kg / ha.