Rozsada pomidorów. Sadzonki pomidorów

Jak wyhodować silną sadzonkę pomidora, aby nie wybiegała w górę?

Silna mocna i zdrowa sadzonka jest podstawą przyszłych wydajnych plonów. Aby dokładnie takie wyhodować, należy w odpowiednim czasie je wysiać i przenieść do gruntu. Oprócz dokładnych wyliczeń właściwych terminów należy także mieć na uwadze warunki, w których sadzonki będą budowały właściwą formę na domowym parapecie.

Warto przyjrzeć się odpowiednim warunkom uprawy, szczególnie istotnym dla zdrowia i prawidłowej budowy sadzonek. Pozwoli to, nie dopuścić do zjawiska, które jest prawdziwą zmorą dla wielu ogrodników: wyciągnięte, wybiegnięte lub wybujałe sadzonki pomidorów.

Usuwanie folii i doświetlenie po wykiełkowaniu sadzonek pomidorów

Bardzo istotną kwestią jest usunięcie we właściwym momencie folii, którą rozsadnik przykrywamy do kiełkowania. Folia tworzy specyficzny mikroklimat i pozwala lepiej utrzymać wilgoć. Jest jednak potrzebna wyłącznie w fazie kiełkowania nasion.

Trzeba to zrobić niezwłocznie po wykiełkowaniu, gdy kiełki mają 1-2 cm. Wówczas potrzebują też natychmiastowego doświetlenia. Z uwagi na to, że przez pierwszych 30 dni po wzejściu sadzonki potrzebują 14-16 godzin światła dziennie. Następnie zapotrzebowanie skraca się do 12 godzin. Sadzonki wysiane zbyt wcześnie koniecznie trzeba doświetlać.

Wahania temperatury, w miejscu przechowywania sadzonek pomidorów

Drugą bardzo ważną sprawą, a jakże często pomijaną jest obniżenie temperatury o 5 stopni po wzejściu na 3-4 dni, a następnie przywrócenie poprzednich wartości.

To nieznacznie przerywa proces gwałtownego wzrostu w górę. Sadzonki będą rosły w górę wolniej, zbudują solidniejszą, mocniejszą bardziej zwartą część naziemną i rozbudują dobrze część korzeniową. 

Kolejny ważny punkt to różnica temperatur powietrza w dzień i w nocy. Nie powinna ona przekraczać 3-5 stopni. Większe wahania będą sprzyjały osłabieniu sadzonek. Narażone na zbyt duży stres zareagują zahamowanie rozwoju. Takie warunki sprzyjają również rozwojowi patogenów.

Pogłębianie przy przesadzaniu rozsady

I ostatnia rzecz, która jest istotna już na etapie przesadzania do większych doniczek. Podczas przenoszenia sadzonkę „pogłębiamy” wsadzając ją do gleby mniej więcej do połowy łodygi poniżej pierwszego liścienia. A odmian karłowych do pierwszego liścienia.

To proste zasady, które pomogą wyhodować zdrowe i mocne sadzonki pomidorów. A to właśnie takie dają możliwość uzyskania najlepszych plonów.

Specyfik babci ożywi nawet te rośliny, które są na skraju zwiędnięcia

Babcia pokazała mi przepis na „właściwe” pączki. Sekret tkwi w jednym składniku