Jak mszyce wpływają na róże i metody ich kontrolowania

Szkodniki te stanowią prawdziwe zagrożenie dla roślin, zwłaszcza róż. Rośliny pokryte tymi owadami mają pokarbowane, poskręcane liście. Należy je natychmiast spryskać, aby nie pozwolić im mnożyć sie bardziej. Mszyce mają też duży wpływ na drzewa, więc podejmij działania wcześnie.

Mszyce przenoszą wszelkiego rodzaju choroby i pasożytnicze mikroorganizmy z jednej rośliny na drugą. Przy takich infekcjach roślina umiera i nie można już jej uratować.

Oznaki, że róża jest gospodarzem mszyc:

– liście mają błyszczące liście po stronie spodniej;

– pojawia się wiele mrówek (jedzą mszyce, ale żywią się również ich wydzieliną, który pozostawiają na roślinie);

– pąki nie mogą się rozwinąć;

– liście żółkną i zwijają się.

Metody ich zwalczania:

– zbiór ręczny. Jeśli jeszcze się nie rozmnożyły najprostsze i skuteczne jest usuwanie mszyc w sposób mechaniczny, zbierając je i zgniatając ręcznie. Zabieg należy powtórzyć w momencie wyklucia się kolejnego pokolenia mszyc po 7-10 dniach. Zniszcz liście, które żywią zarówno larwy, jak i dojrzałe mszyce.

– opłukaćiwanie wodą. Spłukać wężem o wysokim ciśnieniu. Powtórz procedurę, ilekroć wystąpią.

– usuwanie amoniakiem. Rozpuść łyżkę amoniaku w 5 litrach wody, wymieszaj z łyżką płynnego mydła i spryskaj rośliny.

– spryskaj Coca Colą lub bardzo kwaśnymi napojami.

– Ząbki czosnku. Wyciśnij cały czosnek, włóż do litra wody i pozostaw na 24 godziny. Przed użyciem wymieszaj z 1 łyżką mydła w płynie lub detergentu do mycia naczyń. Rośliny są traktowanepryskaj raz na 2 dni.

Aby uniemożliwić kretom opanowanie ogrodu, używam zwykłego trzylitrowego słoika. Prosty, szybki, niedrogi i naprawdę skuteczny!

Aby uzyskać dobre zbiory i zdrowe krzewy, dodaję kilka kropli tego środka do wiadra z wodą. Ogórki, papryka, pomidory, truskawki zachwycają i zaskakują zbiorami