w

Aby uniemożliwić kretom opanowanie ogrodu, używam zwykłego trzylitrowego słoika. Prosty, szybki, niedrogi i naprawdę skuteczny!

Właściciele ogródków działkowych wiedzą, że kret w ogrodzie – to poważny szkodnik. Aktywność kreta prowadzi do tego, że gleba traci swoje właściwości.

Trawnik z dużą ilością kopców, które pozostają po przemieszczaniu się zwierzęcia, też nie grzeszy urodą.

A teraz powiem ci, jak zapomniałem o tych krecich kopcach, dzięki zwykłemu trzylitrowemu słoikowi.

Krok 1. Przygotuj słoik

Najlepszy jest trzylitrowy szklany słoik. Jest dość głęboki, a kret nie będzie mógł się z niego wydostać po śliskich ścianach. Używanie takiego słoika pomoże chronić plony i nie zaszkodzi zwierzęciu. Słoik ma być czysty bez resztek jedzenia. Zamiast słoika można również użyć przeciętej pięciolitrowej butelki po wodzie.

Krok 2. Wykop dziurę

Najpierw musisz znaleźć tunel kreta, na którym zostanie zainstalowany słoik. Jest to łatwe: wystarczy spojrzeć na stosy ziemi na terenie i poczuć ziemię. Dość płytko tuż pod powierzchnią znajdziesz miejsca, których kret używa do poszukiwania pożywienia. Podczas posuwania kret okresowo wypycha glebę, aby ułatwić czołganie się do przodu, i pozostawia ziemne ślady.

Następnie wykop otwór o głębokości co najmniej 30 cm bezpośrednio wzdłuż linii pomiędzy kopcami, aby dopasować go do słoika, tak by zmieścił się poniżej poziomu korytarza.

Krety używają regularnie wykopanych wcześniej tuneli, więc nie martw się – na pewno wróci!

Krok 3. Zainstaluj pojemnik we właściwym miejscu

Umieść w zagłębieniu słoik, aby szyja przylegała do powierzchni ziemi. Ugnieć ziemię wokół szyi słoika, aby kret niczego nie podejrzewał.

Umieść kilka robaków w słoiku. Będą służyć jako apetyczna przynęta, a kret na pewno poczeka na twój powrót. Przykryj górę dziury w ziemi grubą tkaniną, kawałkiem deski, sklejki lub drewna, aby nora mola była całkowicie ciemna i nie przestraszyła zwierzęcia jasnym światłem.

Słoiki mają być pochowane w krecich tunelach, a nie w kopcach!

W ten sposób wyczyściłem cały zastęp tych uroczych kopaczy w ciągu miesiąca. Czego i Wam życzę.

Źródło i fotografie: intermarium.news