Jak i kiedy karmić wiosną maliny na dobre zbiory

Aby uzyskać dobre zbiory malin, ważne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji: podlewanie krzewów, poluzowanie gleby, cięcie pędów.

Nie mniej jednak ważne jest wiosenne karmienie.

Cel wiosennego karmienia malin

Wraz z nadejściem wiosny maliny budzą się. Następuje – wzrost młodych pędów, aktywuje się system korzeniowy.

Po zimie roślina jest osłabiona, a aby dać jej siłę do rozwoju, potrzebuje wsparcia.

Kolejnym celem wiosennego dokarmiania jest ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Kiedy karmić wiosną

Zaleca się to zrobić po stopieniu całego śniegu, kiedy ziemia odmarznie. Czas zależy od regionu i pogody w danym sezonie. Na zachodzie kraju właściwym czasem jest przeważnie koniec marca, na pozostałym terenie kwiecień.

Najlepszy moment na karmienie to dzień po deszczu. Wilgoć służy jako przewodnik składników odżywczych, im jej więcej, tym lepiej wchłaniają się witaminy i minerały. Jeśli wiosna jest sucha, jeszcze przed nawożeniem krzewy obficie podlewamy ciepłą wodą. Zaleca się to robić rano lub wieczorem, gdy nie ma słońca.

W przypadku uprawy malin na glebach słabych, jałowych, nawozy aplikuje się dwukrotnie, dwa tygodnie po pierwszym karmieniu.

Na żyznych ziemiach wystarczy jedno karmienie.

Jak karmić maliny wiosną

Wiosną maliny potrzebują optymalnego nawożenia. Najważniejsze jest prawidłowe określenie dawki, aby roślina nie otrzymywała nadmiaru witamin i składników odżywczych.

Nawozy organiczne

Za rozwój owoców odpowiadają składniki mineralne, od nich zależy smak malin i ich wygląd. Wiosenna roślina potrzebuje azotu, potasu i fosforu. Wprowadza się je do gleby przed przerwaniem pąków, w kwietniu lub maju. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na azot. Tworzy masę liściową, chroni przed chorobami i szkodnikami, wydłuża okres owocowania malin.

Obornik

Wiosną malinę nawozi się obornikiem krowim rozcieńczonym wodą. Substancje organiczne stymulują rozwój pędów i dają korzeniom brakujące mikroelementy.

Do przygotowania gnojowicy używa się 10 litrów wody i 1 łopaty odchodów krowich. Podlewając należy uważać aby nie polewać pędów, aby nie wywołać oparzeń.

Jeśli nie ma obornika krowiego może go zastąpić obornik kurzy.

Około 1 litr obornika zalewamy wodą w wiadrze o objętości 10 litrów. Pozwalamy mu się odstać 2-3 dni, a następnie rozcieńczamy wodą 1:1

Ważne jest przestrzeganie dawkowania i metod aplikacji.

Po zabiegu przeprowadza się mulczowanie w celu dłuższego zachowania efektu nawożenia. Maliny posypuje się słomą lub skoszoną trawą. Podczas rozkładu ściółka stanowi dodatkowe karmienie organiczne.

Mocznik

Do wiosennego karmienia malin sprawdzi się mocznik (karbamid), roztwór przygotowuje się z 10 litrów wody i 20 g nawozu. Krzew podlewamy, po czym ziemię posypuje się dolomitem.

Zamiast dolomitu można użyć popiołu drzewnego. Poprawia strukturę gleby i stymuluje kwitnienie. Szklankę popiołu rozcieńcza się w 10 litrach wody, miesza i podaje przez tydzień. Na jeden krzew 2-3 litry roztworu.

Obierki ziemniaczane

Bardzo korzystne do wiosennego nawożenia malin są obierki ziemniaczane: zalewamy je wrzątkiem, pozostawiamy na 2-3 dni i podlewamy powstałym roztworem rośliny. Nawóz jest bezpieczny, darmowy i łatwy w przygotowaniu.

Drożdże

Nawozy drożdżowe pomagają zwiększyć odporność na choroby i rozwinąć system korzeniowy. Do przygotowania nawozu potrzeba 10 g drożdży, 100 g cukru i 10 litrów ciepłej wody. Roztwór odstawia się na dwie godziny i rozcieńcza wodą w stosunku 1:5. Maliny podlewamy w ciepły dzień, najlepiej wieczorem, aby gleba się rozgrzała. Roztworu drożdżowego używamy natychmiast po przygotowaniu, nie nadaje się do przechowywania.

Nawóz z łupin cebuli

Kolejny skuteczny przepis na wiosenne wsparcie dla malin to roztwór łusek cebuli. 50 g skórek cebuli na 10 litrów wody. Odstawiamy na 14 dni i podlewamy krzaki. Roztwór odżywia maliny potasem, chroni przed chorobami i szkodnikami.

Niektórzy ogrodnicy nie chcą tracić czasu na mieszanie różnych form nawozów. Wystarczy wtedy kupić gotową kompozycję wygodną i prostą w użyciu.

Kompleks azotowo-fosforowy. Nawóz normalizuje metabolizm roślin, poprawia smak owoców. Do karmienia wiosennego przygotowuje się koncentrat – 350 g nawozu wlewa się do 3 litrów wrzącej wody. Po rozpuszczeniu granulatu koncentrat rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10. Roztwór wprowadza się 1-2 razy wiosną, w zależności od stanu gleby.

Niezależnie od wyboru formy dokarmienia malin po zimie na początku sezonu podczas startu rośliny. Jeszcze przed kwitnieniem wymaga ona dodatkowego wsparcia.

Przed kwitnieniem maliny można karmić azotanem amonu. Na 10 l wody potrzeba 30-40 g substancji.

Po zawiązaniu pierwszych owoców dobrze jest dodatkowo wyściółkować krzew kompostem lub humusem. Kompost wzbogaca glebę, zawiera potas, próchnicę, fosfor, żelazo i azot.

Uwaga! Wybierając składniki organiczne i mineralne, należy pamiętać o ich kompatybilności. Na przykład azotan sodu, wapnia i amonu nie jest kompatybilny z superfosfatem. A azotan wapnia nie współgra dobrze ze związkami zawierającymi siarkę.

Przed nawożeniem zaleca się uporządkowanie krzewów, usunięcie chwastów, pozostałości zeszłorocznych roślin.

Przed i po nawożeniu gleba powinna zostać spulchniona – zabieg poprawia przepuszczalność powietrza i wilgoci gleby.

W sezonie zaleca się też regularne badanie krzewów. Jeśli na liściach pojawią się żółte plamy, oznacza to brak potasu. Suche gałęzie świadczą o braku azotu lub fosforu.

Źródło: farm-pl.desigusxpro.com Miniatura wpisu: freepik.com

Teraz nie wyrzucam łupin. To prawdziwy ratunek dla sadzonek

Hiacynty można rozmnażać w nieskończoność – skuteczna metoda z jednej cebulki