Pomidory są uprawą, która w naszych warunkach klimatycznych wymaga sporego zaangażowania.
Na etapie kilku prawdziwych liści pomidory są na tyle duże, że ich potrzeby gwałtownie rosną.
Po stopniowym przyzwyczajaniu ich do nowych warunków nadchodzi czas na przesadzenie sadzonek do gruntu.
Taki zabieg jest dla nich szokiem i stresem, ale jeśli były zdrowe i właściwie przygotowane świetnie sobie z tym poradzą.
Na tym etapie muszą się zaadaptować i po kilku dniach ponownie zacząć intensywnie rozwijać, aby przejść do kolejnego etapu wegetacyjnego. Jest nim dobre ukorzenienie i zbudowanie mocnej łodygi i pędów bocznych oraz przygotowanie do kwitnienia.
Dlatego po przesadzeniu trzeba je wesprzeć w tym trudnym zadaniu.
Na tym etapie sadzonki bardzo potrzebują mikro i makroelementów, ale przede wszystkim ich siłą napędową jest azot.
Najbardziej naturalnym, łatwo dostępnym dostarczycielem tego pierwiastka są nawozy zielone, a wśród nich pokrzywa, która jednocześnie zawiera wiele przydatnych witamin i minerałów.
Nawóz można stosować natychmiast po posadzeniu pomidorów w otwartym terenie.
Jak przygotować nawóz gnojówkę z pokrzywy
Rośliny drobno tniemy i wypełniamy nimi 10 litrowe wiadro w ¾ objętości.
Następnie zalewamy wodą i odstawiamy. Nie zalewamy wodą do pełna, żeby napar miał miejsce bulgotać i żeby łatwo było go mieszać.
Przykrywamy wiadro pokrywką i trzymamy w ciepłym miejscu. Raz dziennie sprawdzamy stan naszej gnojowicy i mieszamy.
Jeśli gnojówka będzie stać w temperaturze powyżej 25 stopni, będzie gotowa po około tygodniu. Przy niższych temperaturach potrwa to nieco dłużej.
W tym czasie ma nastąpić proces fermentacji. Możemy użyć ciepłej wody wówczas fermentacja rozpocznie się szybciej. Do wiadra można także dodać garść ziemi, obecność mikroorganizmów przyspiesza proces. A także pół łyżeczki drożdży suchych (1/3 kostki świeżych) rozpuszczonych w ciepłej wodzie.
Jak podlewać sadzonki gnojówką
Gdy nawóz jest gotowy bierzemy 10 litrowe wiadro lub konewkę, wlewamy do niej litr skoncentrowanej gnojówki i uzupełniamy wodą. Mieszamy i tym roztworem podlewamy sadzonki pomidorów, wylewając około 1 litra roztworu na krzak. Podlewamy zawsze na wilgotną glebę, po wstępnym podlaniu samą wodą.
Pozostałą w gnojówce masę możemy wykorzystać do ściółkowania lub umieścić w kompostowniku dla dodatkowych korzyści.
Karmimy gnojówką pomidory regularnie co 1,5 tygodnia, potrafi zastąpić wszystkie inne nawozy do etapu zawiązywania owoców.
Po zastosowaniu nastąpi gwałtowny rozwój rośliny, która uodporni się, wzmocni, zbuduje dobry szkielet pod przyszłe owoce, wyrzuci kwiaty i zawiąże dużo owoców.
To najlepszy nawóz do pomidorów.